fbpx

2 dubna

I malé děti sní aneb 6 rad, jak vzít osud do své režie

0  comments

Lidé se velmi často zajímají o to, jak vlastně zařídit, aby se nestali otroky svého života, byť se chtějí stát jeho pánem. Ovlivnit tak svůj osud. Samozřejmě na tuto otázku neexistuje jednoznačně podložená odpověď, jsou jen určité postupy, které již dříve lidem vyšly a díky nimž dosáhli i svého. Na příštích pár řádcích, díky nimž si dokážete vyšlapat svou cestu, bych rád shrnul některé postupy a metody, které doporučuji užívat na vaší cestě k úspěšnému cíli.

1. Určení si cíle

Jedná se dost možná o nejdůležitější část celého procesu. Musíte si jasně určit, kam budete směřovat a vést váš život. Jen velmi těžko se něčeho dosahuje, když vlastně ani nevíte, čeho dosáhnout chcete. Snáze se poté hledá cesta, jelikož se můžete zamyslet nad různými souvislostmi a využít jich ve svůj prospěch. Jako metu si nemusíte určit jen jednu věc, napište si klidně seznam a postupně jej plňte krok po kroku. Svůj cíl si někam napište, neustále si jej připomínejte, obrazně řečeno jej mějte stále na očích, ale hlavně ve své mysli.

2. Plánování

Jako další by měl následovat plán. Je sice hezké, že už víme, co bychom jednou od života chtěli, pokud ale nevymyslíme nějaký konstruktivní postup, podle kterého se budeme řídit, neboť v jiných případech moc daleko nedojdeme. Vytvořte si krátkodobý i dlouhodobý plán. Zamyslete se a sami sobě řekněte, jestli víte, kde byste chtěli být za rok, za dva, za pět nebo dokonce i za deset let? Dejte si na plánování čas, sedněte si několik dnů po sobě na hodinu a věnujte přípravě postupu maximální úsilí. Zkuste promyslet všechny možnosti, jelikož kdo je připraven, není ohrožen.

3. Aktivita

Teprve teď začíná ta správná jízda. Řiďte se pevně stanoveným plánem, neodbočujte z něj. Postupujte podle denního i dlouhodobého projektu. Neodkládejte věci nebo činnosti na jindy a pamatujte, že co uděláte dnes, už nebudete muset udělat zítra. Plníte-li všechno potřebné podle očekávání, jste na nejlepší cestě uspět. Pokud ne, je možná na čase něco změnit, většinou se jedná pouze o prokrastinaci, kterou trpí kde kdo. Stále mějte na paměti, že váš život se neodvíjí od toho, co uděláte jednou za čas, ale od toho, co děláte denně.

4. Motivace

Na vaší cestě vás nejspíše potkají i překážky, které jsou běžné. Nedovolte jim, aby vás zpomalily nebo zastavily. K tomu vám pomůže právě motivace, a právě díky ní se často udržíte na nohou. Měli by jste být motivováni hlavně vaším cílem. Velmi se vyplatí trénovat na poli tohoto pocitu, jelikož je to zdroj ohromné síly, která se dá těžit téměř neustále. Všichni jistě známe někoho energického, kdo snad ani nespí a dvacet čtyři hodin denně někde běhá a pracuje na svých úmyslech a projektech. A když se mu něco nepovede, jako by si toho ani nevšiml. Tomu se říká dobře motivovaný člověk. Kupříkladu MLM firmy se snaží o motivaci své společnosti a každého jejího zaměstnance či vlastníka podnikání oné společnosti, jelikož vědí, že jsou poté produktivnější. Jak chytré, no ne?

5. Zhodnocení

Je dobré se jednou za čas zastavit a ohlédnout se zpět. Zhodnotit všechny události, které se staly. Jak ovlivnily další vývoj věcí a jakou roli jsme v nich sehráli my. Co by se dalo případně zlepšit pro příští dny. Hodnoťte kriticky a objektivně. V tomto se před sebou nevymlouvejte, komu byste měli věřit, když ne sami sobě? Nestyďte se a přiznejte si pravdu, i kdyby byla sebevíc hořká. Nemusíte ji nikde křičet, jen se z ní vy sami poučte, protože pokud tak neučiníte, až se situace bude opakovat, dopadne pravděpodobně stejně jako posledně.

6. Odpočinek

Když už jsme vše splnili podle plánu a zhodnotili, měli bychom si odpočinout. Nemluvím o nějaké dlouhé dovolené, spíše o hodince klidu večer po náročném dni. Pokud je dobře využitá, může být i velmi produktivní. Vezměte si třeba knihu a vzdělávejte se ve svém oboru, nebo vyzkoušejte nějaké cvičení psychorelaxace. Rozhodnutí je jen na vás, sami víte, kdy relaxujete nejlépe. Nesmíme si ale plést zdravý odpočinek s prokrastinací, ta nám nedoplňuje potřebné síly, ba naopak. Chronické nic nedělání krade síly mnohem více, než pravidelná aktivita.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center