FoMO, zkratka z angilckého slovního spojení fear of missing out, do češtiny přeloženo jako strach z promeškání je novodobou hrozbou. Tímto syndromem trpí zejména mladá a střední věková generace, která se stále potácí životem bez určitého cíle. Co to vlastně FoMO je, proč se nás to týká a jak si na to dát pozor?

V době sociálních sítí a možnosti využívat internet 24 hodin denně se náš reálný svět pozvolna mění v ten kybernetický. Lákadla jako facebook, instagram, twitter, nám začínají určovat na co se dívat, co sledovat a především v nás vyvolávají pocit, abychom si nenechali nic ujít. Dnes každý touží po úspěchu, slávě a dokonalosti, kterou vidí právě na sociálních sítích, ale sami ví, že realita je jiná. A tady přichází ten hlavní problém. Přílišné sledování „dokonalosti” v online světě v nás může vyvolávat méněcennost, stres, deprese a padá nám sebevědomí…chceme to totiž taky, ale nevíme, jak toho dosáhnout.

V posledních měsících zažil filmový průmysl obrovský boom, když uvedl na scénu film, který k dnešnímu dni pokořil nespočet rekordů ve sledovanosti. Víte o kterém mluvím? Ano, je to Bohemian Rhapsody. A proč ho zmiňuji? Tento film je totiž perfektní ukázka toho, jak takový syndrom FoMO vypadá ve skutečném životě. Každý o něm mluví, všude se o něm píše a… téměř všichni ho viděli. Lidé trpící syndromem FoMO si nemůžou nechat ujít ani jednu věc, o kterou se zajímá větší počet jedinců, ne-li dokonce celá společnost. A tak na film vyrazí i přesto, že je to vůbec nezajímá, jen proto, aby zapadli do společnosti většiny.

A jak jste na tom Vy? Viděli jste tento film proto, že jste chtěli, anebo vás „donutila” společnost?

Jak si na to dát pozor?

Naštěstí už je spousta technologií a aplikací do mobilního telefonu, které hlídají a zaznamenávají naši aktivitu, jak na sociálních sítích, tak i na telefonu jako takovém. Díky tomu máme perfektní přehled o tom, kde ztrácíme nejvíce času a zároveň nás to může inspirovat k nápravě. Zaměřme se především na příspěvky, které se týkají našeho zájmu. Budeme tak mít přehled v tom, v čem opravdu chceme a pomůže nám to zvednout vlastní sebevědomí. A v poslední řadě. Nebuďme ovce. To, že nemáme nejnovější telefon nebo zrovna nenosíme outfit, který letí a nedejbože jsme neviděli filmovou novinku, z nás ještě nedělá vyvrhele společnosti! Každý jsme jiný, každý máme jiné zájmy a být originál je největší hodnota v dnešní době. Nesledujme dokonalý život cizích lidí na internetu, vytvořme si svůj vlastní dokonalý život, protože to je jediná věc, za kterou se vyplatí žít. Za svůj vysněný život.