Napadlo vás někdy co se honí hlavou lidem, kteří denně vydělávají to, co ostatní za rok? Napoleon Hill vystihl skvěle jednu myšlenku, která boří veškeré dohady o tom, že tvrdá práce dojde nejdále. Myšlenka, kterou pronesl před svými studenty zní: ,,Pokud máte správný mentální stav, jste na polovině cesty k úspěchu.“ Jak ale správné myšlení naleznout?
Milionář Steve Siebold strávil 26 let tvořením rozhovorů s nejbohatšími lidmi planety. Později přiznal, že mu trvalo velmi dlouhou dobu než pochopil, v čem recept na úspěch a bohatství spočívá. Podle Stevena vše nespočívá v tvrdé práci, ale v tom, jak lidé uvažují a jaké myšlenky se jim honí hlavou.
Jak se bohatí lidé koukají na svůj majetek?
Pohled na bohatství se očima bohatých lidí zásadně liší. Lidé, kteří vlastní velký majetek tvrdí, že získat bohatství je právo, na rozdíl od mas, kteří na něj koukají jako na privilegium. Světoví myslitelé zastávají názor, že každý má právo na vybudování velkého majetku, pokud je ochoten dát ostatním lidem odpovídající hodnotu. Lidé na opačném protipólu jsou toho názoru, že bohatství je otázkou štěstí. Tato silná myšlenka vysvětluje podstatu sázení do loterie, která má minimální úspěšnost, přitom stále lidé do tohoto hazardu investují.
Lze bohatství získat v zaměstnání?
Hlavním milníkem zůstává, že stálé zaměstnání a pravidelná výplata tvoří jistotu, která má zabezpečit nás a naše blízké. Opakem této myšlenky jsou lidé, kteří věří, že budování byznysu je rychlejší a mnohem více odměňující cestou k dosažení bohatství. Samozřejmě, že budování firmy je určitý risk, úspěšní lidé ale vědí, že největší risk je nevsázet na sebe samého.
Bohatí lidé také mnohem více důvěřují ostatním a věří, že budování úspěchu je zásluhou týmové práce, naopak masy věří v individuální sílu. Proto mezi priority úspěšných patří hledání správných lidí, se kterými chtějí spolupracovat a budovat své společné sny. Protože i ten nejsilnější jedinec nepřemůže silný a stejně smýšlející tým.
Jaký je tedy rozdíl ve smýšlení?
V myšlenkových pochodech lidí najdeme mnoho rozdílů. Mezi nejdůležitější patří pohled na vykonávanou činnost. Lidé, kteří dosahují skvělých výsledků dělají svou práci pro sebe, pro své naplnění. Dělají činnost, která je skutečně naplňuje a věří v její smysl a hodnoty. Denně stávají do práce s úsměvem a nadšením. Mnoho z nás ale zná druhou stránku této filosofie. Nenávist vůči své práci. Zanedbávání svých povinností, jelikož nám nedávají smysl. Směřování našeho úsilí jen za smyslem získání prostředků, za které si můžeme něco koupit.
V poslední době jsme se setkali i s velmi zásadně rozdílným pohledem na úspěch a neúspěch. V jedné studii je uvedeno, že běžný občan se vzdá aktivity průměrně po třetím neúspěchu. Potom, co po třetí selže se vzdá a tento skutek si odůvodní tím, že jednoduše není dostatečně dobrý. Pokud je ale člověk odevzdaný tomu co dělá, chápe, že neúspěch je součástí procesu. Z každého neúspěchu se raduje, jelikož ví, že je o jeden neúspěch blíž k úspěchu, po kterém touží. Je si vědom, že každý na své cestě klopýtne. Stejně jako Walt Disney musel obejít 302 bank než dostal půjčku na splnění svého snu, tak i Brad Pitt zažil zlomené srdce a odmítnutí. To co odděluje úspěšné od neúspěšných je schopnost znovu se postavit na nohy a jít to zkusit znovu!
A co vy? Jak přemýšlíte o úspěchu a neúspěchu? Jste uvnitř sebe bohatí? Myslete pozitivně, ale s pokorou a dovolte si snít o věcech, které se ostatním zdají nereálné. Potom máte totiž velkou šanci, že budete dělat něco, co nikdo jiný nedělá. A třeba vznikne něco jako McDonald nebo Apple. Buďte draví a uvnitř sebe bohatí.