fbpx

2 dubna

Motivační písně, jejichž texty stojí za přečtení

0  comments

Je jedno kolik nám je let. Co děláme za práci, jakého jsme vyznání nebo jaké jsme národnosti. Pojďme si upřímně přiznat, že motivaci potřebuje každý z nás. Je to nedílná součást našeho „Já“ a pokud je jí málo, klesáme a ztrácíme naději. Dá se říci, že motivace je součástí našeho hnacího motoru a bez ní jsme jen ovcemi v davu. To chceme? NE!

My, co čteme tyto články, určitě ne. Chceme něco více. Chceme to být především my. Chceme být tou černou ovcí v davu, nebo tím lvem, který vede své stádo dále. I proto vznikají motivační citáty, stránky, různé časopisy a můžeme zabrousit i do hudby. Tam toho najdeme ještě více. Pojďme tedy hledat inspiraci jak v zahraniční, tak i na domácí scéně.

V hudebním světě je spousta umělců, kteří svou hudbou motivují. Ukazují nám, že vše jde a nemusíme si jen stěžovat a hledat viníky za naši životní situaci. Každý máme šanci na změnu. I v hudbě najdeme skutečné příběhy. Příběhy těch, kteří z davu vystoupili a splnili si svůj sen.

Pojďme se „zaposlouchat“ právě do těch textů, které hýbou světem. Pojďme naslouchat lidem, kteří se vypracovali a kdybychom je oslovili, na 100% by nám řekli, že ne vždy to byla procházka růžovou zahradou. Pojďme chytit chytlavé songy, které pomáhají denodenně milionům lidí na světě. Připraveni? Jdeme na to. Na následujících řádcích najdete i interprety, kteří už tu s námi bohužel nejsou, ale přesto tu zanechali velmi cenný odkaz, který nikdy nezemře a bude pomáhat dále.

Začněme legendou, která změnila život mnoha lidem, nechala tu velký odkaz. V jeho textech najdete mnoho pravdy, mnoho bolesti, ale i naděje.

Tupac – Only God Can Judge me

I hear the doctor standing over me screamin‘ I can make it, got a body full of bullet holes layin‘ here naked“

Will I, succeed, paranoid from the weed. And hocus pocus try to focus but I can’t see.“

Tato píseň má velmi propracovaný a bohatý text, který může snad všem něco předat. Tupac je známý svým životem v ghettu, ze kterého se dostal až na nadnárodní hudební scénu. Celá píseň je o stresování sebe samého, o honbě za úspěchem, o bolesti ze života, ale i o radosti. Zříká se v ní pravidel společnosti a otevřeně se jim přitom vysmívá.

Poukazuje na iracionalitu jakéhokoli řádu, stejně jako žádá policii a ostatní zmocněné, aby se pokusili vcítit do situace v ghettu, kde není častokrát ani co jíst a nejsou zde jiné než ilegální způsoby výdělku. Pozastavuje se i nad tím, že všichni vidí bolest a utrpení kolem sebe, ale tváří se, jakože není. Stejně tak uznává, že jsou na světě další miliony lidí, kteří se stresují stejně a ze stejných důvodů jako on.

Po Tupacovi nemůže následovat nikdo jiný než Majk Spirit. Tupacovo album hrálo významnou roli jeho životě. Přemýšlela jsem, jakou píseň vybrat, protože jsou všechny motivační a sdělují nám velmi důležité věci. Dám jich sem několik, protože vybrat tu nejzásadnější, je nadlidský úkon.

Majk Spirit – Všetky oči na mne

Nemám strach, ale cítim bolesť. Hádžu špinu na moju povesť. Robím chyby, nie som nový člověk, ale raz ním budem, aj keby čokoľvek a nie som zapredaný a poznám svoju cenu. Nie som len zamestnaný, mám hudbu za ženu. A ťažko sa mi dýcha a ešte ťažšie spáva. Tá sláva zabrať dáva, naštastie pomáha tráva. A preto fajčím viac, potom to bolí menej, je ťažké vidieť do hĺbky v tej rieke rozvírenej, je nemožné ostávať fresh, keď nemáš chvíľu kľudu, každý chce malý kúsok zo mňa, jak keby robia voodoo.

