fbpx

2 dubna

Jak se vyhnout chudobě a nastartovat svá aktiva

0  comments

Základní rozdíl mezi střední vrstvou a bohatými je ten, že bohatí nepracují pro peníze, ale peníze nechávají pracovat pro sebe. Ano, možná jste si všimli, že jsem ta slova téměř ukradl z knihy Bohatý táta chudý táta, kterou by si ostatně všichni, kdo chtějí uspět na poli podnikání nebo financí, měli podle mého názoru přečíst. I mně ale dlouho unikala samotná myšlenka této věty.

Nejdůležitější je dovětek – NECHÁVAJÍ PENÍZE PRACOVAT PRO SEBE. Rozebral bych, co to znamená. Poctivě pracující člověk je osm hodin denně v práci, dostává svůj konstantní plat. Jeho příjem se změní jen při povýšení, inflaci nebo při vyhození z práce. Když je povýšen, dostane i větší daně (ty se totiž počítají procentuálně z výplaty), takže si moc nepomůže, inflace mu peníze automaticky znehodnotí a vyhazov také není nic příjemného. Jeho existence je tedy téměř zcela závislá na zaměstnavateli a to zejména pokud si uvědomíme, že většina lidí se nachází jen výplatu nebo dvě od svého osobního bankrotu.

Rozebral bych některé metody, jak se z této pasti alespoň částečně vymanit. Budujte svá aktiva. Ano, opět jsem kradl od pana Kiyosakiho. Ale znovu měl pravdu. V tom je zásadní rozdíl mezi bohatými a chudými, chudí budují příjmy, bohatí aktiva. Co to vlastně aktivum je?
Ve zkratce je to vše, co vám vydělává peníze. Přímo oproti němu stojí pasivum, což je vše, co vám peníze bere. Mnoho lidí si myslí, že jejich největší pasiva jsou vlastně jejich největší aktiva. Co třeba takové auto? Kolik vám vydělalo od doby jeho zakoupení? Pokud s ním jezdíte a pomáhá vám stavět váš „byznys“ je to aktivum, pokud ho ale používáte jen na nákupy a rozvoz dětí do školy, je to pasivum. Nebudeme se zde bavit, o tom, co je přesně co, to si každý musí uvědomit sám, jelikož závisí na užití oné věci.

Vraťme se ale k původní myšlence. Vytvořte si svá aktiva. Nejsou to určité věci, či byznysy, neexistuje návod. Je jen definice a vyložení slova. Definice je nepřehledná, matoucí a zbytečná, vyložení je prosté – to, co mi vydělává. Má ale jeden zásadní háček, musí to vydělávat „samo“. To znamená, i když se o to už nebudete starat. Kolik věcí vám bude vydělávat, když teď odejdete z práce? Sami si je vyjmenujte. To všechno jsou vaše aktiva. Věřte mi, vyplatí se si podobné zajištění vybudovat. Myslíte si, že majitel McDonald’s bude chodit do práce? Těžko, vybudoval si jedno veliké aktivum – svou firmu. Ta mu perfektně pokryje všechny náklady a ještě zbude nezměrné bohatství pro několik desítek generací po něm.

Může to být společnost, investice nebo cokoli jiného, co vás napadne. Vaše aktiva by měla být natolik produktivní, aby pokryla veškeré vaše výdaje, tomuto stavu se říká finanční nezávislost. Jinými slovy, když dnes odejdu z práce, budu mít z čeho přežít. Jak doporučuje Robert K. ve své knize, najděte si je nejlépe z oboru, který vás baví, protože pokud nebudete svá aktiva a potažmo svou zodpovědnost milovat, nikdy se o to nebudete schopni efektivně starat, jelikož vás to jednoduše nebude bavit a budete z toho unaveni. Dalo by se to přirovnat ke studentům ve škole. Matematika je pro ně důležitá, pomůže jim přežít a někteří se jí dokonce budou živit, nebaví je ale a tak při ní usínají a postupně sbírají špatné známky. Takhle to funguje i s aktivy, pokud se o ně nestaráte, akorát že ztrácejí na hodnotě, což je mnohem horší, jelikož být vytrestán v peněžence mnoho lidí bolí mnohem více, než špatné ohodnocení ve škole.

Začněte třeba hned. Projeďte si na internetu třeba aktuální hodnoty vašich oblíbených věcí, a sledujte vývoj jejich hodnoty i do historie. Poté předpokládejte, zamýšlejte se, začněte studovat, abyste obstáli ve světě investic a dokázali své peníze zhodnotit, a ne je jen vyhodit do kanálu ve vizi úžasného zisku ze špatné investice. Cíleně vyhledávejte příležitosti.

V kostce jde ale jen o to, aby vaše aktiva rostla více, než vaše pasiva. Celá střední třída ale investuje pouze do pasiv a tak jsou stále závislí na svém příjmu z práce, což je důsledek finanční negramotnosti. Chcete – li se jednou dostat do situace, kdy nebudete muset hnout ani prstem a stejně budete vydělávat miliardy, tak se zastavte a zamyslete. Musíte mít něco, nebo někoho, kdo vám ty peníze vydělá. Vytvořte si tedy aktiva s dostatečným objemem pro uspokojení vašich cílů. Nenechte se zmýlit, lidé většinou nejvíce bohatnou na ,,blbostech‘‘. Nedávno vypukla éra gumičkových náramků, pletli je všichni. Muž, který toto vymyslel, za pouhé čtyři dny zabezpečil svou rodinu na další čtyři generace. To už je pěkné aktivum, nemyslíte? A došlo vám, co to bylo? Vždyť gumičky koupíte všude. Byl to úspěšně zrealizovaný nápad.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center