fbpx

2 dubna

Jaký vliv má na nás hudba?

0  comments

Tento krát jsem se rozhodl napsat o další věci, která je nám všem velmi blízka. A totiž hudba.

Provází nás napříč celými dějinami lidstva. Má svoje vlastní dějiny, svoji vlastní evoluci plnou zvratů, rozdělení, míšení, strádaní a znovuobjevování. I napříč tomu, že je tak stará, jako lidstvo samo, stále neznáme její všechny zakutí, krásy a ani vliv, jaký na nás má.

Pojďme si přiblížit pár věcí, které možná už někteří víme a možná se naučíme i něco nového.


1. Ovlivňuje náš výkon

Každý ví, že sportovci v posilovnách mají většinou na uších sluchátka s naplno puštěnou hudbou. Proč? V první řadě je hudba dobré rozptýleni, člověk se soustředí na jeho oblíbenu skladbu a ne na partie, které procvičuje a bolest, která s tím přirozeně souvisí. Taková oblíbená skladba, například Strengh of the thousand men od Two Steps From Hell dokáže pořádné namotivovat. V tomto případě jde teda spíš o hudbu se silnějšími basy a hlubšími tóny. Pomalejší hudba zase sníží naši motivaci, a též v konečném důsledku i náš výkon.

2. Pomáhá hýbat se

Spolu s tímhle souvisí i další věc. Není je to jen o motivaci. Naše pohyby souvisí s našimi pocity, náladami. Jsou specifickou možností jako se vyjádřit. Sami víme, jako může komunikace přes chat nebo SMS vytvořit nedorozumění, když nevidíme před sebou člověka a nevnímáme tón a výšku jeho hlasu, mimiku tváře či jeho gestikulaci. Proto někteří lidi (já určitě), když poslouchají hudbu, mají nutkáni, nebo vysloveně touhu vyjádřit tu hudbu v pohybem, hýbat se do rytmu a tancovat.

3. Mění naši náladu

Malíř sice dokáže zobrazit člověka, který je smutný, či veselý. Avšak je nemožné na malbě nebo obraze vyjádřit změny nálad, postupnou změnu proudu lidských myšlenek od ponurých, přes úvahové až k veselým. Jediný způsob jako to vyjádřit je skutečně jen hudbou. Kromě toho, že při změnách ve skladbě, se podvědomě mění i naše nálada. Všimli jste si, že když jsme smutní, vyhledáváme spíš smutné písně? Není to tím, že bychom chtěli změnit svoji náladu. Anebo, že by nás vědomí, že i někdo jiný si přešel utrpením potěšilo. Jednoduše hledáme něco anebo někoho, kdo nás pochopí. A přesně toto mnoho z nás nachází v hudbě.

4. Pomáhá nám soustředit se

Je všeobecně známé, že pokojnější instrumentální hudba, bez zpěvu, dokáže pomoc při soustředění, zvýšit produktivitu i celkově mozkovou aktivitu. Já zrovna teď poslouchám Beethovenovu skladbu Moonlight sonata. A značně mi to pomáhá. Avšak je potřeba mít se na pozoru. Příliš hlasitě puštěná hudba s vysokými tóny je pro většinu lidí rušivá a výsledek bude, jako když si pustíme metalovou skladbu, totálně nám to zablokuje schopnost soustředit se, tvořit a smysluplně přemýšlet o něčem konstruktivním.

5. Dokáže změnit náš vnitřní rytmus

Takže můžeme spokojeně vyhlásit, že hudba toho ovlivňuje v našem těle docela dost. Není to však všechno. Podle hudby, kterou zrovna posloucháme, se mění dokonce i naše srdeční frekvence či vylučovaní hormonů do krve. Naše tělo reaguje na hudbu mnohými způsoby. Hudba je dokonce odpouručená i při vážnějších nemocech, jako je například Alzheimerova choroba či závislost na drogách.

O pozitivních účincích hudby se vědělo už v minulosti. Ale čím dále tím víc se začíná řešit i možnost negativních účinků hudby. Při pokusu s třemi skupinami myší byli myši, kterým byl puštěný ‚‚tvrdý‘‘ styl hudby (rock, metal,…) výrazně pozadu oproti myším, které poslouchaly klasickou hudbu, nebo neposlouchaly žádnou hudbu.

A co vy? Posloucháte hudbu? Jaký styl a při jaké příležitosti nejraději posloucháte?


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše nové v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, který je i tentokrát plný exkluzivního obsahu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center