Rok 2012, deset let textů a hudby, která si našla své uši. Pokud se zaposloucháte do textu, velmi rychle pochopíte, že desetiletá cesta nebyla zrovna jednoduchá. Nikdy to nevzdal, měl jasný cíl, za kterým si šel a jde dále.

Majk Spirit – Zamotaný

Svet vymyslených profilov, milióny statusov a fotiek. Každý má tisíce priateľov a každú chvíľu nový objekt. Píšem jej, že chcem ju, ako žiadny, že kľudne si ju nájdem ako Sygic.. Odpísala, vraví, že som chladný, lebo v mojej správe nebol smajlík. Všetko, čo chce povie mi v texte, tvárou v tvár sme len pri sexe. Cez písmenká to všetko ide, všetko ide ľahšie, staré môžu byť zas mladé a mladé staršie. Skoro nikto už s nikým nehovorí a málokedy pozrieme si do očí. No kým tu Pandorinu skrinku neotvoríš, ostávame viac ľudia, menej roboty.

Co dodat? Stačí se rozhlédnout okolo sebe. Málokdy uvidíme lidi si normálně povídat bez telefonu v ruce. Upřímný a pravdivý rozhovor z očí do očí? Nemožné? Učíme to své děti, jen abychom zapadli do virtuálního světa …. To chceme? Otevřete oči a žijte opravdový život. Pojďme si povídat. Umíte to ještě vůbec? Hm…

Atmo music – Polety ft. Sebastian

Vyjdu ven, všechno na mě padá
Nechci se schovávat za každej barák
Čau já jsem Beef a teď říkej mi voják
Plním si sny a je těžký to ustát
Víš, někdy tvý kroky jsou složitý
A z koberce přecházíš do trní
Zmije jsou kolem a jsou fakt šťastný
Když ty trpíš největší bolestí
Stop, všechno to vyzveme teďko
Nasadím boty, jdu tam kde je světlo
Ticho, klid, nebe nebo peklo
Zima nebo vedro, nic nebo všechno
Hm, je to tak úžasný
Když poznáš ten pocit vítězství
Je to dlouhá cesta za štěstím
Ale stojí to za to, tak běž za ním

Atmo music pomocí svých textů vybízí k akci. Na co se utápět ve vlastních depresích? Pokud víte, co chcete, tak si za tím jděte. Je to složité, ale pokud by bylo vše jednoduché, tak bychom si toho nevážili. Kluci se velmi rychle dostávají na vrchol hudební scény a to nejen díky chytlavým melodiím, ale i přemýšlivým textům.

Rytmus ft. Tina – Musíš mať náděj

Musiš mať nádej, musíš mať sny, bez toho to nejde, bez toho sa nedá žiť. Musíš vedieť čo chceš, musíš vedieť čo vieš. Osud môžeš ovplyvniť,  je na tebe jak povieš. Môžeš mať všetko, len si nikdy nerob plány, Nikdy nechci všetko naraz, môžeš sa popáliť. Rany sa hoja dlho, potom zabíjajú nádej, neprestávaj veriť, iba silný idú ďalej, si človek, máš myseľ,máš srdce, máš oči, na svojej ceste hľadaj iba pozitívné veci, ber si príklad z lepších, nikdy nikomu nezáviď, zapametaj si, že tvoje sny zabíja závisť, maj oči otvorené, ľuďia nebudú ti priať, tvoj sen budú chcieť ukradnúť, aj keď je na dosah. Cesta za snom neni ľahká, musíš sa s tým zmieriť, nádej umiera posledná ty neprestávaj veriť!

Na hudební scéně se Rytmus pohybuje už od roku 1992. Stejně jako u ostatních interpretů, nebyla jeho cesta jednoduchá. V roce 1994 vyhrál freestylovou soutěž Bitka slov. Postupně si získával respekt svým osobitým rappováním. V roce 2008 vydal své nejúspěšnější CD s názvem Si zabil.

V roce 2014 spatřilo světlo světa následující song. Možná tento text není tak bohatý jako u Tupaca, ale samotná skladba vás přivede do varu a dá vám své.

