Přichází druhý díl seriálu o mentálním tréninku, který vás zavede do tajů vaší mysli a pomůže vám pochopit sebe sama. V minulém díle jsme si vysvětlili, co to mentální trénink vůbec je. Dnes se zaměříme především na meditaci. V první řadě si ale musíme upřesnit, co se nás vůbec mentální trénink snaží naučit.
MYSL JAKO VLASTNÍ UČITEL
Mentální trénink je všestranný nástroj, který nám pomůže zlepšit dovednosti téměř v každém oboru lidských činností. Zní to krásně, ale není to tak jednoduché. Tento druh tréninku se nedá správně aplikovat bez velké disciplíny a tvrdé práce.
Úspěch vašeho snažení závisí na délce, s jakou bude trénink trvat. Nemluvíme o dvou nebo třech dnech tréninku, mluvíme o minimálně třech týdnech každodenního tréninku. Teprve pokud je tato podmínka splněna začínají se pomalu dostavovat výsledky. Někomu se to může zdát dlouhé, abych řekl pravdu, dlouhé to jednoznačně je.
Jednotlivé počáteční fáze tréninku by neměly být delší než 10 minut, ale minimální délka by měla být alespoň 5 minut. Důležitou schopnost, kterou potřebujete k mentálnímu tréninku je soustředění. Podle toho jaká je vaše schopnost soustředit se, budete schopni prodlužovat jednotlivé fáze až na 20 minut maximálně 30 minut. Delší časový interval už nemá smysl, protože v dnešní době nikdo nemá času nazbyt. Podle mé osobní zkušenosti je 20 minut optimální délka, ale to si musí odzkoušet každý sám.
MEDITACE A JEJÍ SMYSL
Dostáváme se k první konkrétní a zároveň k nejrozšířenější formě mentálního tréninku a tou je meditace. Meditace je celosvětově rozšířená, používá se téměř po celém světě.
Problémem a zároveň výhodou meditace je, že si ji každý vykládá po svém. Různé knihy pojednávají o meditaci trošku jiným způsobem, různí učitelé vidí za účelem meditace něco jiného. Někdo připisuje meditaci jako možnost spojit se s vesmírem, někdo díky ní čerpá sílu z přírody. V podstatě nic z toho není v zásadě špatně ani v zásadě dobře. Během meditace se můžete například pokusit promlouvat ke vzdáleným osobám nebo k mrtvým. Zní to šíleně? Ano zní, ale i takovéto kurzy jsou dohledatelné a tyto techniky jsou popsány v literatuře. Můžete to vyzkoušet sami a zjistit jestli tyto techniky fungují.
My se v dnešním článku budeme soustředit pouze na základní funkce meditace – uvolnění těla. Pokud se vaše tělo dokonale a kompletně uvolní, dokážete díky tomu odbourat veškerý stres a často i ztuhlost problematických svalů jako jsou svaly v oblasti krku a bederní páteře. V neposlední řadě vás naučí lépe se soustředit a poznat více sama sebe.
KDE, KDY, PROČ A JAK
Na meditaci je dobré si zvolit tiché a oddělené místo kam nemůže nikdo vtrhnout a vyrušit vás ze svého soustředění. Je dobré mít zatažené závěsy a v pokoji mít šero nebo tmu. Samozřejmě pokud meditujete ráno, tak vycházející slunce a měkké ranní světlo vytvoří také vynikající atmosféru k meditaci. Pokud nemáte naprosto tiché místo, což pokud žijete ve městě, může být problém, poslouží i meditační hudba nebo nahrané zvuky přírody.
Pozice, ve kterých se meditace provádí, jsou v zásadě tři. Dvě pozice v sedě a jedna vleže. Pozice vleže je výborná a mám jí moc rád, ale když jste v hluboké meditaci a vaše tělo se kompletně uvolní, tak můžete usnout.
První pozice v sedě je více určená začátečníků. Sedneme si na pevnou židli s opěrkou. Židle musí být vysoká tak, abyste při sezení měli kolena v pravém úhlu a dotýkali se celými chodidly podlahy. Sedneme si až na samý konec židle a zády se opřeme o opěrku. Dlaně položíme na stehna.
Poslední pozice je pro pokročilé a je známá ze všech obrázků. Je to „turecký“ sed. O turecký sed se ve skutečnosti nejedná, ale vypadá velmi podobně. Pro naše účely prozatím postačí turecký sed. Sedneme si do tureckého sedu, srovnáme záda a dlaně volně položíme na nohy. Tato pozice může být pro spoustu lidí velmi nepohodlná. Pokud cítíte bolest v nohou nebo zádech určitě zvolte jinou pozici, protože bolest vám bude rušit při vaší meditaci.
Poslední věcí je, jak se do stavu meditace dostat. K tomu se dá dopracovat více cestami. Popíšu své dvě nejoblíbenější a zároveň podle mě nejjednodušší možnosti.
První metoda postupného uvolnění všech našich svalů. Zaujmeme oblíbenou pozici. Zavřeme oči a v mysli se zaměříme na naše chodidla. Po dobu dvou hlubokých nádechů se soustředíme na chodidla a za ty dva nádechy byste měli cítit uvolnění, teplo a možná i mírné mravenčení. Postoupíme dále k holením, lýtkům a postupně v klidu projdeme celé tělo. Pokud cítíte, že některý sval je více unavený nebo ztuhlý, tak mu můžete věnovat více času. Jakmile projdete celé tělo tak jen chvíli ležte a vychutnávejte si pocit uvolněného těla. Až budete mít dost, nebo už cítíte, že se nedovedete dále soustředit, tak v opačném pořadí projděte části těla a „probuďte je k životu“.
Druhá metoda je na základě počítání. Přijde mi, že je trošku náročnější a méně uvolní jednotlivé svaly, ale o to víc ponoří váš mozek do soustředění a vlastního nitra. Ve své podstatě je velmi banální, ale provedení není tak jednoduché. Vydáme se teď cestou čísel. Jde o odpočítávání čísel. Je těžké říct u kterého čísla začít, protože každého schopnost uvolnění a soustředění je jiná. Já osobně začal u čísla padesát. Pomalu a v klidu odpočítávejte od čísla padesát až do nuly. Při každém čísle byste měli cítit, jak se o něco více uvolňujete a ponořujete se někam do prázdna a do sebe. Až se v této metodě zdokonalíte, bude vám k uvolnění stačit počítat, třeba jen od čísla deset. Po době strávené uvolněním a soustředěním se proberete k životu opačným způsobem stejně jako u předchozí metody. Pokud napočítáte do čísla patnáct, už byste měli být plně při vědomí.
To jsou dvě pro mě základní formy meditace. Jsou velmi snadné a zvládne je s trochou nácviku každý. Soustředění je dovednost jako každá jiná a jako každá jiná se dá trénovat. Není nic lepšího než po hektické dnu plného stresu a práce na 20 minut vypnout. V klidu si doma sednout a věnovat tu chvilku jen vlastnímu tělu a vlastní duši. Vaše tělo vám za to poděkuje a vy budete schopni vydržet déle bez stresu a negativních vlivů, protože se jich každý večer při meditaci zbavíte.