fbpx

2 dubna

Inspirativní, inteligentní, inovativní – Marek Turňa, zakladatel a majitel Knihy Zlín

0  comments

Každý z nás někdy držel v ruce knížku. Možná patříte mezi knihomily jako já. Dodnes vzpomínám na tajné čtení s lampičkou pod dekou. Rozmanitost knih, jejich vůně. Sdělení, které mi autoři předávali. Občasné pohádky, románky i detektivky. To vše mi vydrželo dodnes. Miluji návštěvy knihkupectví, kde vydržím stát třeba i hodinu a vybírat dobrou knížku nebo se jen kochat, jak je vše krásně uspořádané.

Kniha – záruka relaxace? V kombinaci s dekou a dobrým čajem se relaxace dostaví sama. Může být inspirativní, vzdělávací nebo jen osvobozující.

Toto vše vám může nabídnout nakladatelství Kniha Zlín, které vzniklo v roce 2004. Je jiné, než všechna ostatní. Během 11 let, kdy je ve hře s ostatními nakladatelstvími, urazilo dlouhou cestu. Není to nakladatelství, které vydá jakoukoliv knihu. Mají jasný směr a ve svých řadách Marka Turňu, který má neuvěřitelný talent spojený s intuicí, která dotváří celé nakladatelství.

Čím jsou tak zvláštní? Mají všeobecný rozhled. Mapují pro své čtenáře aktuální dění na literární scéně, především té světové. Kdo zná autora Jo Nesba, může mít radost. Díky precizní práci překladatelů a odhodlanosti Marka se Jo Nesbo vrátil do Čech. Toto nakladatelství je výhradním vydavatelem pro Českou republiku. Mimo tento velký úspěch se nakladatelství specializuje na hodnoty západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie, současně   je podrobuje kritické reflexi. Oslovují je knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě.

S Markem jsem měla tu čest udělat pro vás rozhovor. Musím přiznat, že byl velmi inspirativní a už teď mám vybrané další tři knihy, které obohatí mou knihovnu a mé večery. Pojďte se začíst, jak vše vzniklo, na co se má připravit budoucí autor a jaká byla cesta Marka Turňi a nakladatelství Knihy Zlín.

Marku, co vás vedlo k založení nakladatelství Knihy Zlín?

To byla taková náhoda. Já jsem strašně rád četl a kupoval jsem knihy v zahraničí. Napadlo mě, že ty knihy tu nejsou a rozhodl jsem se, že je zkusím dostat na český trh. První roky jsme byli v červených číslech. Začínali jsme v roce 2004 a až v roce 2008 se vše otočilo. Aby mohlo vše fungovat, měl jsem i druhé zaměstnání, ředitel mezinárodních vztahů Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Obrat nastal v okamžiku, kdy vyšel bestseller Skleněný pokoj od Simona Mawera.

Za jaký typ čtenáře byste se označil?

Tak posledních 5 let čtu knihy, které k nám dorazí. Rukopisy, které ještě u nás nevyšly. V zahraničí si vybírám knihy podle toho, co se o nich píše. Nebo mě zaujmou prvními dvěma stranami nebo anotací vzadu na knížce. A když bych to měl rozdělit do nějakých žánrů, tak mě zajímá anglická postmoderna, např. a pak také literatura faktu, taková populární psychologie.

Když vybíráte knihy, které vydáváte, podle čeho se řídíte?

Tak třeba českých autorů není tolik, kolik bychom si přáli, aby jich bylo. Rukopis posílá autor. Chodí nám velké množství, ze kterého vybíráme zlomek. Přibližně 20 ks týdně, což je opravdu mnoho. A podle čeho vybíráme? Musí to být krásný jazyk, zajímavý příběh, současnost a zaujetí je pro nás také rozhodující. Nesmí chybět ani  zápletka, a vše musí mít hlavu a patu. Preferujeme něco, co se stalo v posledních deseti nebo dvaceti letech.

Jaké je vaše motto?

No, já si myslím, že když se věci dělají pořádně a člověk je trpělivý ,vše se děje tak, jak má. Je na to dobré anglické přísloví „Nothing changes is nothing chagens.“ To znamená, že pokud nic nezměním, nic se nezmění. Dveře se samy neotevřou.

Kde vidíte nakladatelství za pár let?

Víte, já chci mít nad vším kontrolu. To znamená, že to, co vydáváme, si chci alespoň zčásti přečíst. Mohli bychom růst. Ten potenciál na to je. Mohli bychom růst do množství vydaných knih, ale poté už bych neměl kontrolu. Nevyhýbáme se tomu, vše je možné a není vyloučené, že se budeme zabývat i vydáváním dětské literatury. Tím pádem bychom museli nabrat i více zaměstnanců. Moje děti jsou již velké a je dobré mít u sebe někoho, kdo tomu rozumí. Potenciál v dětské literatuře a literatuře faktu je, ale je zapotřebí se spolehnout na někoho jiného. Dětská literatura je sice méně náročná, ale musí umět zaujmout dva subjekty. Rodiče a dítě. Kniha je totiž psaná pro dítě, rozhodnutí dělá ovšem dospělý, který knihu kupuje.

Co by jste doporučil těm, kteří začínají se svým snem?

Doporučil bych jim trpělivost. Hlavně psát a psát. Posílat a obesílat nakladatelství, rozhlas, literární soutěže a dostávat zpětnou vazbu a hlavně si nemyslet, že první věc, kterou napíšu, se promění v román. Toto řemeslo je o psaní a čtení hlavně. Pokud bude mít načteno a bude mít i rozhled, co se děje ve světě, má z půlky vyhráno. Vše musí mít hlavu a patu.

Marek Turňa a jeho nakladatelství. I zde vidíte, že se nic nestane lusknutím prstu a začátky mohou, budou a jsou složité. Inspirujte se a vykročte. Ten první krok je jen na vás.

Nemusíte být nadšeným čtenářem, stačí si umět vybrat a začíst se. Vždyť knihy nám dávají inspiraci, rozvíjí nás a v každé době je kniha ideálním dárkem. Jste v rukou odborníků, kteří pro vás vybírají tituly s velkým T. Proto se neváhejte podívat na stránky http://www.knihazlin.cz/.

Krásné počtení, vždyť i to počasí venku nás vybízí zalézt pod deku a vzít do ruky knihu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center