Yellow Claw & Cesqeax – Legends ft. Kalibwoy

„Holla, we will be legends.“

Trapová Yellow Claw skupina plná mladých členů původem z Nizozemska na této písni spolupracovala i s několika dalšími interprety tohoto, dost často nepochopeného, hudebního stylu. Ačkoli se z této, dle mého názoru, velmi zdařilé písničky nedozvíme žádná moudra v podobě hlubokého textu, samotná melodie i hudební klip stačí k vyburcování a nabuzení našeho ducha.

Jak Yellow Claw, stejně tak i Cesqax a Kalibwoy, jako jednotlivci i jako uskupení, si prošli ve svém životě přes mnohé překážky a utrpení. Ostatně, jak je vidět v hudební klipu této písně, nikdo z nich, ač Nizozemsko není chudá země, nepochází z bohaté rodiny a všichni za sebou mají život na sídlištích či předměstích odloučených od zbytku společnosti.

The Notorious B.I.G. – Everyday Struggle

„I know how it feel to wake up fucked up. Pockets broke as hell, another rock to sell.“

Příznačně pojmenovaná píseň, v překladu – každodenní boj, pojednává o velmi podobném tématu jako Only God Can Judge Me. Nutno dodat, že v této době Biggie ještě nebyl úspěšný a známý, jako Tupac, když vydal své poslední album, možná o to víc je ale tato píseň plnější pocity a emocemi.

Díky svému životnímu příběhu a věhlasné kariéře nyní zná Biggieho celý svět. V této písni řeší svůj dosavadní život, kdy byl okolnostmi přinucen prodávat drogy, kdy jej za to matka vyhodila z domu, nebo kolikrát na něj někdo zavolal policii, když vydělával prodejem drog peníze na jídlo pro svou dceru. Z celého textu a naladění písně samotné nakonec vychází, že je to něco jako slib, že jednou bude velký a slavný.

Z rappu přejdeme k trochu tvrdšímu žánru. Legendu Papa Roach není třeba představovat a pokud ano, zaposlouchejte se sami.

Papa Roach – Not Listening

„I’m not listening, not anymore. The more I learn, the more I ignore.“

Kalifornská rocková skupina je známá pro svou tvrdší hudbu. Jedním z nejčastějších zabijáků úspěchu a příčiny rezignace na svůj cíl je právě okolí člověka. Častokrát si ani neuvědomujeme, jak moc jsme ovlivnění tím, co je kolem nás a v jakém prostředí jsme vyrůstali.

Ve vyloženě motivační písničce skupina křičí do světa svůj příslib neposlouchání okolí. Slibuje veliké úspěchy a zakládá si na tom, že vlastně nemají co ztratit. Stejně tak zakládají svou jistotu úspěchu na silném důvodu jejich snažení. Říkají totiž, že čím víc toho víme a známe, tím více toho musíme ignorovat k přežití v tomto světě.

Carmine Coppola – Marcia religiosa

Může se zdát trochu zvláštní, že je v tomto seznamu zahrnuta i vážná hudba, nicméně je tomu tak. Soundtrack k filmu Kmotr 2, skladba od Carmina Coppoly, amerického skladatele, v sobě totiž nese neskutečné emoce a náboj.

Jen samotný začátek zní tak, jako by chtěl hýbat davy, podobně jako zbytek písně, který se postupně dynamicky mění, podobně jako cesta životem. Skladba byla oceněna mnoha prestižními cenami, jako samotný film. Tato píseň se dočkala mnoha interpretací a bezpočet orchestrů ji zařadilo do svého repertoáru, mimo jiné například i pražský Symfonický orchestr.


Vybrali jsme jen pár písní, které hýbou světem a našimi dušemi, námi samými, a které nás dokážou podpořit a jsou stále s námi. Mějme je po ruce. Vždy pomohou, popostrčí a připomenou nám, co jsme vlastně chtěli a za čím jdeme. Nevzdávejme svoje změny k lepšímu. Nebuďme těmi ovcemi a když už, tak raději těmi černými.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center