fbpx

2 dubna

Firma, kterou zná každý – Tyto informace neměly být nikdy zveřejněny

0  comments

Někdy se stává, že se značka nebo produkt stane mnohem slavnější a známější než samotní zakladatelé. Nebo snad znáte zakladatele Akia Morita a Masara Ibuka? Nejspíš ne. Než vám ale prozradím, o jaké značce bude dnešní článek, dám vám
pár indicií.

  • jeden z nejznámějších a nejlepších výrobců elektroniky
  • třetí největší výrobce televizí
  • mezi revoluční produkty patří Walkman a PlayStation
  • aktuální slogan společnosti je „Be Moved“

Myslím, že většina z vás uhádla, že se jedná o značku SONY. Dozvíte se o ní zajímavosti, které ví jen málokdo.

1. Jak vznikl název SONY?

Ve svých začátcích se společnost jmenovala TTK (Tokyo Tsushin Kogyo). Za 12 let společnost expandovala na americký trh, kde nastal problém s výslovností jména. Zakladatelé se rozhodli změnit název.

SONY = sonus (zvuk) + sonny (slangový výraz pro mladé chlapce s vlastním názorem)

2. Jedním z prvních produktů byl vařič rýže

Společnost byla založená krátce po konci II. světové války a zaměřila se na výrobu spotřebního zboží. Začali proto vyvíjet vařič rýže, ten však příliš dobře nefungoval. Produkoval buď neuvařenou, nebo naopak rozvařenou rýži.

Nebojte se udělat chybu. Ale ujistěte se, že neuděláte stejnou chybu dvakrát. – Akio Morita

Společnost TTK sídlila zpočátku v obchodním centru Shirokiya. Její zaměstnanci pracovali velmi tvrdě až do pozdních hodin, tudíž bylo obchodní centrum již zamčené. Museli proto používat k odchodu nouzové východy a několikrát měli problémy s policií. Později si vyrobili duplicitní klíče a bylo po problémech.

3. Akio Morita a Steve Jobs byli přátelé

Jobs měl slabost pro vše japonské a naopak Morita zbožňoval dva Američany – Michaela Jacksona a Steva Jobse. A spolupráce bližší, než při běžném vztahu dodavatelů byla na světě. Plánovalo se dokonce spojení notebooku Vaio s operačním systémem Mac OS.

4. V roce 1950 vyrobeno kapesní rádio

V té době sice bylo nejmenší na světě. Nebylo ale tak malé, aby se vešlo do přední kapsy u košile. V zájmu zachování popisu produktu „kapesní rádio“, si nechala společnost vyrobit košile na míru s většími kapsami.

5. Walkman pro vězně

SONY vyrobilo Walkman SRF-39FP pro vězně. Specifický byl tím, že byl průhledný, aby se do něho nemohlo nic ukrýt. Měl výdrž 40 hodin na baterii AA.

6. Ochránce životního prostředí

Ochrana životního prostředí je jeden z velkých problémů současnosti. Společnost SONY to věděla už v 70. letech minulého století. Vytvořili akční plán, který měl pět základních složek.

  • Snižování dopadů (podnikatelských a výrobních) na životní prostředí
  • Výroba ekologicky šetrných produktů
  • Rozvoj ekologických technologií
  • Podpora vzdělávání o životním prostředí
  • Uvědomění veřejnosti o životní prostředí

7. Pochvala od Billa Gatese

Bylo 3. prosince 1994 a v Japonsku spatřila světlo světa herní konzole PlayStation. Na tu dobu měla nevídanou kvalitu zobrazení, o níž se pochvalně vyjádřil i všemocný muž Microsoftu Bill Gates. Vyráběla se 10 let a celkově se prodalo přes 100 milionů kusů. Stejně jako Walkman, je to produkt, kterým společnost SONY změnila svět a stala se nesmrtelnou.

Nyní se vyrábí již 4. generace PlayStationu. Už předobjednávky PS4 v srpnu 2013 pokořily hranici miliónu kusů.

8. V roce 1998 vyrobena videokamera s nočním viděním

Na tom by nebylo zas tak nic zvláštního. Ale díky působení infračerveného světla na tmavém oblečení, bylo vidět úplně vše. Uživatel kamery tak viděl i to, co mělo být zahaleno oblečením.

9. Šmoulové, Spiderman i Michael Jackson

Všechno tohle a mnohé další patří pod značku SONY. Kromě vyrábění elektroniky má společnost oddělení pro tvorbu animovaných filmů v podobě Lovecké sezóny, Zataženo občas trakaře a již zmiňovaných Šmoulů. Dále produkuje i hrané filmy jako například legendární Spiderman, Muži v černém, Ve znamení slunce a Karate Kid. A v neposlední řadě vlastní plná nebo částečná práva na hudební díla Michaela Jacksona, The Beatles, Eminema, Akona a dalších.

10. SONY „dnes“

V současnosti je společnost SONY rozdělena do 4 kategorií – elektronika, film, hudba a finanční služby. Z těch nejznámějších produktů, které společnost vyrábí, zde patří například již zmíněný PlayStation 4, televize Bravia, digitální fotoaparáty Cyber-shot
a Alfa, DVD a Blu-ray přehrávače a další.

Od roku 2012, kdy SONY odkoupila podíl od švédské firmy Ericsson, vyrábí opět mobilní telefony pod vlastní značkou. Vlajková loď společnosti je nyní SONY Xperia z5 Premium, který se může pochlubit displejem s rozlišením 4K.

Značka SONY je již několik desetiletí průkopník v oblasti nových technologií. Mnoho jejich součástek dokonce používá i její konkurence. Zisk téhle japonské společnosti vzrostl za první čtvrtletí letošního roku trojnásobně na 16,5 miliardy korun.

Chci, aby naše společnost byla místo pro inženýry a jejich kreativitu. – vize společnosti z r. 1946

11. SONY „zítra“

Společnost SONY plánuje v roce 2020 univerzální komunikační náramkové hodinky, které budou obsahovat stylový náramek, smartphone i PC včetně displeje běžné velikosti. To vše bude zobrazovat ultra ohebný, dokonale barevný a dotekový OLED displej, který vám zobrazí cokoliv, třeba i klávesnici.


Svět 21. století se mění neuvěřitelnou rychlostí. Ať už se podíváte na automobily, počítače, mobilní telefony, vše se neustále zdokonaluje. Přemýšlet dnes o produktech, které se představí světu za pár let je trochu naivní. Technika totiž nedělá kroky,
ale kolikrát skáče zcela do neznáma.

SONY je historicky známá jako společnost vytvářející si své vlastní standardy, než aby přijali standardy z ostatních firem


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center