fbpx

2 dubna

Gamifikace jako cesta k úspěchu a 5 tipů do začátku

0  comments

Gamifikace je definována jako vnášení herních prvků do neherního prostředí. Ač se to vždy tak nemusí zdát, život je jedna veliká hra. Splňuje totiž téměř všechny herní aspekty. Měl by být zábavný a hráč, živý tvor, by si jej měl užít. Člověk si v každé hře volí svou postavu či schopnosti, se kterými bude hrát. V životě tomu není jinak, lidé studují na vysokých školách, aby pak dále mohli pokračovat jako inženýři či lékaři. Stejně tak i postava ve hře postupně zdokonaluje své dovednosti, což nejčastěji bývá válečnické umění.

Hry mají bezpočet dalších výhod. Tou největší je zřejmě to, že se jejich aktér uvolní a zabaví, což je velmi účinná forma odpočinku, přinejmenším duševního. V době bezpočtu to-do aplikací a seznamů, které jsou v mnoha případech neúčinné, se objevují i takové, které z plnění vámi zadaných úkolů dělají zábavu a odměňují vás či vašeho avatara, kterého si při registraci zvolíte. Za zmínku jistě stojí například Habitica.

Zábava či dokonce hra se dá udělat naprosto z jakékoli činnosti. O gamifikaci a jejích blahodárných účincích na teambuilding či produktivitu v kancelářích se již napsalo bezpočet článků a studií a jistě se jí v našem magazínu ještě budeme věnovat, nicméně nyní bych se rád zaměřil na to, jak do každodenního života jednotlivce vnést zábavu a hravost.

Je však velmi obtížné, téměř nemožné, někomu radit, co jej má bavit a kdy si má hrát. Proto zde uvedu několik příkladů z reálného života, které se osvědčily lidem kolem mě, jejich přátelům či mně.


Komunikační hra

Sociální sítě, email a veškerá telefonická či elektronická komunikace je časově neskutečně náročná. Existuje dokonce něco jako Emailová hra, kdy vám program nastaví časový limit, v němž musíte vyřídit veškerou elektronickou poštu a podle počtu vyřízených mailů a zbylého času získáváte své hodnocení. Zahrajte si něco podobného třeba i na Facebooku, kde téměř všichni tráví hodiny denně. Nastavte si stopky a hrajte.

Sebrat kořist a utéct

Jinými slovy nákupní hra. Jedná se o určitou modifikaci komunikační hry, jenom s několika úpravami. Čím více zdravého a méně nezdravého jídla nakoupíte, tím máte více bodů. Navíc se zde setkáváte se skutečnými nepřáteli, dalo by se říci až monstry. Častokrát se utkáte s obrovitým hadem jménem Fronta na pokladnu, vaši pozornost a soustředění budou neustále rozptylovat reklamní poutače a slevové akce, nemluvě o překážkové dráze v podobě lidí a vozíků, neustále se pletoucích do cesty. A i když potkáte krásnou dívku nabízející ochutnávku sýrů, nenechte se rozptýlit, je to jen další překážka od vývojářů hry, kteří vás jen chtějí okrást o čas.

Pán času

Všichni, kdo nosí delší dobu než pár měsíců sluchátka, mnohokrát ve svém životě měřili čas hudbou. Například z mého domu to na tramvaj není ani celou písničku a na metro zhruba tři. Snad jakákoli činnost lze modifikovat nebo upravit tak, aby se dala dělat na čas. Dejte si třeba časový limit pěti písniček na úklid bytu a snažte se jej dodržet.

Cukrář

Slyšíte spíše na sladké? Vystavte si systém sladkých odměn, kterými se budete hýčkat při úspěšném plnění životních či pracovních úkolů. To nejlepší však je, že se nemusí jednat pouze o sladké, ale i o slané nebo dokonce například o různé jiné zábavné aktivity.

Válečník

Na stejném systému jako hra Válečník funguje i spousta jiných her, například výše zmíněná Habitica, která jistě stojí za vyzkoušení, máte-li problém s plněním svých úkolů a povinností. Představujte si, že jste udatný chrabrý rytíř a povinnosti jsou nepřátelské stvůry. Pobijte je do poslední a poté si vezměte odměnu v podobě přinejmenším dobrého pocitu, v tom lepším případě v podobě dosažení vytyčeného cíle.


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož jsou důkazem jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše nové, v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, které je i tentokrát plné exkluzivního obsahu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center