fbpx

2 dubna

Muž, který si oblékl a nosil všechny odpadky, jež spotřeboval během jediného měsíce

0  comments

Oblečení, jež používá Rob Greenfield, bylo kompletně celé z odpadků. Tento ekologický aktivista sbíral každý kus odpadků, jež během dne spotřeboval a umisťoval je do odpadkových igelitů, kterými byl ověšen. Tento experiment trval celých 30 dní. Chtěl tak ukázat lidem kolik odpadu člověk během dne vytvoří, a jak moc škodí životnímu prostředí.

„Mým hlavním cílem je vzdělávat a inspirovat lidi po celém světě, aby produkovali méně odpadu. Spousta lidí má naprosto nulové ponětí. Jakmile jednou někde něco vyhodí, platí u nich pravidlo – sejde z očí, sejde z mysli. Nemají ani tušení, jak velké ekologické problémy tím způsobují.“

Tato fotografie je ukázkou osmého dne nošení odpadků z 30.

Zdroj: huffingtonpost.com
Zdroj: huffingtonpost.com

Průměrný Američan tak vyprodukuje zhruba necelé 2 kilogramy denně (v Čechách to je denně zhruba 1,2 kilogramu na osobu). Zatímco se některé odpadky recyklují nebo zkompostují, tak většina těch dalších putuje rovnou na skládku, kde se postupně rozkládají, následně uvolňují skleníkové plyny a finálně tak přispívají ke změně klimatu.

Greenfield doufá, že svým posláním lidi inspiruje k tomu, aby si více uvědomovali, co se ve světě děje díky nevědomě vyhazovanému odpadu. V ideálním případě věří, že tak lidi přesvědčí ke změně v zacházení s odpadky.

„Není to o tom, aby lidé od zítra generovali nulový odpad. Naopak by lidé mohli přestat používat plastové kelímky a nahradit je kupříkladu svými hrníčky. To by mohlo být na jednoho člověka až o 300 méně vyhozených kelímků ročně. Když pro to každý z nás udělá jednu malou věc, tak lze přispět k velké změně.“

Greenfield spolupracoval s filmovou produkcí na dokumentárním projektu Trash Me a publikoval své průběžné pokroky na sociální sítě po dobu celého měsíce.

Samozřejmě ani Greenfield si nebyl vždy vědom těchto problémů s odpadky. Ještě před pár lety pracoval sám na sebe a zaměřoval se na reklamu a prodej.

„Žil jsem v krásném bytě a měl krásné auto, o které jsem každou neděli pečoval, aby se blyštělo jako nové. Navíc jsem byl velmi materialistický. Ale pak jsem si začal pokládat otázky a sledovat dokumenty na Netflixu o těchto problémech. Začal jsem dělat jednotlivé a malé změny, až jsem dospěl do nynějšího bodu, kdy mi na životním prostředí hodně záleží.“

Dnes Greenfield investuje většinu svého času jako environmentální aktivista a žije život s téměř nulovým odpadem. Jeho předchozí projekty zahrnovaly například jeden celý rok bez použití sprchy, aby šetřil vodou nebo žití s pouhými 111 věcmi potřebnými k životu.

„Život mě tak dnes vychází na pár set dolarů měsíčně. Co se týče jídla, často ho získávám z potravinových skládek, abych si rozšířil povědomí o plýtvání jídlem. Dále kvůli častému cestování kvůli projektům využívám bydlení při pomoci zkrátka kdekoliv.“

Měsíc projektu Trash Me pro Greenfielda znamenal odklon od obvyklého života bez odpadků. Musel tak produkovat odpadky jako normální člověk. Na druhou stranu alespoň tyto odpadky neputovaly na skládku, nýbrž jemu do obleku uzpůsobenému odpadkům, který nosil všude možně na veřejnosti.

„Mým cílem v životě je dělat věci, které lidi přimějí přemýšlet o tom, jak jejich žití ovlivňuje celou planetu. Rád bych, aby lidé změnili své životy alespoň z části a dělali to, čemu věří a sdíleli to dále i skrze sociální sítě.“

stačí kliknout na dárek
stačí kliknout na dárek

Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center