fbpx

2 dubna

Motivace je jako „základy“ při stavbě domu

0  comments

Motivace je nedílnou součástí naší cesty za úspěchem. Bez ní by naše cesta neměla smysl. Důležité je uvědomit si, jak velkou má hodnotu. Dodá vám tolik energie, že jí máte najednou na rozdávání.

Vnitřní motivace

Vnitřní motivace je nejdůležitější. Už právě proto, že je jen a jen moje. Udává směr. V těžkých chvílích podpoří a připomíná, čeho chceme dosáhnout, co nás čeká… Podporuje radost a odhodlání, i když se vyskytnou překážky.

Lidé se mě ptají, kde se vnitřní motivace bere, odpověď je velmi jednoduchá. Vše je v hlavě. Jak má vize, tak i motivace. Díky tomu, že si připomínám svůj sen a postupně si mapuji své úspěchy, se motivace umocňuje. Bez toho by tak silná nebyla.

Je důležité uvědomovat si každý byť sebemenší úspěch a pomyslně nebo reálně si jej odškrtnou.

Zkuste si představit, že se pro něco nadchnete. Vidina se “zhmotní” a motivace vystřelí, jako rtuť teploměru ponořeného do horké vody. Chvilku vydrží nahoře, pak přijde klesání, jako když chladne voda a je po všem. V tento okamžik se vracíme na začátek k bodu mrazu a hledáme od začátku, což je škoda, že?

Z vrcholu dolů se padá lehce. Pády ale nejsou příjemné. Mohou způsobovat deprese, pád sebevědomí a další nepříjemné pocity. Udržet si motivaci je velké umění.

Otázkou zůstává, jak se udržet nahoře?

Zaměřte se na svou vizi a neustupujte. Pokud jí věříte vy, je to ta nejlepší co může být. Pochybnosti hoďte za hlavu a zaměřte se na své úspěchy. Jen tak máte šanci se posouvat kupředu. Pamatujte a někam si to klidně i poznamenejte, že vždy potkáte někoho, kdo vás bude odrazovat. Znepříjemňovat vám vaši cestu. Bude vám tvrdit, že jste blázen a že se vzdáváte něčeho nebo někoho kvůli snu, který se stejně nesplní. Ne a jednou pro vždy ne.

Je sen váš? Ptám se znovu. Znáte rizika? Jste smířeni s tím, že to nebude jednoduché? Pak jste na nejlepší cestě svého snu dosáhnout. Můžete samozřejmě zvolit i variantu, že nikomu nic neřeknete. I přes velkou snahu se však může stát, že okruh vašich známých se obmění. Jen pár lidí, velmi silných, umí vše dotáhnout do cíle tak, aby nikdo nezaznamenal žádnou změnu. Jestli se bojíte, že zůstanete sami, nezoufejte. To je okamžik, kdy přichází motivace vnější.

Vnější motivace

Je druhou nedílnou součástí. Účinky vnější motivace jsou prakticky stejné. Cennější je ovšem v tom, že je právě od lidí, kteří stojí při vás. Ti vás umí i v dobrém upozornit na rizika, jen abyste se nespálili. Při tom vám neuvěřitelně fandí. Umí ocenit vaši snahu, odhodlání a i když se s nimi nevídáte třeba moc často, tak jedna z jejich prvních otázek je: “Tak co? Jaký je posun?”

V tento okamžik se vaše pochyby rozpustí a vy začnete spontánně vyprávět, co už jste dokázali. Co máte dále v plánu apod. Vidíte se? Přirovnala bych to ke svému rannímu cvičení. Moc lidí nevěřilo, že ráno vstanu a půjdu na sobě makat. Jak krásně se poté poslouchalo, od “cizích” lidí, že jsem dobrá a změny jsou vidět. Tohle jsem potřebovala slyšet, protože se dobrovolně přiznám, že po čase přišel útlum a z postele se mi už tolik nechtělo. Když jsem jednou ráno odcházela později a paní uklízečka mě zastavila, sdělila mi, že jsem neuvěřitelná. “Víte, já jsem přímo u zdroje a nic. Vy máte dítě, dojíždíte a ještě zvládáte ráno chodit sem? Jste úžasná.“

Takové shrnutí po ránu mi dodalo tolik energie, že mi vydržela na dalších několik týdnů. Nemusela říkat nic. Mohla si myslet, že jsem blázen a honím se za „ptákovinou“. Ne, vše bylo jinak. Byla to tak spontánní pochvala a asi jí ani nedošlo, kolik síly mi tím v tu chvíli dodala. Tohle jsou totiž důležitá slova, která potřebujeme slyšet. Upřímná a motivující.

Nezapomeňte, že je dobré se umět motivovat i bez cizí pomoci. Je to podobné jako s pochvalou. Když se jí nedostává, je důležité umět podpořit sám sebe. Není na tom nic složitého. Když budete jen trochu chtít, tak za den dokážete přijít minimálně na tři věci, které se vám povedly a za které na sebe můžete být pyšní. A kdyby to náhodou nešlo, najděte si své místo, kde se budete cítit příjemně, pusťte si svou oblíbenou píseň, jednoduše udělejte cokoliv, aby se vám podařilo najít alespoň tři úspěchy toho dne. Ten, kdo tvrdí, že nikdy tři nenajde, se mýlí a je na čase začít se zaměřovat na pozitivní věci. Když bude myslet pozitivně, jistě vás napadne i více než zmiňované tři věci. Čím déle na sobě budete takto pracovat, tím snáze se poté dostaví pozitivní myšlenky a posílíte si tím také svou vnitřní motivaci. Není nic lepšího, než sledovat, jak se nám naše sny a cíle plní.

Tak směle do toho. Pochvala a motivace vás nebudou stát nic a získáte hodně.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center