Strach je emoce, která nás provází od nepaměti. Byly doby, kdy mít strach rozhodovalo, jestli přežijeme den. Představte si dobu, kdybyste žili v pravěku a stáli tváří v tvář nebezpečí. Rozhodovali byste se, zda se rozcvičíte, aby se vám lépe utíkalo? Chtěli byste vyjednávat? Pravděpodobně ne. Váš mozek by zvolil metodu „fight or flight“, (bojuj nebo uteč). Rozbušilo by se vám srdce, stáhl žaludek, adrenalin by pravděpodobně způsobil že byste utíkali rychleji než Emil Zátopek.
Dobrá zpráva je, že už nejsme v pravěku a nemusíme bojovat(alespoň většinou) o holý život.
Ale zažili jste už někdy ten pocit, kdy jste najednou cítili sevření žaludku, stažené svaly, srdce se vám rozbušilo… a šavlozubý tygr nikde?
Víte, jak zvládat strach? Jak ho snížit? Víte, že strach lze ovládnout a zmírnit?
TIP: Debordelizace Tour – Největší motivační turné v ČR a na Slovensku
Strach je stav mysli, který lze změnit, a o tom je nová kniha Ivo Tomana s názvem Strach, tréma, obavy a návody, jak na ně.
Ivo Toman, český podnikatel, zakladatel mezinárodní společnosti Taxus International, autor řady knih a motivačních nahrávek, v Čechách i na Slovensku uznávaný školitel osobního rozvoje nyní touto knihou odhaluje postupy, jak dostat své strachy a obavy pod kontrolu.
Ivo, existuje tedy nějaký zaručený návod, jak se zbavit strachu?
Není žádný jeden univerzální recept, jak zvládat strach. Záleží vždy na situaci. Také záleží na vašich vzorcích myšlení. Jste-li těžký introvert, tak pro vás neplatí to, co pro extroverta. Pak jsou pesimisté a optimisté. Paradoxně optimisté jsou ti, kteří více kouří a pijí alkohol, protože optimista si říká „ nemohu dostat rakovinu, mě se to netýká“.
Ve své knize ukazuji různé postupy jak se zbavit strachu, a vy si sami vyzkoušejte, co vám bude fungovat nejlépe.
Míváte i vy z něčeho strach?
Všichni mají strach. Strach nemají jen psychopati, jenž dělají věci, ke kterým mají jiní morální zábrany. Morálka je o strachu společenském.
Když děláte něco podvacáté, už nemáte strach. Když děláte něco nového, máte staré zkušenosti s něčím jiným. Pak máte strach. Ale to mě vzrušuje, dělat něco, v čem mohu být první. Takže, ano, mám strach samozřejmě, ale pracuji na něm.
Radíte i konkrétním lidem, řekněme v rámci osobního koučingu?
Nehraji si na psychologa. Pokud máte velké psychické problémy, tak potřebujete odbornou pomoc. To, co dělám já, je svépomoc, jen ukazuji, jak si pomoci sám.
Proto si myslím, že dlouhodobé koučování je zbytečné povolání. Jsou věci, které svému koučovi nikdy neřekneme. Všichni lžeme. Každý z nás máme v sobě naše horší já, které neukážeme nikomu na světě. My se za to někdy i stydíme. Takže můj postup je uvědomit si (a o tom například v té knize píšu) naše druhé já, a hlavně nebojovat s ním, ale naučit se s ním žít. Naučit se sám si poradit.
TIP: Debordelizace Tour – Největší motivační turné v ČR a na Slovensku
Výjimkou v koučingu jsou sportovní koučové. Představte si dva sportovní týmy, a oba jsou zhruba stejně trénované. A tam je úloha kouče vám zmanipulovat mysl tak, abyste byli alespoň trochu lepší než soupeř. Když bude výsledek utkání alespoň 1:0, jste vítěz.
Ale když jsme v byznysu..tady nepotřebuji být o trochu lepší. Potřebuji myšlení generála, abych svou konkurenci zlikvidoval alespoň na půl roku. Nebo na rok. Nebo na pět. Podívejte se na Apple. Víte, jak se musí cítit ostatní výrobci telefonu? Úspěch Applu ale určitě není v tom, že tam po firmě běhá plno koučů osobního rozvoje. Je to o myšlení generálů. Není to pro mnoho lidí líbivé, já vím, ale je to tak.
Často máme strachy neopodstatněné. Které si vymyslíme. Že nebudu dostatečně dobrý při přednášení, že se ztrapním na rande, že se znemožním. Hlavní je nebojovat s tím, obejít to. A i na to jsou postupy, které najdete v mé knize.
Tato kniha mění strašpytle na hrdiny.