fbpx

2 dubna

Muž, který ovlivnil životy milionů lidí | Steve Jobs

0  comments

Steven Paul Jobs (narozen 24. Února 1955 v San Franciscu) byl zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy Apple a zároveň jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních čtyřiceti let. V roce 1976 založil firmu Apple a ovlivnil tak životy milionů lidí.

Stave Jobs se narodil americké vysokoškolačce a syrskému studentovi polytologie. Krátce po porodu byl však adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Jako mladý kluk byl ve škole šikanován. Už v šesté třídě se stal obětí šikany jeho spolužáků, a tak musel začít chodit do jiné školy – s rodiči se odstěhoval do Los Altos.

Na střední škole v Kalifornii se seznámil se Stevem Wozniakem, kterému v té době bylo 21 let, zatímco Jobsovi bylo pouhých 16. Během svých studií vyváděli oba spoustu vylomenin, byli to známí vtipálci. Jednou společně nakreslili na zeď školní budovy obrovský prostředníček.

Jobs měl samozřejmě zájem ve studiu pokračovat. Dostal se na uznávanou Reed Collage v Portlandu, nicméně po šesti krátkých měsících se rozhodl studia zanechat. Do školy však stále docházel, ale začal navštěvovat pouze přednášky, které si vybíral čistě podle vlastní volby. Neměl kde spát a pomalu ani co jíst. Často spával na zemi v bytech svých kamarádů a na jídlo si vydělával vracením lahví od coly. Každou neděli docházel do kláštera, kde rozdávalo hnutí Hare Krišna jídlo zdarma. To byl jeho jediný teplý oběd v týdnu. Inu – život se s ním moc nemazlil.

apple

Na Reed Collage začíná také Jobs experimentovat s LSD.

Věnoval se jeho využití v lékařství a prohlásil, že zkušenost s LSD byla jednou z nejdůležitějších v jeho životě. Droga vás prý naučí nahlížet na věci z jiného úhlu pohledu a to je pro společnost Apple zásadní.

A začíná se více zajímat o buddhismus.

Steve byl natolik oddaným buddhistou, že v jednu chvíli dokonce uvažoval o vstupu do kláštera. Naštěstí pro všechny fanoušky iPodů, MacBooků, iPadů a iPhonů tak nikdy neučinil. Nakonec se spokojil s tradiční buddhistickou svatbou.

 V roce 1976 sestrojil Steve Jobs a Stephan Wozniak první prototyp počítače Apple I. A tak byla 1. dubna založena ve mestě Cupernito společnost Apple Computer v garáži rodičů Steva Jobse. Pro získání počátečního kapitálu Jobs prodal svůj mikrobus Volkswagen a Wozniak svou programovatelnou kalkulačku.

 Na otázku, proč Jobs pojmenoval firmu zrovna „Apple“, odpověděl: „Mám rád jablka. A taky jsme museli vymyslet název do pěti hodin odpoledne.“

Steve Jobs založil také firmu NeXT v roce 1985, tedy ve stejném roce, kdy rezignoval na svoji funkci ve společnosti Apple.

V roce 1986 koupil společnost zabývající se počítačovými animacemi – společnost Pixar Studios a byl jmenován exekutivním producentem jeho filmu, Toy Story – Příběh hraček.

V roce 2004 Jobs oznámil, že trpí rakovinou slinivky břišní. O pět let později mu transplantovali játra. Jobs odmítal léčbu chemoterapií a snažil se s rakovinou bojovat pomocí postupů alternativní medicíny.

5. října 2011 však přišla smutná zpráva. Steve Jobs, miláček všech IT nadšenců, zemřel.

Pár zajímavostí na konec:

  • Steve Jobs byl dyslektik.
  • Zajímal se o kaligrafii, kterou dokonce i studoval
  • Měl více než 300 patentů a vlastnil více než 100 párů džínsů Levi´s.
  • Jmění jeho firmy bylo odhadováno na 6,1 miliardy dolarů.
  • Zemřel jen den poté, co firma Apple představil Apple iPhone 4S.
    Zdroj hlavní fotografie: www.boomsbeat.com

Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center