fbpx

2 dubna

Iveta Churavá: Od betonu k farmářským potravinám na té nejvyšší úrovni

0  comments

Je to necelých 9 měsíců, co jsem na jednom z podnikatelských setkání potkal ženu, se kterou vám dnes přináším rozhovor. Naprosto jasně si pamatuji, jak mě od prvního okamžiku zaujala, zejména svým vystupováním, které bylo velmi sebejisté, ale zároveň v sobě neslo hlubokou pokoru. Bylo mi jasné, že se dívám na výjimečnou osobnost. Jakmile jsem Ivetu blíže poznal, nevycházel jsem z úžasu.

Iveta Churavá je velmi úspěšná žena. Dalo by se s jistotou tvrdit, že na cokoliv sáhne, to promění v jeden velký úspěch. Za svoji kariéru toho dokázala opravdu mnoho. Z pozice obchodního referenta se dokázala vypracovat na generální ředitelku společnosti BEST, a.s. Získala čestný titul LADY PRO za rok 2004, který se uděluje ženám za významné manažerské, obchodní, politické a jiné činnosti, ve kterých dosáhly mimořádných úspěchů. V roce 2014 dala z pozice generální ředitelky společnosti BEST, a.s. výpověď a pustila se do úplně jiného druhu obchodu, do farmářských potravin.

Jsem si jistý, že Iveta Churavá patří mezi ty lidi, od kterých se můžeme nechat inspirovat. Nejen proto, že za sebou nechává nepřehlédnutelné výsledky, ale jak sama říká, ještě zdaleka neskončila!

Ondřej Smejkal: Iveto, můžete se nám ve zkratce představit?

Iveta Churavá: Jmenuji se Iveta Churavá, jsem majitelka farmářského obchodu s potravinami v Plzni (9 měsíců) a ta práce mě nesmírně baví! Mám dvě děti, dvě vnučky, žiji 10 km od Plzně v rodinném domku a cítím se šťastná.

Ondřej Smejkal: Vím, že za sebou máte velmi úspěšnou kariéru na vysoké manažerské pozici, můžete mi k tomu povědět více?

Iveta Churavá: 20 let jsem pracovala na vysoké manažerské pozici, konkrétně 12 let jako generální ředitelka společnosti BEST, a.s. a v určité době jsem pocítila, že musím udělat změnu a jít dál. V 50ti letech jsem z této pozice odešla.

Ondřej Smejkal: Co bylo tím hlavním důvodem?

Iveta Churavá: Cítila jsem, že chci dělat lidem radost. Byznys, který jsem řídila, byl hodně o penězích, o výsledcích a o ziscích. Vnímala jsem už pouze peníze a ne lidi, se kterými spolupracuji a to „křivilo můj charakter“. Byla jsem z toho nešťastná. Když jsem zavřela oči, měla jsem pocit, že to nejsem já, ale je to někdo úplně jiný. Věděla jsem, že potřebuji změnu a zároveň, že změnu za mě nikdo jiný, kromě mě, nemůže udělat. Ten pocit, že chci dělat lidem radost, byl opravdu silný a zároveň jsem měla potřebu dávat jim něco skutečné a přinášet jim tak trvalou radost.

Ondřej Smejkal: Říkáte, že ten pocit přinášet lidem radost byl velmi silný, měla jste hned jasnou představu jak?

Iveta Churavá: Neviděla jsem to ve službách tipu finančního poradenství, vlastně v jakémkoliv poradenství. Viděla jsem svou další etapu života v potravinách, protože právě ty v lidech vytvářejí krásné emoce, na základě kterých se lidé do obchodu vrací. Farmářské potraviny proto, že jsem vyrostla na vesnici, zemědělství jsem vystudovala a je mi nesmírně blízké. Je mi blízká naše země a oceňuji um českých lidí, který se postupně vytrácel a nyní se navrací. Vidím smysl v tom, že podporuji české hospodářství. Tím, že farmářské potraviny prodávám ve svém obchodě, podporuji české farmáře, daří se jim a i oni mohou do svých hospodářství investovat a rozšiřovat svoje farmy.

Ondřej Smejkal: Ještě se vraťme k vaší kariéře ve společnosti BEST, a.s. Vím, že jste v roce 2004 získala ocenění LADY PRO. Jaké to bylo?

Iveta Churavá: (usměje se) Ano, to bylo krásné, krásný zážitek. Španělský sál, šest set lidí vám tleská ve stoje a ocenění vám předává tehdejší prezident Václav Klaus.

Ondřej Smejkal: Jak jste se dostala na pozici generální ředitelky ve společnosti, o které by se dalo říci, že její doménou je beton?

