fbpx

2 dubna

Když rozum dá šach srdci aneb Jak se správně rozhodnout

0  comments

Srdce vs. rozum

Oboje je našim vodítkem. Jsou to průvodci našeho života. Na základě těchto dvou aspektů vytváříme naše rozhodnutí. Jednou tak, podruhé jinak. Avšak navzájem se vylučují, zkrátka je nemůžeme použít současně. Věční bojovníci, kteří se přou o výhru. Který zvítězí tentokrát?

„Rozum a srdce jsou jako přesýpací hodiny. Kde se jedno naplní, druhé se vyprázdní.“

Erich Maria Remarque

Rozhodnutí činí náš život takový, jaký jej máme nebo jaký jej chceme mít. Na rozhodování stojí naše budoucnost. Zní to možná jednoduše. Všichni si dokážeme říct, jaký život bychom chtěli žít. Ne každému se však podaří své sny naplnit a svých vizí dosáhnout. A je jedno, jestli se vidíme na romantické pláži na Maledivách nebo chceme být třeba dobrými rodiči. Každý máme jiné hodnoty. Nic z toho není jednoduché. Za vším stojí vždy nemalé úsilí.

Můžeme si to malinko zjednodušit – záleží na nás, jaký máme postoj k životu, jaké si vytváříme myšlenky v naší hlavě. Říká se, že život je složitý a krutý. Některé události ovlivnit nemůžeme, ale na to, jakým směrem se budeme ubírat, jsme mocni dost. To je zcela v našich silách. To je vlastně náš úkol tady na světě.

Někdy chceme rozhodovat o věcech, o kterých rozhodovat nemůžeme. Plýtváme na to energii. A tam, kde se rozhodnout máme a máme možnost změnit celou naši existenci k lepšímu, ji moc nevyužijeme. Stojíme na rozcestí a nevíme, kterou cestou se máme vydat.

Život možná není složitý, možná si ho jen my lidé komplikujeme tím, že se zabýváme více věcmi, které nejsou důležité, snažíme se je za každou cenu změnit a pokud se nám to nedaří, marníme čas přemýšlením, proč to nevyšlo.

Moc nad věcmi hloubáme. Dlouho se jimi zabýváme. Někdy je to potřeba, ale někdy není na škodu dát na vnitřní hlas. Na naše první dojmy. Co nám řekne srdce a naše intuice. Náš vnitřní hlas nás nikdy nezklame. Dle mého lidé málo poslouchají svůj vnitřní hlas. Je provázen pocity a ty lidé často přehlížejí. Emoce jsou součástí nás a neměli bychom je potlačovat. Rozum nám mnohdy říká jasně, ale srdce neslyší nebo nechce slyšet. A má k tomu své důvody.

„V drobných věcech se spolehni na rozum, ve velkých věř srdci.“

Sigmund Freud

Jak tedy učiniti správné rozhodnutí?

Důležité je vědět, co od života chceme a hlavně být o tom přesvědčeni. Říkat si, to je to, co opravdu chci a za tím si půjdu. Pokud děláme věci s láskou a jsou blízké našemu srdci, vždy nám přinesou pozitivní výsledek.

„Myslet lze jen rozumem, ale chápat jen srdcem.“

Joseph Addison

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center