fbpx

2 dubna

Koučink – je to in metoda, nebo opravdu pomáhá?

0  comments

Kam se podíváme, vidíme samé rozvojové metody. Různé semináře, které nám „zaručí“ lepší životní situaci a spokojenost. Každý workshop má své zaměření a tím pádem i své doporučení, jak se k danému tématu postavit. Vždy je to také o nás a naší situaci, kterou zrovna řešíme. Co mají všechny rozvojové metody společné, je „CHCI“.

Bez našeho „chci“ něco změnit a být o tom přesvědčen se nestane vůbec nic.

Všeobecně platí, že vše je v naší hlavě a pokud hlava není připravena, dokážeme o změnách krásně mluvit, ale skutek utek. Stejně tak to platí i o vizích, které nejsou naše. Vymyslel je někdo jiný a my jsme si je vzali za své, protože se nám líbí. Jen občas si umíme přiznat, že nejsou naše a snažíme se vymyslet, co se svým životem a jak bychom si to představovali.

Hledáme různé odpovědi na seminářích, které navštěvujeme. Ptáme se svého okolí. Často dojdeme k závěru, že možná mají pravdu, ale něco nám stále nesedí. To „něco“, je velmi zásadní a dá se říci, že „něco“ jsme my. V nápadu, vizi nebo radách chybí kus nás. Nejsou naše a tím pádem se do nich ani nepouštíme, jen sníme.

Výborným nástrojem pro zjištění je právě KOUČINK.

Tento nástroj právě slouží k tomu, abyste si našli své „něco“ a uměli si zhotovit či představit svou vizi. Umí vám také díky technikám usnadnit cestu, na kterou se vydáváme směrem ke svému cíli. Lehce řečeno jsou koučovací schůzky milé povídání ve společnosti kouče, který vás rozhodně nebude hodnotit ani nebude shazovat vaše myšlenky. Kouč je v tuto chvíli vaší velkou oporou a podporou.

Najít toho správného kouče občas trvá. Platí tu pravidla jako ve vztahu. Na schůzku rozhodně nepůjdete rádi s někým, kdo vám nesedne. To stejné platí i u výběru kouče. Proto jsou první schůzky oťukávací a poznávací. Je to jedinečná hodina, kdy si můžete jak vy, tak kouč říci, zda spolu budete spolupracovat. Toto rozhodnutí je velmi důležité, protože následující schůzky jsou založeny na DŮVĚŘE, OTEVŘENOSTI A UVĚDOMĚNÍ. Bez těchto tří věcí nemohou schůzky nikdy fungovat.

DUO (důvěra, otevřenost a uvědomění), jsou nedílnou součástí koučovacích schůzek. Když se na vše podíváme z výšky, nechali byste někoho nahlédnout do svého já, kdybyste mu nedůvěřovali? Pustili byste ho tak hluboko, abyste mohli najít cestu? Určitě ne. S tím souvisí i otevřenost, bez které to také nejde. Pokud nedůvěřujeme, nejsme otevřeni a nikdy nesdělíme podstatu celou. A uvědomění? To nemůže přijít, pokud nejednáme otevřeně a nedůvěřujeme. Žádný aha efekt nepřijde.

Právě proto si pečlivě vybírejte svého kouče. Prozkoumejte jeho zkušenosti a poznejte ho co nejvíce na vaší seznamovací schůzce. Seznam akreditovaných koučů najdete na webu při zadání klíčových slov. Koučovacích škol je tu několik a vzešli z nich výborní kouči. Buďte nároční, protože váš kouč bude také náročný na vás, abyste si ze schůzky odnesli to, pro co si jdete.

Proč se o výběru vůbec zmiňuji? Koučink je v dnešní době velmi populární a zároveň je velmi vyhledávanou rozvojovou metodou. Jak už jsem zmínila, může vám hodně pomoci. Při nesprávném výběru také umí hodně uškodit. Přeci jenom jde o vás, vaše myšlenky a vaše řešení. Proto byste se měli svěřit do rukou profesionálů a ne „rychlokvašek“, které absolvují koučovací workshop a myslí si, že jsou kouči.

Kouč s velkým K má za sebou výcvik a akreditaci od již zmíněných škol, které jsou v České republice či v zahraničí. Má za sebou také počet doložitelných odkoučovaných hodin, které vám může ukázat. Dobře ho i poznáte dle pokládaných otázek, které se mohou zdát rýpavé a nepříjemné, ale to je podstatou této metody. Nikdy vám nedá rady a také vás nikdy nebude soudit. Bude napojený na vás a bude vnímat vše, co vy mu budete sdělovat. 100% vás podpoří a nikdy nebude hodnotit vaše nápady, protože ty jsou jen vaše. Bude zachovávat mlčenlivost, protože se jedná o vaší hlavu, a myšlenky a nikdo jiný nemá právo je ventilovat kromě vás.

Sama za sebe musím říct, že mi tato metoda přirostla hodně k srdci a to i z toho důvodu, že jsem akreditovanou koučkou. Je úžasné vidět, jak se koučovaní posouvají a jdou si za svým cílem. A jsem i ráda, že mi na konci říkají, že už mě nechtějí nikdy vidět. Samozřejmě v dobrém, protože už našli svoji vlnu a svůj správný směr.


I vám přeji, pokud si budete vybírat svého kouče, abyste si schůzky užili a odnesli si z nich právě to „něco“, pro co jste si přišli. Ochutnat můžete tuto metodu i ze zvědavosti. Když zjistíte, že to není nic pro vás, tak rozhodně nezoufejte. Každý jsme nastaven jinak a občas musíme dorůst do správného věku, abychom mohli koučink vyzkoušet. Jen pozor na „rychlokvašky“.

V rukou profi kouče zjistíte, že tato metoda pomáhá a na 90% zaručuji, že si schůzky užijete. V rukou „rychlokvašek“ se vám může hodně rychle tato metoda zhnusit a může vám hodně zamotat hlavu. Takže i když je koučink IN, tak dávejte pozor na výběr kouče, kterému se svěříte.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center