fbpx

2 dubna

Hudba a soustředění – jednoduchý způsob jak se dostat do FLOW

0  comments

Všichni to známe, někdy se potřebujeme soustředit a přitom nás neustále něco rozptyluje, ať už to jsou naše myšlenky, které odbíhají jedna k druhé, nebo telefon, kde každou chvíli blikne příchozí zpráva, či notifikace. Způsobů jak se začít soustředit existuje více, někdy stačí pouhé vypnutí telefonu, tiché prostředí nebo různé stimulanty. Tím nejjednodušším, a přitom příjemným řešením je poslech hudby. Ale pozor! Nemyslím tím pustit si své oblíbené interprety, nebo zapnout rádio a k tomu si zpívat. Pokud chceme být opravdu koncentrovaní, dostat se do stavu FLOW, musíme zvolit tu správnou hudbu. Pojďme se podívat, jaké žánry nám při soustředění mohou skutečně pomoci.

Klasická hudba

Vědci po celém světě tvrdí, že hudba Mozarta dělá z lidí inteligentnější jedince a zlepšuje zdraví. Mají ji dokonce rády zvířata i rostliny. O takzvaném Mozartově efektu existuje opravdu mnoho studií. Obvykle mají lidé při poslechu této hudby lepší výsledky, než když danou činnost dělají v tichu nebo poslouchají jiný druh hudby. Ne každému se hudba od Mozarta, Bacha, či Beethovena líbí a preferuje tento žánr, přesto myslím, že to za zkoušku stojí.

Zvuky přírody

Zvuky, které napodobují tekoucí vodu, šustění listí, lehké kapání deště nebo ptačí švitoření, mohou zlepšit naše soustředění, paměť a náladu. Pokud rádi chodíte do přírody a chcete si ji trochu „přinést domů“, určitě vám tento druh naladění doporučuji.

Instrumentální hudba

Poslouchat pozadí hudby (bez textu) je skvělá volba. Ať už se jedná o hudbu z vašeho oblíbeného filmu, hry nebo písničky. Pokud má hudba text, tak má obvykle spíše rušivý efekt a snadno si vezme naši pozornost. Na druhou stranu znám lidi, kteří se dokážou soustředit i při takové hudbě a slova jednoduše vytěsní. Nevím jak vám, ale mně se to bohužel nedaří.

Bílý šum

Pokud pracujete v rušném prostředí a neustále vás rozptylují okolní zvuky jako je rachot okolí, vrtání, rušný ventilátor či pracujete třeba v kavárně, pak možná oceníte neutrální pozadí, které zní jako bílé šumy. Tyto zvyku zpravidla zablokují rušivé elementy.

Přizpůsobená hudba

Existuje hudba, která je přímo zaměřená na koncentraci, relaxaci a studium. Taková hudba dokáže náš mozek naladit na správné vlny. Při učení a soustředění jsou nejvhodnější Alpha vlny. Jedná se o frekvence od 7Hz do 13Hz. Na tyto vlny se náš mozek přirozeně naladí těsně před tím, než usneme. Je možné této fáze dosáhnout i během dne a to právě díky vhodné hudbě. Pro mě osobně je tento druh poslechu při soustředění nejvhodnější a poslouchám ho velmi často, i při psaní tohoto článku.

Za mě jedno doporučení, které by vás mělo na Alpha vlny naladit:

Na závěr přidávám trochu motivace k tomu, si některý z výše uvedených žánrů pustit. Odborníci odhalili, že poslouchání hudby může:

  • Způsobit uvolnění dopaminu v mozku. Dopamin je neurotransmiter, který způsobuje potěšení, obvykle se uvolňuje při nějaké příjemné události.
  • Budete více vnímat věci kolem sebe a žít přítomností – nezabývat se minulostí/budoucností , starostmi, ani ničím jiným.
  • Vzroste vaše produktivita.
  • Zvýšíte svojí efektivnost při opakovaných činnostech.
  • Budete kreativnější.

Nezapomeňte, že nejdůležitější ze všeho je, aby se vám daná hudba líbila a byla příjemná. Jaká hudba pomáhá vám?


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center