fbpx

2 dubna

Jaké jsou nejčastější chyby začínajících podnikatelů?

0  comments

prvním článku jsem Vás seznámil jak pracovat s prvotním nápadem. Nyní vám představím 5 nejčastějších chyb, kterých se mnozí začátečníci dopouštějí. Jaké jsou tedy nejčastější chyby začínajících podnikatelů?

Vzdušné zámky

Snové představy si nechte na zahánění splínů. Megalomanské představy, kde vidíte pulzujíci podnik s tisíci zaměstnanci a sebe v lehátku na soukromé pláži, pravděpodobně nikdy nenaplníte. Nakonec si dáte 1 a 1 dohromady a dojde vám, že cesta k cíli bude velmi náročná. Takové úkoly máme tendenci odkládat. Je tedy velká šance, že nebudeme vědět, kde začít a nezačneme vůbec.

Zloději nápadů

Často potkávám lidi s nápadem, kteří mají obavu, že jim jejich nápad někdo ukradne. Většina originálních nápadů je originální jen v rámci našeho mozku. Když začneme pátrat na netu obvykle zjistíme, že podobný nebo stejný nápad už někdo má a třeba i funguje. Pokud jsme první, koho to napadlo, tak je idea geniální nebo naopak hloupá. Dobré business modely se kopírují nebo inspirují další podnikatele. To je celkem normální. Strach z oloupení vás vede špatným směrem. Váš pohled ztrácí objektivitu. Pokud hledáte investora, může toto chování vyvolat obavy o jeho peníze a zkrátka vám je nedá.

Zatažená ruční brzda

Pro nepodnikatele jsou první krůčky obtížné. Jdou z relativní jistoty s kůží na trh. Je třeba mít jasno v tom, co chcete dělat. Podnikat znamená změnit svůj život. Zdravá sebedůvěra je velmi žádoucí. Pokud si nevěříte a bojíte se neúspěchu, je to jako se rozjíždět se zataženou ruční brzdou. Pokud ji nepovolíte, budete jen poskakovat po parkovišti a k cíli nikdy nedojedete.

Detaily

Při tvorbě business modelu se stává, že se budoucí podnikatel příliš zabývá detaily, na které ještě nedozrál čas. Pokud chcete rozjet restauraci, není na místě zabývat se barvou ubrousků nebo výzdobou, když nevíte, kde restauraci otevřete a jaké jídlo budete vařit. V první fázi se potřebujete soustředit na následující krok. Detaily dnů příštích vám uberou kapacitu a hrozí, že nakonec svou představu budete muset upravit dle nastalé situace.

Nohy na stole

Rozdělit práci tak, aby na vás nezbylo je lákavá představa. Nicméně je tu malá šance na úspěch. Ani investoři nezabírají na podobné modely. Je možné, že se k tomu časem dopracujete. Vy jste vizionář. Kdo jiný by měl jít příkladem? Vy budete pracovat, když ostatní už budou doma koukat na televizi. Kapitánem jste tedy Vy. Na začátku máte jen malou loďku, a tak děláte všechno sami. Časem budete přesně vědět, jestli to zvládnete sami nebo přiberete někoho dalšího.

Dejte mi vědět, jestli jste si při modelování business plánu připustili některé výše zmíněné zcestné představy. Velmi rád tomu věnuji jeden z dalších článků.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center