fbpx

2 dubna

Magická moc vizualizace a její provedení

0  comments

V předchozím díle jsme probrali smysl a základní postupy provedení meditace. Dnes se podíváme na obdobnou formu mentálního tréninku a tou je vizualizace. Říká se: „Co si neumíte, přestavit to nikdy nemůžete dokázat.“ Ale skutečně tomu tak je?

Vědecké studie a pověry pro snílky

Vizualizace se hojně využívá napříč různými obory lidské činnosti. Mentální trénink se v tomto ohledu praktikuje hlavně ve sportu. Podle vědců náš mozek nerozezná rozdíl mezi skutečností a představami. V praxi to znamená, že pokud běžec v mysli běží závod, jeho mozek si myslí, že běží doopravdy.

Proběhl pokus, kdy tři lidé házeli dvacetkrát na koš. Po prvním kole každý člověk trénoval jiným způsobem. První trénoval každý den dvacet minut a házel opravdu na koš. Druhý si denně dvacet minut představoval, že hází na koš. Třetí netrénoval vůbec. Za dvacet dní se znovu sešli. Překvapivě se třetí člověk nezlepšil. Mnohem zajímavější je první a druhý subjekt. Oba subjekty se zlepšili téměř totožně. Přičemž první střelec byl o malinko lepší. Na tomto příkladu je krásně popsaný a z praxe vyzkoušený účinek vizualizace.

Proto se vizualizace používá ve sportu k nácviku různých situací. Díky vizualizaci si sportovec může prožít určitou situaci nastokrát, a když se do takové situace dostane, už ho nepřekvapí. Ve sportovní oblasti je vizualizace užitečná, protože dokáže odhalit podstatné detaily sportovního výkonu. Pomůže najít a odstranit malé chybky, které mohou být rozhodující pro celkový výsledek.

V běžném životě se bohužel z vizualizace stalo „magické zaříkávání“, které vám dá všechno, co chcete. Určitý druh literatury tvrdí, že když budete pravidelně vizualizovat váš cíl, tak ho dosáhnete. Z ní to snadno, že? Každý den si budu představovat, jak mám soukromý letoun, tak mi spadne přímo do klína. Tomu přeci rozumně uvažující člověk nemůže uvěřit. Pravda, vizualizace může silně napomoct splnění vašeho snu, ale je to jen malá část cesty. Ve skutečnosti díky vizualizaci nutíte váš všemocný mozek, aby nad danou věcí častěji přemýšlel. Díky tomu vás třeba napadne spásná myšlenka.

Záleží to opět jen na vás, abyste vstali z křesla a začali konat, jinak navždy zůstanete jen u snů o pohádkovém bohatství, sportovních autech, nebo výpravě na safari. Proto nežijme ve světě v křesle domova a vyjděme ven mezi lidi.

Vizualizace snadno a rychle

Vizualizace v praxi je velmi snadná a ve skutečnosti velmi podobná meditaci. Najděte si tiché a klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit od vašich myšlenek. Pohodlně se usadíme do křesla, nebo si lehneme. U tohoto cvičení není poloha tak důležitá, ale musí být pohodlná. Není žádoucí, abyste během tréninku museli měnit polohu kvůli špatně zvolené pozici. Zavřeme oči, několikrát zhluboka vydechneme, abychom se uklidnili a shodili ze sebe všechny myšlenky, které teď nepotřebujeme.

Zde se nacházíme na rozcestí mezi meditací a vizualizací. Při meditaci bychom prošli uvolňovacím procesem, sestoupili do podvědomí a zůstali tam. Tentokrát by mělo dojít jen k částečnému uvolnění, proto nám bude stačit deset hlubokých nádechů a výdechů. Pro tento trénink potřebujeme mozek při smyslech. Jakmile se vydýcháme, pokusíme si představit váš cíl. Může to být cokoli, peníze, nové auto, životní partner. Odstraňte z vašeho mozku všechny rušivé vlivy. Soustřeďte se jen na jednu myšlenku podpořenou imaginárním obrazem. V takové stavu setrváme mezi 5 a 20 minutami.

Pokud máte problém s detailní představou cílového objektu, nevadí, i to se dá natrénovat. Pokud máte problém s detailní představou, tak začněte jinak. Podívejte se na vlastní dlaň. Důkladně si ji prohlédněte. Všechny čárky, jizvy, mozoly a barvy. Pak zavřete oči a podrobně si vaší dlaň nakreslete ve vlastní hlavě. Toto jednoduché cvičení vám pomůže zlepšit představivost a s vizualizací dosáhnete požadovaného efektu.


Během našeho krátkého seriálu jsme se odhalili základní tajemství mentálního tréninku. Probrali jsme základy meditace a vizualizace. Druhů mentálního tréninku existuje samozřejmě spousta a stačili by na samostatnou knížku, ale pro člověka, který chce pracovat sám na sobě a chce vyzkoušet nové věci, toto bohatě stačí.

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center