fbpx

2 dubna

Jak šla trpělivost ruku v ruce s tolerancí

0  comments

Dlouho jsem nic nevložila, psala jen všude okolo. Dnes jsem ale došla k zajímavému, byť ne tak závratnému poznání. Je hodně uspěchaná doba. Vše musí být prakticky ihned hotové, a když není, tak si sami vytváříme negativní energii.

Kam zmizela trpělivost a tolerance?

Dvě obyčejné, ale tak cenné vlastnosti? Je docela smutné pozorovat, jak se z nás vytrácí něco, čeho jsme byli ještě před pár lety schopni. Během několika posledních dní jsem se setkala s lidmi, kteří tolerancí a trpělivostí překypovali. Nebudu řešit, jestli je to náplní jejich práce, protože pokud ano, jsou to dobří herci. O to víc mě donutili trochu popřemýšlet a zastavit se.

Není nic divného na tom, když něco neumíme nebo nám to zrovna nejde. Důležitější je vědět, zda se chceme přiučit a nechat se učit nebo dát jinému možnost, aby se od nás něčemu přiučil. Spoustu věcí bereme v poslední době jako samozřejmost. Je to něco, co přeci zvládne každý, když to zvládnu já, říkáme si. Opak je pravdou. Každý máme vlohy na něco jiného. A hlavně každý z nás se něčemu učí celý život.

Dnes když jsem pozorovala svou dceru, jak moc mi chce pomoct, ale neví jak, vše mi došlo. Věci, které já považuji za automaticé, se ona teprve učí. U dětí je to normální, řeknete si. U dospělých, už takovou toleranci nemáme. Jsou přeci dospělí. Rodiče je vychovali, v práci jsou to odborníci na slovo vzatí, tak proč by neměli zvládnout takovou banalitu.

Nezvládnou a je k tomu jednoduchý důvod. Možná s nimi nikdo v životě neměl tolik trpělivosti, aby je banalitě naučil. Možná u toho chyběla i tolerance, která by učiteli řekla: „Vydrž, i ty ses to musel naučit a trvalo ti to déle, než teď vyžaduješ po jiných.“ To jsou všechno aspekty, které bychom si měli uvědomit, než někoho začneme házet do pytle pro jeho neschopnost. Ne nadarmo se říká, že učený z nebe nespadl.

Po zkušenostech posledních dní jsem si řekla, že to zkusím. Zkusím být trpělivá a tolerantní ve věcech, o kterých dcera teoreticky ví, jak se dělají, ale nikdo jí nikdy neřekl, jak přesně se dělají. Musím přiznat, že výsledek byl úžasný. Krásná spolupráce, naučení se něčemu novému na obou stranách a hlavně tak vzácný čas, který jsme mohly strávit spolu. Když teď přemýšlím nad tím, jak to vypadalo před tímto pokusem, musím si zaťukat na čelo.

Stačilo tak málo. Být tolerantní k tomu, že to může trvat déle a být trpělivá zároveň, když to napoprvé nejde tak, jak bych si představovala. A jako velký bonus na závěr, spousty času pospolu. Kolikrát jsem ten drahocenný čas hledala a přemýšlela, kde ho jen vezmu. Světe div se, já ho našla. Dostala jsem za něj krásný úsměv, spokojenost a ponaučení.

Závěrem bych vám všem doporučila, učte se a vracejte se k hodnotám, které jsou pro vás tak důležité. Dostanete za ně mnohem více, než si umíte představit. Platit nemusíte, jen trochu zpomalit a vnímat druhé.


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož jsou důkazem jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše nové, v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, které je i tentokrát plné exkluzivního obsahu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center