fbpx

2 dubna

Máte kolem sebe „Talkers“ nebo „Doers“?

0  comments

Také se vám stalo, že jste potkali člověka, který na vás okamžitě zapůsobil a ohromil vás? Ovšem po určité době se počáteční síla, která se v první chvíli vznášela všude kolem, rozplynula? Nebo jste se naopak setkali s někým, kdo na vás v první chvíli působil třeba neurčitě, možná odměřeně nebo ne úplně sympaticky, ale v průběhu času, který jste s ním trávili a spolupracovali s ním, se z takového člověka stal někdo jiný, lepší, přitažlivý a spolehlivý?

Tyto dvě skupiny rozlišuji jednoduše na „Talkers” a „Doers”. Jaký je mezi nimi rozdíl?

„TALKERS”

Jak už z názvu vypovídá, jsou jednoduše lidé, kteří (o tom) jen mluví. U takových lidí je typické, že většinou dokáží okamžitě zaujmout a nadchnout.

Vždy, když se řekne tenhle výraz, okamžitě si vzpomenu na svého bývalého kolegu, manažera, se kterým jsem spolupracoval na jednom větším projektu. Nikdy nezapomenu na zkušenost, kterou mi tento člověk dal, říkejme mu Roman. Vidím to jako teď, jsem na prvním projektovém meetingu, kam mě delegovala kolegyně a poprvé spatřuji Romana. Probíhá kolečko, kdy zodpovědní manažeři za jednotlivé oblasti dávají krátký komentář k oblastem, za které mají zodpovědnost. Ve chvíli, kdy přijde řada na Romana, vstane a jeho rozsáhlá prezentace k několika oblastem, které má na starost, je naprosto úžasná! V tu chvíli se mi chce stoupnout na židli a zatleskat mu. Jsem z něj opravdu nadšený! Nemůžu se dočkat, až přijde řada na úkoly, které máme s Romanem společně udělat. Když na jednotlivé úkoly dochází a já mám několik pracovních zkušeností s Romanem, zjišťuji, že v tom co nakonec udělá, opravdu významně zaostává za tím, co říká a slibuje. Prvotní sympatie a nadšení se u mě tak postupně mění v jedno velké rozčarování.

Tahle kategorie v sobě zahrnuje lidi s vynikajícími (sebe)prezentační schopnostmi, lidi, kteří více mluví a slibují, než na konec dělají. Zvláštní je, že mnoho takových jsem poznal v korporátním světě, kde je to hlavně o slovech, ambiciózních cílech a většinou nakonec i o obhajování toho, proč se právě stanovených cílů nedosáhlo.

„DOERS“

Naproti tomu „Doers” jsou jednoduše ti, co dělají, resp. konají. Jsou to ti spolehliví, u nichž máme jistotu, že se o danou věc postarají od začátku do konce, prostě to udělají! Ano, mohou skvěle prezentovat, prodávat se, ale zásadní je, že to co řeknou nebo slíbí, nakonec udělají! Pokud bych měl říct jedno slovo, které vystihuje tuhle skupinu, pak je to zodpovědnost.

Od doby co jsem poznal Romana vždy opatrný k lidem, kteří se výborně prezentují. Je to taková jednoduchá ochrana před „Talkers”, kdy se mi maximálně stane to, že jsem příjemně překvapen tím, že za perfektní (sebe)prezentací stojí i akce a zní plynoucí výsledky. Vlastně mě vždycky potěší lidé, kteří si za tím, co řeknou, stojí a hlavně to udělají. Bohužel mám pocit, že lidí v kategorii „Talkers” převažuje. Potkávám je denně a vždy mě trochu zamrzí, že to jde i jinak – lépe.

Tohle jednoduché rozdělení nám může v konečném důsledku ušetřit strašně moc času, energie a peněz. A to při výběru zaměstnanců, spolupracovníků nebo obchodních partnerů, vlastně kohokoliv. Už víte, do jaké kategorie spadají lidé kolem vás? Převažují lidé typu „Talkers” nebo „Doers”?


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center