fbpx

2 dubna

Handicap jako impuls? Brankář Linus Söderström o tom ví své

0  comments

„Nikdo není dokonalý“ – jak moc je tento obyčejný citát pravdivý a přitom si ho málokdy uvědomujeme. Všichni máme svého idola a chceme být přesně jako on/ona. Vypadat jako Angelina Jolie, mít svaly jako Arnold Schwarzenegger, umět hrát hokej jako Jaromír Jágr, zpívat jako Madonna… Každý máme něco, co umíme, co nám jde snadno, baví nás to, máme z toho radost. Na druhou stranu máme všichni nějaký handicap. Ať se jedná o tělesné nebo duševní postižení, nějakou vlastnost, něco, co nám nejde… To, jak se narodíme, bohužel neovlivníme. Ovlivníme ale to, jaký budeme mít ke svému handicapu postoj. Jak se s ním naučíme žít.

Proč bychom měli celý život trpět jen kvůli tomu, že jsme jiní? Každý z nás se narodil jako originál, tak bychom se podle toho měli chovat. Jak pronesl americký zpěvák Kurt Cobain: „Smějí se mi, protože jsem jiný. Já se směji jim, protože jsou všichni stejní!“

Příkladem toho je nedávné Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji tj. hráčů do 20 let. Kromě toho, že turnaj ovládlo finské družstvo a naši skončili pátí, se během turnaje strhla pozornost na někoho jiného. Za švédské národní družstvo chytal devatenáctiletý brankař LINUS SÖDERSTRÖM, který má Aspergerův syndrom a ADHD – poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Problém pro běžný život, natož pro život profesionálního hokejisty.

Nebýt těch chorob, nebyl bych ani stejným hráčem, ani stejným člověkem jako jsem teď.

CO JE ASPERGERŮV SYNDROM?

Porucha, která patří do autistického spektra. Jedinci mají problémy s komunikací, hyperaktivitou, poruchou pozornosti a orientováním se v neverbální komunikaci. Nezvládají běžné sociální situace a těžko chápou myšlení druhých lidí.  Autismem trpěli i velikáni jako Edison, Einstein, Ford, Tesla a dokonce i Bill Gates.

Autismus není něco, co osoba má, není to žádná ulita, ve které je osobnost uvězněna. Ve skořápce není schované normální dítě. Autismus je způsob bytí. Autismus je všepronikající. Prostupuje každou zkušeností, celým vnímáním, každým smyslem, každou emocí. Autismus je součástí existence. Osobnost se od autismu oddělit nedá. – Jim Sinclair

KDO JE LINUS SÖDERSTRÖM?

O hokejových brankářích se někdy říká, že jsou trošku „vyšinutí“, ale v souvislosti s Linusem Söderströmem by takové označení bylo dost nekorektní. Diagnózu Aspergova syndromu mu lékaři zjistili, když mu bylo 7 let. Ve škole si spolužáci všimli, že je tak trošku jiný a tvrdým způsobem toho využívali.

Naučil jsem se urážky přijímat a dokázaly mě navíc posílit.

Zásadní zlom nastal, když bylo Linusovi 10 let a přešel na specializovanou školu, kde se jeho vášní stal hokej.

Hokej byl vždy mojí oporou. Když jsem narazil na nějaký problém s kamarády, ve škole nebo doma, vždy jsem se mohl spolehnout na hokej. Znamená pro mě všechno, je to můj život.

Jeho odlišného chování si všimli i spoluhráči a vedení týmu. V tu dobu se ještě neuměl se sebou vypořádat a kontrolovat se. Proto Linusovi rodiče včas informovali trenéra a ostatní lidi z týmu, aby předešli nepříjemnostem.

Talentu a píle brankáře švédského druholigového klubu Vita Hästen si všimli agenti ze zámoří a v roce 2014 byl draftován z 95. místa New Yorkem Islanders.

O působení v NHL sní každý hráč. Myslím si, že každým dnem se přibližuji k tomuto velkému cíli. Nepřestávám snít a nenechám se připravit o tu naději, kterou mám. To je odkaz pro ostatní s podobnou diagnózou. Dělejte to, co máte rádi a myslete pozitivně.

Na letošní Mistrovství světa juniorů také neudělal ostudu, ba naopak. Odehrál v brance 295 minut a ze 132 střel inkasoval pouze 7 gólů, což představuje 94,7 % úspěšnost zásahů. Navíc proti hvězdným Američanům a ve čtvrtfinále proti Slovensku udržel čisté konto.

Vím, jaké to je, necítit se v těžkých dnech spokojeně. Chtěl bych všem vzkázat, aby si užívali každého dne, využívali podporu rodiny a nikdy nepřestali věřit sami v sebe. Užívejte života! Mně to funguje.


A jaký postoj ke svému handicapu máte vy? Ne vždy je to jednoduché. Ne všechno můžeme ovlivnit. Je třeba se s tím naučit žít, brát to tak, jak to je a nevzdat se. Linus Söderström se klidně mohl uzavřít do sebe a nadávat na celý svět, že zrovna jeho potkala taková nemoc. Vzdát se a nic nedělat je ta nejjednodušší věc, jakou mohl udělat. On se ale nevzdal a jde si za svým snem bez ohledu na okolí.

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center