Je to sotva měsíc, kdy Tatiana le Moigne, ředitelka pobočky Google pro Čechy a Slovensko, zdůrazňovala v našem společném rozhovoru důležitost mezilidských skupin a toho, že lidé mezi sebou sdílí pocity, zkušenosti a jednoduše spolu komunikují.
Historie nám už mnohokrát ukázala, že rozhýbanou sílu lidí nelze zastavit. Jsou tisíce dobrých i špatných příkladů lidské moci od totalitních hnutí až po revoluce bez jediné kapky krve. Člověk je bytost společenská, je tedy dost dobře možné, že ve skupině dokáže svou jedinečnost a schopnosti uplatnit lépe než individuálně. Snad každý se touží nějak projevit, něco vytvořit či dělat. Naneštěstí to není vždy úplně jednoduché. A právě v takových chvílích nás mohou ostatní podpořit, i kdyby jen hezkým slovem.
„Mnoho skvělých nápadů nikdy nespatří světlo světa.“
„Štrůdl vznikl z několika důvodů. Tím hlavním je ten, že jsem si už před dlouhou dobou uvědomila, kolik je kolem mě lidí, včetně mě samé, kteří mají spoustu úžasných nápadů a myšlenek, ale ne vždy se jim je daří realizovat,“ sděluje Lucie svůj motiv založení tohoto uskupení.
Důvodů může být spoustu, jednak nepřízeň osudu a okolí, nedostatek sebedůvěry, strach ze změny a nebo cokoli jiného. Říkala jsem si tedy, proč se s lidmi nepotkávat, vzájemně se nemotivovat, nepředávat si mezi sebou zkušenosti, hlavně pomocí prvotřídních speakerů, a vlastně proč si o tom jednoduše nepovídat.“
Jak něco vybudovat bez koruny?
„Musíte být o svém nápadu naprosto přesvědčeni. A toto nadšení a víru vdechnout nebo možná tak trochu vnutit ostatním a taky umět barterovat. “ směje se Lucie a sděluje svůj hlavní klíč k úspěchu bez počáteční investice. „Já nikdy nebyla velký šetřil, takže většina mých nápadů ztroskotala ve chvíli, kdy jsem se podívala na svůj účet a z úvěrů jsem měla strach. Svůj projekt jsem tak postavila na tom, že sice nemám ani korunu, ale dokážu odjakživa přirozeně propojovat lidi a mám kolem sebe přátele, kteří ví, že když si něco vezme Špaková do hlavy, tak se tak stane. “
Mnoho a mnoho úžasných nápadů se nikdy nerealizovalo jen z nedostatku financí a protože jejich autor myslel, že je to překážkou. Tato úžasná slečna je zářným příkladem toho, že vlastní energie a nadšení nahradí i tisíc investorů.
„Byznys člověk nikdy nevybuduje sám. Největší díl práce tak nese můj tým a lidé kolem mě. Parta nadšenců, která několik měsíců tvrdě pracovala, i když jsem neměla žádné prostředky, abych jim mohla zaplatit. Nicméně tu loď neopustili. Jsou skutečně obrovští srdcaři, kterým na Štrůdlu záleží.
„Štrůdl musíte prožít!“
„Ve Štrůdlu se snažíme o nadhled, o to podívat se na věci z jiného úhlu a nebát se posouvat hranice. Ale hlavně o interakci a propojení reality s různorodými informacemi a publikem. Aby skutečně i ten nejmenší detail měl nějakou spojitost s tématem. Například teď na Rozhodovací paralýze se lidé budou muset rozhodovat už u vchodu, zda se zaregistrují u rychlé a protivné brunety nebo milé a pomalé blondýnky. Začíná to od nejmenších maličkostí a někdy končí vážnými rozhodnutími. Na jiné akci jsme zase lidem dali svítilny a museli si jídlo nabrat po tmě jen za pomoci slabého světla, což symbolizuje právě onu cestu životem, kdy prostě častokrát sáhnete vedle, ale musíte se s tím vypořádat,“ popisuje Lucie, co všechno s týmem pro své svěřence organizuje.
,,Je zde spousty skvělých přednášek a workshopů s tématikou osobního rozvoje. Často ale bez emočního prožitku. My se snažíme, aby si lidé odnesli nejenom zajímavé informace, ale aby se v nich upeklo i něco víc,“ vysvětluje mladá moderátorka vážný nedostatek různých dobře zamýšlených akcí.
„Ve skutečnosti totiž neprodáváte auto, ale pocit.“
„Pokud se má skutečně něco změnit, v člověku se pohnout, je k tomu třeba silný emocionální prožitek. Zejména pokud jde o tak významnou věc jako je začít si plnit sny a žít svůj život. Proto se snažíme, aby si lidi zkusili jakýmkoli způsobem vystoupit ze své komfortní zóny. Aby si ujasnili své hodnoty a priority. “
Na jiné akci pořádané Štrůdlem byla jako na každé jiné vstupenka, poté ale také výstupenka. Předložení výstupenky probíhá tak, že nahrajete vzkaz, jaký máte sen a co pro jeho realizaci začnete dělat.
„Snažíme se odlišovat dramaturgickou linkou. Zvát hosty z různých oborů a ukazovat na jejich znalostech a zkušenostech hlubší zákonitosti. Někdy pozoruji, že se i v nich upeče během Štrůdlu něco nového. Že i oni se nechají strhnout tou jedinečnou atmosférou,“ zamýšlí se Lucie nahlas.
„Myslím si, že většina z nás touží po zajímavých informacích, prožitcích, nových kontaktech a hlavně sebepoznání,“ shrnuje zakladatelka Štrůdlu cestu za lidským snem do jedné věty.
Závěrem se jako vždy ptám, zda protagonista nemá vzkaz pro čtenáře magazínu. Dnes byl trochu netradiční a jedná se spíše o pozvánku:
„Od desíti hodin devatenáctého března bude probíhat akce s názvem Rozhodovací paralýza, máme několik úžasných přednášejicích jako Petra Ludwiga autora knihy Konec prokrastinace nebo umělce Jamese Cola a hlavně na vás čeká program, při němž se naučíte, jak se efektivně rozhodovat. Takže přijdete nebo nepřijdete?“