Inovativní lidé posouvají svět kupředu. Jedním z nich je i Libor Hoření, který je svým způsobem inovátor ve způsobu stavění komunity. Vybudoval projekt TopRecepty.cz, který dnes navštíví přes 2 miliony lidí za měsíc. Navíc ukázal, že každý podnik nemusí být nutně výdělečný – hodně času nyní věnuje DobroKávě. Kavárně, kde se neplatí penězi, ale dostanete tu dobré kafe za dobrý skutek.
„Komunita je to nejcennější, co máme.“
Libor je nesmírně vděčný za každého člověka, který používá jeho online kuchařku TopRecepty. Sám totiž říkal, že bez lidí, kteří jsou na webu aktivní, by nemohla kuchařka fungovat. To platí o lidech, kteří píšou recepty dvojnásob. „Pravidelně odměňujeme aktivní uživatele, kteří přidávají inspirativní recepty. Včera jsme zrovna zveřejnili další odměňování, kdy rozdáváme ceny do kuchyně za 40 tisíc.“
„To samozřejmě bylo ze začátku vykoupené tím, že všechen zisk jsme zase zpátky utráceli za odměny pro naše uživatele“ popisuje Libor prvotní budování komunity. Zároveň zdůrazňuje, že je tu pak i další druh motivace a to je, když někdo do komentáře napíše autorovi receptu, že si na jeho jídle pochutnal. „Když dáš lidem něco, s čím kvalita receptů poroste, tak to krásně skloubíš. Proto jsme dávali nejaktivnějším uživatelům kvalitní digitální foťáky a tak.“
Je vidět, že si Libor zakládá na dobrých vztazích s lidmi, a že jeho byznys není jen o něm. To je ostatně vidět i na jeho nejnovějším projektu, který nejen že není ziskový, ale je úmyslně ztrátový.
„Máme DobroKávu, kde dostaneš kafe za dobrý skutek.“
Na Zelňáku v Brně stojí zatím první pobočka DobroKávy, což je další z Liborových výtvorů. „Cílem je zlepšit prostředí v Česku. Proto u nás neplatíš penězi, ale dobrým skutkem.“ Člověk přijde ke stánku a slíbí, že udělá libovolný dobrý skutek. Pokud si neví rady, co by mohl dneska provést za dobrou věc, personál mu nabídne čínský koláček štěstí, v němž najde zapečený lísteček s inspirací. Celý projekt staví na důvěře. Věří lidem, že dobrý skutek později opravdu udělají.
„A pak vlastně už jen dostaneš dobrou kávu.“ Libor tento nápad dostal při četbě knížky Dalajlámova kočka. Příběh vypráví o majiteli restaurace, do jehož podniku přijde toulavá kočka. Místo aby ji vyhnal, tak se jí ujme, poskytne jí zázemí a tímto dobrým skutkem inspiruje hosty v kavárně.
„Mým cílem je mimo jiné inspirovat lidi, že nemusí celý život strávit zacyklení pouze ve vydělávání dalších a dalších peněz. Peníze jsou v životě důležité. Ale když někdo vydělává nad rámec svého životního stylu, dává mi velký smysl část zisku investovat do zlepšení prostředí kolem sebe. Je neuvěřitelné, kolik dobré energie vznikne, když člověk dostane kávu za dobrý skutek.“
„Měli bychom se navzájem inspirovat,“ zamýšlí se Libor nahlas, „Kdyby si lidé více sdíleli své zkušenosti, mohli bychom se potom vyvarovat spousty chyb. A hlavně by nám všem mohlo být mnohem lépe.“ Jednou z nejvíce inspirujících myšlenek, které kdy pochytil je podle jeho slov něco, co se někdy nazývá jako zákon přitažlivosti. Jinými slovy, co do světa vysíláme, to také přijímáme zpátky.
„Pokouším se ovládat svoje myšlenky. Stejně jako si totiž utvářím vztah s člověkem, tak si utvářím vztah i s přírodou nebo věcmi kolem sebe.“ Jeden ze základních klíčů k životní spokojenosti je podle Libora vděčnost. Vděčnost například i za jídlo. „Hodně mě inspiroval Buddhismus,“ vysvětluje.
„Máme spousty věcí, za které bychom měli být vděční, ale je smutné, že na to častokrát člověk zapomíná. Proto si myslím, že je fajn si to každý den připomínat.“
Vysvětlení, proč se tak děje, se nabízí hodně. Mladý podnikatel sám se kloní k tomu, že si lidé na věci zvyknou a zdají se jim obyčejné a proto nezajímavé. „Je o tom psáno hezky v jedné knížce. Člověk na louce potká krávu a je z ní nadšený, jaké to je krásné zvíře. Poté potká druhou, třetí a tak dál, až se mu vlastně nezdají zajímavé. Dokud nepotká fialovou krávu a ta ho zase zaujme, nadchne, je to něco zajímavého. Tímto způsobem mi dává smysl dělat i byznys. Projektu s WOW efektem fialové krávy se samozřejmě daleko lépe dělá marketing a PR, což může vést k úspěchu projektu.“
„Najděte v sobě odvahu přestat dělat to, co vás nenaplňuje a dělejte to, co vám opravdu dává smysl. Protože život vás za to vždycky odmění,“ je vzkaz pro čtenáře Světa Úspěšných od Libora Hořeního, mladého podnikatele.