fbpx

2 dubna

Inspirující příběh: 55 let bez spánku, aneb dostatek času na vše

0  comments

Znáte ten pocit, kdy nespíte celých 24 hodin? Víčka vám sama padají a chtějí vás donutit k tolik vytouženému spánku.

Dokážete si však představit, že své oči nezavřete po dobu 55 let?

89 letý důchodce Mehmet Inanc, který pochází ze severu Turecka, tento pocit zná velmi dobře. Trpí totiž velmi vážnou poruchou spánku a své oči nezavřel již přes 50 let.

Mehmet je inspirací pro mnoho lidí, protože dokázal svou poruchu proměnit na něco, co dokáže učinit jeho život lepším a produktivnějším. Každopádně, podívejme se na jeho zajímavý příběh podrobněji.

Spánek patří k základním pilířům našeho každodenního života. Určitě víte, že nedostatek spánku může vést ke snížení koncentrace a způsobovat nervozitu. To vše se začne velmi výrazně projevovat na našich výsledcích. Jednoduše řečeno, naše tělo potřebuje každodenní odpočinek a relax. Spánek je nejlepší lék, který nám dodá energii pro všechny činnosti.

Mahmut Inanc je prvním člověkem, kterému v roce 1960 diagnostikovali chronickou poruchu spánku a dodnes nedokážou vysvětlit tento jev. Zajímavostí také je, že doktoři neumí starému panu z Turecka pomoci.

Navštívil jsem odborníky v Eskisehire a taktéž i v Istanbulu. Byli překvapeni, protože nedokázali najít léčbu, která by vyřešila mou nespavost. Jednou si mě zavolali na pozorování do Istanbulu. Byl jsem neustále bez spánku, zatímco všichni kolem usnuli – tvrdí Mehmet.

Turkovi nepomohly ani jednotlivé léky na spaní či hypnózy. Hledal různé cesty k vyřešení svého problému, ale neúspěšně. Při operaci jeho nohy nefungovala ani anestetika. Během celého procesu mluvil s doktory a lokální anestezie zabrala pouze na umrtvení spodní části těla.

PŘÍČINA MEHMETOVI NESPAVOSTI

Důvodem, který stojí za nespavostí staříka z Turecka, je podle všeho traumatický zážitek z minulosti. Mehmetovi bylo 34 let, když se stal svědkem tragédie. Dívka ze sousedství se topila v řece a Mehmet se ji snažil zachránit. Bohužel se mu to nepodařilo, což způsobilo poruchu spánku, která se následně proměnila na chronickou nespavost.

Gazi Özdemir (odborník a profesor neurologie) tvrdí, že Mehmet může spát s otevřenýma očima – neuvědomuje si to. Turek prý usne přes den na 5 – 10 minut, čímž si dodává energii a nahrazuje tak klasický spánek v těchto kratších intervalech.

JAK SE TUREK staví Ke SVÉ nespavosti?

Co myslíte? Je tato doslova jedinečná nespavost výhodou, nebo nevýhodou? Zajímá vás, jak svou situaci vidí Mehmet?

Starý pán z Turecka svou nespavost bere jako výhodu, která mu pomáhá žít naplno. Je mu nabídnuta každá vteřina, kterou může díky nespavosti vnímat na sto procent. Navíc to vše považuje za boží dar.

Teď svou nespavost vnímám jako dar od boha. I přes nespavost se cítím zdravý. Mám k dispozici velké množství času a můžu dělat, co jen chci. Čtu knihy, což jsem v minulosti nedělal, a řeším křížovky. V suterénu jsem si zřídil malou dílnu, kde opravuji nábytek a pletu čepice i ponožky.

SKRYTÝ VÝZNAM

Podle jeho slov dělá přesně to, co ho naplňuje a dělá šťastným. Navíc si užívá každou jednu sekundu naplno a snaží se ji využít ve svůj prospěch tím nejchytřejším a nejvíce naplňujícím způsobem. Mehmet je příklad člověka, který svůj handicap proměnil na něco výjimečného. Dal nový význam svému životu a to, co by mnozí lidé považovali za problém, on vidí jako výhodu.

Častokrát se ocitáme v situaci, kdy si přejeme mít mnohem více času. Nepromrhejme tedy ten čas, který opravdu máme, zbytečně. Využijme ho smysluplně a tím, co nás naplňuje a baví. Mehmet nám je příkladem, že ani ten největší problém nemusí být opravdu problémem. Může to být naopak něco, co dá význam našemu životu a budeme sami sobě důkazem, že negativitu dokážeme přeměnit na pozitivitu. 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center