fbpx

2 dubna

Jak začít jako umělec

0  comments

Kdo se někdy pokoušel uživit uměním, tak ví, jak tvrdý chlebíček to někdy je. S digitální érou se tento cíl stal relativně dosažitelným. Cesta na vrchol, nebo alespoň nahoru, už nemusí vést přes manažery a známosti. S digitálními médii je možné vzít život do svých rukou i jako umělec. Není to jednoduché a nebude to za noc. Ale stojí to za to.

Všechno má svou cenu

A to i umění. Něco vytvořit vyžaduje úsilí, píli a většinou i čas. Umění navíc vyvolává potěšení nebo zalíbení. I když nemusí být „užitečné“. Proč jej tedy podceňovat? Ve spoustě případů se umělci dávají zadarmo a doufají, že si jich někdo všimne. Ne vždy je to nejlepší cesta.

Lidé jsou ochotni za potěšení něco nabídnout. Samozřejmě vždy budou chtít vědět, co dostanou. Nemusí tak být na škodu udělat nějaké ukázky děl a najít třeba i virtuální místo, kde je vystavit.

Nevyplácí se čekat

Být umělcem na volné noze je časově i energeticky náročné. S trochou nadsázky lze říct, že už včera bylo pozdě na to začít. Není to jen o dělání umění a zakládání fanouškovských stránek. Mnohem více jde o síť skutečných lidí kolem nás.

Není nic lepšího, než vzít do ruky telefon a skutečně zavolat do té galerie nebo nakladatelství. Častokrát se neobejdeme bez pomoci jiných začínajících umělců. Samozřejmě výměnou za protislužbu. Umění je jako podnik a vyžaduje čas.

Zdroj: google.cz

Kde rozhodit sítě

Nabízí se hned několik možností. Tou úplně nejzákladnější je naše bezprostřední okolí. Lidé z práce, školy, kamarádi a příbuzní. Popovídat si s nimi o tom, co děláme nikoho neurazí. Nemusíme se ani nijak vnucovat, v drtivé většině případů nás kamarádi podpoří nejrůznějšími způsoby.

Nesmíme zapomenout na internet. Zejména díky němu je možné si prodejem uměleckých děl obstarat živobytí. Naprostý základ je vlastní webová stránka a profily na všech sociálních sítích. Píšeme-li, musíme mít Wattpad, pokud děláme vizuální umění, tak Instagram s DeviantArtem a podobně.

Někdo už na nás myslel

Naštěstí nejsme první ani poslední, kdo si chce splnit svůj umělecký sen. Někteří jedinci dokonce ostatním velmi usnadnili cestu. A to právě tvůrci nejrůznějších platforem, kde je možné umění vystavit a případě zpeněžit.

Stačí trochu zapátrat a pro každý druh umění se najde několik, třeba i jen českých stránek, kde je možné najít nějakého fanouška. Nebude to za jeden den, ani za dva. Ale jednou určitě.

Nezbývá než přát všem začínajícím umělcům hodně síly a zdaru. Každý z nich si musí pomoci sám. A pomůže si jedině tak, že začne. Tak co, začnete i vy?


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center