fbpx

27 února

Naučte se říkat NE

Denodenní prokletí. Známe to všichni. Vnitřní boj při rozhodování, jestli říci ANO či NE. Už v momentě, kdy váháme, rozhodujeme se a nevíme co odpovědět, je víc než jasné, že chceme říct NE. Ale proč to nedokážeme říct? Co nám v tom brání? Tady je pár tipů, jak se s tím vypořádat.

Říkat NE je absolutně v pořádku

Pozval nás na schůzku člověk, se kterým však nemáme ani sebemenší chuť se zrovna sejít? Řekněme ne s klidem na duši. Za prvé, šetříme si tak naše vnitřní útrapy a zároveň šetříme čas i té dané osobě. A za druhé, opravdu si myslíme, že jsme jediný člověk, který mu řekl ne? V tomto ohledu je více než důležité myslet primárně na sebe, je to totiž především náš drahocenný čas.

Buďme struční

Nikomu nemusíme vysvětlovat své vlastní rozhodnutí. Prostě nechceme, nemáme z toho dobrý pocit, anebo to tak necítíme. Tečka

Respekt

Ne každé odmítnutí musí být útočné a agresivní. Zdvořilost a pokora by stále měly být namístě. Říkejme NE s úsměvem a vstřícností, je to přece odpověď jako každá jiná.

Znejme následky, když řekneme ano

Je mnohdy jednodušší říci ano s pocitem, že se to přece nějak „udělá“. Ale jak jistě všichni víme, ono se to vždycky „nějak neudělá“, pokud to neuděláme my. A tak nás dohání situace, kdy nemůžeme dodržet co jsme slíbili a dostáváme se tak do vnitřního boje, který není vždy příjemný. Proto si pokaždé položme otázku, zda-li je to vůbec v našich silách. Naše ano na začátku se totiž může lehce proměnit v tikající bombu, která nás může ohrozit.

Mějme svou hodnotu

Často se bojíme říct ne, protože pro nás druhá strana v minulosti také něco udělala. Cítíme se zavázáni, a proto máme tendenci jí ve všem vyhovět. Máme strach, že jí zklameme. Musíme si ale uvědomit, co to pro nás znamená. Nechceme být přece donekonečna otrokem očekávání druhých. Buďme proto k sobě upřímní a nenechávejme si líbit něco, co nás bolí a zraňuje. Neupřednostňujme potřeby druhých před těmi svými. Udělejme ze sebe nedostupné. Lidé okolo nás budou vědět, že máme i své povinnosti a budou si nás i našeho času vážit o to více.

Říct NE, je výrazem sebeúcty a zdravého sebevědomí.

 

 

 

 

 

 


Tags

jak říct ne, překonání, priority, strach


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center