Tomáš prošel mnoha životními cestami, které ho obohatily o zásadní zkušenosti. Zažil na vlastní kůži různé tréninkové metody a sám trénoval na několika kontinentech, kde měl možnost poznat řadu skvělých trenérů. Jak sportovní kariéra ovlivnila Tomášův byznys? Dá se vášeň spojit s podnikáním? Odpovědi na tyto otázky se dozvíme v následujícím rozhovoru.
1. Jak tvá sportovní kariéra ovlivnila tvůj následný profesní život po ukončení kariéry a jak velký měla vliv na tvé současné činnosti a další kariéru?
Během své sportovní kariéry jsem měl možnost trénovat na několika kontinentech, zažít na vlastní kůži jiné tréninkové metody. Během této sportovní cesty jsem poznal řadu skvělých trenérů a rozšířil si tak vlastní trenérské obzory. V neposlední řadě jsem měl tu čest soutěžit o stupně vítězů s nejlepšími sportovci své éry. S těmito sportovci jsem navázal velmi blízké vztahy a naší vzájemné náklonnosti využívám pro vzájemnou spolupráci s výchovou mladých sportovců, kteří k těmto závodníkům vzhlíželi.
2. Co je v současné době tvá hlavní profese? Je to tvá bruslařská akademie a trenérská kariéra?
Po skončení své závodní kariéry jsem se věnoval hlavně exhibičním představení po celém světě a ve volném čase jsem pomáhal své bývalé trenérce, paní Kopřivové, s přípravou mladých českých talentů. Dnes jsem v opačné situaci. Naplno se věnuji přípravě mladých reprezentantů v rámci resortního sportovního centra při Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Od ledna 2018 jsem spustil plný provoz Akademie Tomáše Vernera. Na zbrusu nové hale (Škoda ICERINK) ve Strašnicích zabezpečujeme sportovní přípravu krasobruslařů, ale i hokejistů od nejmenších až po dospělé. Čtvrtým rokem pořádá naše druhá akademie, Czech Skating Academy letní mezinárodní tréninkové kempy, kde si každý může vyzkoušet jak vypadá profesionální servis o vrcholového sportovce.
3. Jak přesně jsi zapojen v projektu ŠKODA ICERINK?
Byl jsem přizván jako poradce ještě v projektové fázi. Od prvního společného jednání bylo jasné, že se do projektu budu chtít zapojit více než jen jako poradce. Nakonec jsme upravili projekt pro společné fungování dvou sportů (hokej a krasobruslení) v harmonii a vzájemné spolupráci. Na Škoda ICERINKU se věnujeme úžasnému projektu školy a školky na ledě, kde zábavnou formou vedeme první krůčky na ledě školních a předškolních dětí. Všem dětem, které projeví talent, anebo zájem na daný sport, navrhujeme možnosti dalšího rozvoje. Na Škoda ICERINKU máme několik variant bruslení na ledě – rodiny s dětmi, veřejné bruslení, hobby hokej a krasobruslení, rybníková liga, profesionální individuální tréninky hokejových dovedností, profesionální kraso oddíl, synchronizované bruslení a bruslení pro dospělé. Je zde také možnost pronajmout celý ICERINK i s trenéry, a vytvořit tak akci na míru.
6. V jakých ledních show a muzikálech jsi působil, či se chystáš působit? Jaká je to vlastně práce?
Byl jsem na přerodu tohoto odvětví do éry sociálních sítí. Za mých mladších let stačilo být úspěšným krasobruslařem a nabídky ze show se hrnuly. Dnes musí být bruslař něčím zajímavý, nejlépe výjimečný a ještě k tomu by měl mít svou vlastní velkou základnu fanoušků, chcete-li followerů na FB či Instagramu. Působil jsem v několika projektech na ledě Intimisimi on Ice v amfiteatru ve Veroně, Kings on Ice na Snow King, Snow King II., Dreams on Ice JAPAN, Fantasy on Ice JAPAN. Při podpisu smlouvy s projected Snow King 2014 jsem si musel zřídit instagramový účet a začít publikovat v rámci propagace projektu a od té doby se tento přístup již nezměnil. Fanoušci a sledovatelé na sociálních sítí se dnes dají přepočítat na jasnou finanční hodnotu umělců. V České republice jsem se zapojil do projektu „Jen počkej zajíci“ a v letošním roce mě čeká premiéra muzikálu na ledě Sněhurka.
7. A jak si se dostal ke kariéře na Televizi Seznam?
Nabídku na moderování pořadu na TV Seznam jsem dostal hned po návratu z OH v Pyeong Changu. Líbil se jim můj formát rozhovorů, osobnější přístup k hostům, jelikož jsem zpovídal převážně sportovce. Letošní účast na olympiádě mě skutečně bavila, a tak jsem si řekl, že by bylo dobré v jisté formě, která mi nebude komplikovat mé další aktivity, pokračovat v mediální činnosti. Natočili jsme první pilotní díl s Petrem Koukalem a bylo to.
8. Je něco, co bys chtěl do budoucna profesně dosáhnout? Tvé vize?
Chtěl bych změnit způsob výchovy mladých sportovců v našem sportu. Usiluji o výchovu motivací, správnými tréninkovými metodami, ne křikem. Rád bych dal sportovcům správný základ, nejen pro sportování samotné, ale i do života. Přes své mediální aktivity bych chtěl sportovce čím dál více představovat veřejnost. Abychom tak společně překonali představu o hloupých sportovcích, kteří se v životě nemají šanci bez pomoci jiných uchytit.
9. Je něco, co by si chtěl čtenářům vzkázat?
Myslím si, že každý by měl sportovat. Už ve starém Řecku věděli, že ve zdravém těle – žije zdravý duch. Ať si každý sport vyzkouší a pak se rozhodne na jaké úrovni ho chce dělat. Nepotřebujeme národ vrcholových sportovců, stejně tak, jako nepotřebujeme národ obézních lidí. Sport je tady pro každého a v mnoha formách.