Každý z nás si jednou za čas potřebuje napsat poznámky. Není snad pak horšího pocitu, než když se v nich nevyznáte a musíte nad nimi strávit dvakrát více času. Proto vám přináším pár osvědčených rad, jak své poznámky zpřehlednit.
1. Využívejte barvy
Znám mnoho lidí, kteří berou barevné zvýrazňování jako podřadný prvek a místo toho třeba pouze podtrhují propiskou. Barvy vám ale mohou poskytnout mnohem více možností než jen zvýraznění. Já osobně využívám zvýrazňovače k odlišení témat. Např. ranou renesanci mám jednou barvou, vrcholnou jinou a pozdní ještě jinou. Pomáhá mi to zapamatovat si, jací představitelé a jaké pojmy k jednotlivým obdobím patří, jelikož si pamatuji jejich barvy. Dále pak, když chci nějakého umělce dodatečně dopsat, stačí ho zvýraznit tou danou barvou a vím, kam patří.
2. Využívejte verzálky
Při psaní poznámek není snad nic jednoduššího, než změnit styl psaní na verzálky, neboli velká písmena. Tuto metodu lze využít především u psaní názvů knih, jmen apod. Já verzálky využívám vždy pro názvy knih. Když pak hledám ve svých poznámkách nějaké knihy, najdu je vždy rychleji, jelikož vím, jaký styl textu hledat. Nikdy jindy verzálky nepoužívám.
3. Podtrhujte
I když využijete barvy a styly písma, stále není k zahození podtrhovat (třeba jen propiskou). Opět tímto způsobem můžete odlišit jména, knihy apod.
4. Pište nadpisy
Text bez oddělení a hlavně bez nadpisů vždy působí nepřehledně. I když si pomůžete barvami, stále se v tom můžete ztratit. Nadpis vždy uceluje téma. Je také dobré zastávat pravidlo hlavní nadpis velký, malý nadpis menší. Hlavní nadpisy třeba píšu přes dva řádky a doprostřed. Takového nadpisu si pak všimnu hned.
5. Nechte si místo na poznámky
Často se mi stává, že si chci během přednášky označit něco, co přímo nesouvisí s tématem, u kterého jsem v poznámkách. (Někteří lidé při přednášení velmi často odbíhají od témat.) V sešitě se dá tento problém vyřešit okrajem po stranách nebo horním okrajem. Pokud si píšete poznámky na papír, vytvořte si dole nebo nahoře prostor, kam budete tyto ne zcela související s tématem poznámky psát. Pokud k poznámkách využíváte notebook, není nic lehčího než využít zápatí nebo poznámky pod čarou.
6. Otazníky
Natrefila jsem na pár lidí, kteří u přednášky pouze zmíní důležité jméno, které není české a není tedy jasné, jak ho napsat. V takovém případě si ho napíšu tak, jak si myslím, že by se psát mělo, a abych věděla, že si jeho formou nejsem jistá, dám nad něj malý otazník. Pokud si nejsem jistá celým jménem, dám ho mezi jméno a příjmení, pokud si nejsem jistá jen příjmením, dám ho nad příjmení. Při procházení poznámek si pak v klidu vyhledám jeho správnou formu. Tuto metodu lze využít u čehokoliv – knih, historických dat, cizích slov…
7. Vlastní poznámky odlišujte
Pokud si po přednášce dohledáte nějaké informace a chcete si je do svých poznámek vepsat, je dobré odlišit ty původní od těch nových. Toto především doporučuji studentům. Samozřejmě je dobré si najít doplňující informace, ty původní z přednášky jsou většinou ale mnohem důležitější. Právě ty nejspíš budou tvořit jádro testu. Já ty vlastní, nové píšu obyčejnou tužkou.
V sedmi bodech jsem vám ukázala, jak si píšu poznámky, ve kterých se poté opravdu vyznám. Nikdy nechodím na přednášky bez barev a nikdy na ostatní body nezapomenu, protože tato metoda mi ušetřila už mnoho času. Tak snad i vám.