fbpx

30 prosince

Jak na bilancování a předsevzetí

To už je zase konec roku!? Čas nám neustálé přebíhá před očima a my se ani nestačíme divit, jak rychle to opět uteklo. S tímhle obdobím se však pojí dvě nejdůležitější činnosti. Bilancování roku, který nám tak rychle utekl a nastavování si nových předsevzetí a cílů do dalšího, nového roku, o kterém já vždy říkám, že bude lepší než ten předešlý. Jakou strategii tedy zvolit, aby náš nový rok byl opravdu lepší a ještě na naší vytoužené úrovni?

Bilancování/Sebereflexe

Samo sváteční období k tomu vybízí. Každý se sejde se svými nejbližšími, mnohdy právě až po roce a hodnotí, jaký ten rok vlastně byl. Co všechno se povedlo a naopak, co byl největší propadák. Vnímám to jako důležitý mezník nejen vůči rodinným vztahům, ale hlavně vůči nám samým.

Nebojme se pochválit. Zhodnoťme všechny své dosavadní úspěchy, ať už na poli osobním, pracovním či rodinném. Vždy je důvod se radovat, tak si tento pocit uchovejme. Jsou však i věci, které třeba nedopadly podle našich představ. To ale neznamená, že se z nich máme hroutit, anebo si sypat popel na hlavu. Vezměme to jako zkoušku, lekci naší trpělivosti a především jako zkušenost. Uvědomováním si našich vlastních chyb se posouváme o obrovský kus dále a jak se říká, jenom hlupák neustále opakuje stejné chyby. Zamysleme se tady na tím.

Předsevzetí

Chcete v novém roce něčeho dosáhnout? Podívat se na místa, která jste ještě neviděli? Změnit práci? Začít cvičit? Věnovat se novému projektu?

Pokud je vaší odpovědí na tuto otázku ANO, pak nečekejte na Nový rok, ztratili byste tím dalších pár dní k dobru. Začněte hned. 

Jak už bylo uvedeno v předešlém článku o rozhodnutí, tak u předsevzetí to není jinak. Předsevzetí udělaná za dobrých podmínek, často pohoří, když se podmínky změní. Je proto důležité najít vnitřní motivaci, pohon, který nás potáhne, i když se nám nebude chtít. Určeme si důvod, proč toho chceme dosáhnout a také jak. Samotný velký cíl nám mnohdy dostatečnou energii nedodá, protože je moc daleko. Rozdělme si ho tedy na několik dílčích, malých cílů, které budou lehce měřitelné a pro nás více dosažitelné. Nic nám tak nebude bránit v tom, abychom ho dosáhli.

Pořiďme si diář

Jak všichni víme, bez zapisování si denních aktivit, plánů a schůzek, bychom byli napůl ztraceni. Věnujme tak dostatečný čas na vybrání si pro nás ideálního diáře, ve kterém se neztratíme a bude naším denním parťákem. Já osobně volím nejradši diář nedatovaný, abych mohla začít kdykoliv a ne jen na Nový rok a také s dostatkem místa na poznámky. Nejvíce se mi osvědčil například týdenní datovač, kdy mám po každém týdnu prostor na jeho zhodnocení a tím pádem i na napravení do dalšího týdne.

Tímto vám přeji krásný a pohodový nový rok, ať vaše předsevzetí vydrží déle než jen do února a zažijete rok plný úžasu, úspěchů a především zážitků.

 

 

 


Tags

osobni rozvoj, plánování, předsevzetí, sebereflexe


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center