fbpx

2 dubna

Jak se naučit nemyslet doslova na nic?

0  comments

Poté, co se všude dočtete, že návodem na spokojený a vyrovnaný život je meditace, při které se máte dostat do stavu, kdy vám hlavou neproudí vůbec nic, jen máte vnímat své bytí, a vy jste to zkusili, ale nedokázali jste zastavit tok svých myšlenek, tak jste toho raději nechali?

Buďte v klidu, něco podobného se stalo snad každému člověku, který s meditací neměl žádné předchozí zkušenosti, nebo roky nechodil na jógu.

V práci po vás chtějí výkony na 150%, pokud sami podnikáte, tak většinou nevíte, kde vám hlava stojí a co řešit dříve. Do toho rodina, přátelé, koníčky, vaše plány a sny…

Pořád se vám něco honí hlavou, buď vám v uších zní nějaká písnička, kterou jste někde zaslechli, a pořád si ji broukáte, nebo vám vytane na mysli, že jste zapomněli někam zavolat, něco zařídit, jaký koupíte dárek partnerovi k narozeninám, co budete vařit k večeři atd.

Související článek: Jak si rychle zlepšit život? Zjednodušujte!

Jak to tedy udělat tak, abyste se naučili alespoň na chvíli nemyslet na nic?

Nebudu tvrdit, že je to jednoduché, ale na druhou stranu také to není nic těžkého.

Umí to totiž každý.  Vzpomeňte si, když jste hodně unavení, máte po náročném dni a přistihnete se (nebo někdo vás), že koukáte do blba…To je přesně ta chvíle, kdy máte úplně duto, jak se říká, a kdyby se vás někdo v tu chvíli zeptal, na co myslíte, odpovíte, že na nic.

Takže vidíte, zvládne to naprosto každý. Jak se ale jen do tohoto stavu, který se nám občas děje automaticky, vědomě dostat?

Odpověď je jednoznačná, chce to trénink.

Prostě a jednoduše si ostatní myšlenky zakažte… Hodně vám pomůže trénování soustředění, kdy si vyberete jednu věc, na kterou se budete upřeně dívat, a jakmile vám hlavou proběhne nějaká jiná myšlenka než na danou věc, vědomě se znovu vraťte ke sledování původního konkrétního předmětu.

Ze začátku sice takto vydržíte pouze pár sekund, aniž by se vám hlavou honila spousta jiných věcí, ale tréninkem se intervaly budou postupně prodlužovat.


A k čemu je vlastně dobré – nemyslet na nic? Báječně si tím pročistíte hlavu, zlepšíte si koncentraci a naučíte se vypnout. Osobně vám tento způsob duševní hygieny velmi doporučuji.

Související článek: Meditace jako léčivá síla podvědomí aneb jak správně meditovat

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center