fbpx

2 dubna

Můj den má 25 hodin: objevte i vy 7 zlatých pravidel time managementu

0  comments

Toto bude rychlý článek o tom, jak se stát ještě rychlejším člověkem. Protože píšeme-li o tom, jak se stát efektivním, musíme mít i takový článek, že? Takže, dost bylo úvodních řečí, abychom byli efektivnější, přejděme přímo k věci.

Přestaňme používat multitasking

Abychom se stali multi-efektivními, musíme přestat používat multitasking. Jinými slovy – vypněte ten Facebook, který vás ruší při čtení tohoto článku a soustřeďte se jen na to, abyste ho měli co nejrychleji, ale zároveň nejkvalitněji přečtený. Obzvlášť ženy mají v oblibě myslet si, že dokáží hodně věcí naráz. Není tomu tak. Musíme upřít všechnu svoji pozornost na jeden daný problém, který právě řešíme.

Související článek: 7 bodů vedoucích k absolutní koncentraci

Dělejme to, co nás baví

Budeme-li investovat velké množství své energie a času do činností, které nemáme rádi, jen těžko můžeme hovořit o efektivitě. Snažme se „outsourcovat“. To znamená, že úkony, které nám zabírají příliš mnoho času, přesuneme na někoho, kdo danou problematiku ovládá nebo ji má rád. Například můžeme někomu zaplatit za činnost A, díky čemuž můžeme v klidu vykonávat činnost B, která pro nás bude mít daleko větší užitek (vyřizování klientů / účetnictví).

Dělejme to, co je pro nás důležité

Vypíšete-li si teď každou svou činnost za dnešní den, budete na sebe hrdí? Pokud ano, pokračujte k dalšímu bodu. Pokud ne, zastavte se. Dejme tomu, že jsme v bodě A a bod B je náš cíl. Těmito dvěma body můžeme vést úsečku. Tato úsečka je tvořená body, které musíte udělat, abyste se z bodu A dostali do bodu B. Všechno ostatní okolo této úsečky je zbytečné. Soustřeďme se jen na tuto úsečku a nedělejme věci, které jsou mimo ni.

Naučme se říkat „ne“

Toto je velmi významná část a poměrně kooperuje s předcházejícím bodem. Musíme se naučit říkat „ne“ věcem, které nás neposouvají, ale také lidem, kteří nás jen využívají. Nejsme tu proto, abychom vyhověli představám druhých. Chopme se ksakru svého života. Toto slovo se vyskytlo i v článku „Slova, která bychom měli používat častěji“, nacházejícím se v prvním čísle našeho magazínu, a to jen kvůli jednomu závažnému zjištění.

Související článek: 5 důsledků, proč může být „NE“ základem našeho úspěchu

Pravidelně plánujme

Nevíme-li, kam kráčíme, nikdy tam nedojdeme. Na naší „úsečce úspěchu“ se nachází mnoho bodů, které je třeba udělat, abychom se dostali z bodu A do bodu B. Každý jednotlivý bod si naplánujme a soustřeďme se jen na něj. Budeme-li pravidelně plánovat, budeme vždy o krok vpřed, protože budeme vědět, na co se máme aktuálně zaměřit, a také budeme vědět, kam směřujeme.

Související článek: 10 zaručených rad, jak úspěšněji a efektivněji plánovat

Dělejme věci podle priorit

Poté, co už jsme se naučili říkat „NE“ a přestali jsme investovat čas a energii do činností, které nemáme rádi, nám zůstalo všechno ostatní, co bychom měli na naší cestě k úspěchu dělat. Začíná nám však platit pravidlo 20/80. To znamená, že 20% činnosti nám přináší 80% výsledků. Musíme se soustředit na ty nosné body, které budují naši úsečku úspěchu. Jednoduše – pokud si sestavíme žebříček priorit, všechno pochopíme.

Nesnažme se stihnout všechno

Stíhat všechno je v podstatě plusem i mínusem time managementu. Jde o to, že pokud na sebe budeme příliš měkcí, jen těžko ze sebe vydáme to nejlepší. A naopak – pokud se budeme příliš vyčerpávat, může to mít špatný dopad na naši efektivitu. Proto by si měl každý určit svou vlastní rovnováhu mezi těmito dvěma extrémy tak, aby ze sebe dostával jen to nejlepší. Stačí vám vědět, že takový princip rovnováhy existuje a každý si už musí svůj program podle toho přizpůsobit.

BONUS

Jak se stát nejlepším v tom, co dělám?

Existuje takzvané Pravidlo 10 tisíc hodin. Na to, abyste se v něčem stali mistrem, musíte trénovat přibližně 10 tisíc hodin. 10 tisíc hodin, to jsou zhruba 3 hodiny denně (v pracovních dnech) po dobu deseti let.

V průběhu deseti let se můžete stát prakticky kýmkoliv. V podstatě je to taková 1/8 vašeho života. Proč si tedy nezamakat v průběhu jedné osminy života a po zbylých sedm osmin těžit ze svého mistrovství?

Tento článek čtou převážně lidé od 18 do 35 let. Připočítejte si ke svému věku 10 let. Za deset let vám nebude devadesát, za deset let budete ještě v dobré životní kondici a můžete užívat života plnými doušky. Tímto vás vyzývám, abyste se do deseti let stali mistry v činnosti, která vás naplňuje. A v tom vám budou určitě nápomocná i pravidla time managementu.

Související článek: 4 věci, které vám pomohou zvýšit vaší produktivitu 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center