Iveta Churavá: Ve chvíli, kdy jsem nastoupila do společnosti BEST, a.s. (na pozici obchodní referentky) jsem neuměla nic. Ani na počítači. Já je přemluvila, vzali mě a naučila jsem se vše. Z obchodní referentky jsem za tři měsíce byla vedoucí divize, za další čtyři roky jsem byla ředitelka jednoho závodu. Nahradila jsem člověka v 55 ti letech, odborníka. Byla jsem ale vnitřně silně motivovaná a chtěla jsem! Za další tři roky jsem se stala generální ředitelkou.

Ondřej Smejkal: To je opravdu raketový postup, čemu to přisuzujete?

Iveta Churavá: Veškeré své pracovní pozice, které jsem v životě měla, jsem začínala v montérkách. Montérky obchodní, nebo plášť tady na krámě. Vždycky jsem si pracovní postupy chtěla zažít a zároveň jsem chtěla vědět, jak věci skutečně fungují. A protože jsem vždy dělala právě od montérek, tak jsem věděla daleko více než ostatní a měla výborné a rychlé výsledky. Díky tomu jsem si vždy řekla o lepší pozici. Ne že bych šla za šéfem a ťukala na dveře a říkala, já jsem dobrá, vezměte mě! Ne, vždy jsem si o kariérní postup řekla výsledky své práce. Moje zásada, kterou se řídím od začátku je – dělej, dělej nejlépe, dělej nejvíce, organizuj věci a buď akční. Pak se ti bude dařit ve všech oblastech. Nic jiného není možné. Ten kdo sedí doma na gauči a čeká, že se stane zázrak, zklamu ho, nestane se nic. Vždycky jsem si ty pozice vypracovala! A to samé je to tady (farmářský obchod). Mě ty věcí baví, naplňují mě, dělám to jinak a vím, že bych tím mohla být někomu dále nápomocná.

Ondřej Smejkal: K vašemu farmářskému obchodu. Máte za sebou 9 měsíců a vybudovala jste jeden z nejlepších a nejúspěšnějších farmářských obchodů ve franšíze Náš Grunt. Jak to prosím Vás děláte?

Iveta Churavá: (smích) Principy řízení a úspěchu jsou vždycky stejné a je úplně jedno co děláte. Jestli řídíte miliardovou firmu nebo malinký obchod, který má obrat kolem 700 tisíc, je to úplně jedno. Ty zásady – jak pracujete, jak se chováte k zaměstnancům, ke klientů, jak děláte marketing, jak jste aktivní, jsou naprosto stejné. Když 1000x zkusíte jednu věc, která 990x nezafunguje a 10x ano. To je aktivita.

Ondřej Smejkal: Co plány do budoucnosti?

Iveta Churavá: Farmářský obchod mě baví, ale chci jít dále. Obchod už samostatně funguje a já sama přirozeně cítím, že musím jít dále. Mám v sobě zase ten motor, neumím ho zastavit a ani nechci!

Ondřej Smejkal: Máte už konkrétní představy nebo nabídky?

Iveta Churavá: Ano, mám nabídky, ale zase je to o tom, že jsem si o všechno řekla svými výsledky. Tím jak mi obchod funguje, tak nabídky chodí. A o tom je můj celý život.

Ondřej Smejkal: Můžete nám prozradit více?

Iveta Churavá: (usměj se) Řeknu vám jen to, že vše co dělám, musí být pro jakoukoli společnost prospěšná. Ve společnosti BEST, a.s. jsem byla prospěšná, někam jsem ji posunula. Ve chvíli, kdy jsem do společnosti nastoupila, byla to společnost se 70ti zaměstnanci, jedním závodem a obratem 250 milionů korun. Ve chvíli, kdy jsem končila, měla společnost obrat přes 1 miliardu korun, 8 závodů a 450 zaměstnanců Musím vidět výsledky své práce. To mě naplňuje! Přesně tohle a pocit, že něco neustále posouvám.

Ondřej Smejkal: Máte doporučení pro lidi, kteří začínají s podnikáním nebo o podnikání uvažují, na co se mají zaměřit?

Iveta Churavá: (přemýšlí) Musíte řídit sami sebe, abyste mohli řídit ostatní. Pro mě v BEST, a.s. např. neexistovalo, abych nedodržovala pracovní dobu. Stalo se mi, že jsem řídila osm ředitelů závodů a jeden ředitel pojal povýšení tak, že mu pozice ředitele umožňuje, aby pracovní dobu nedodržoval. Posadila jsem si ho a řekla mu: „pane řediteli, vy jste zaměstnanec společnosti Best a jediný, kdo nemusí dodržovat pracovní dobu je pouze majitel společnosti pan Březina“. A víte jaké je umění majitele? Že i on ji dodržuje. Takže řídit sám sebe, vždy být příkladem pro všechny okolo, ve všem. A pracovat víc než všichni ostatní.

Ondřej Smejkal: Poslední věta na závěr?

Iveta Churavá: (usměje se) Kdo ke mně z Plzeňáků nechodí nakupovat, dělá velkou chybu, u mě moc chutná… 🙂


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center