fbpx

2 dubna

Firemní kultura ve startupech a její rozvoj

0  comments

Firemní kulturu, jakou vídáme a zažíváme ve startupech, by si přál nejeden zaměstnanec. Všichni plují na vlně flow, hoří vnitřní motivací a angažovaností, posouvají věci kupředu mílovými kroky, jsou otevření, sdílejí informace do týmu a ven, o projektu, produktech a lidech hovoří s nadšením a přirozenou loajalitou.

Zní to jako záviděníhodný sen. Startupy v sobě mají skutečně něco snového a fantazijního. Lidé si v nich plní sny o ideální práci, která dává skutečný smysl. A mnoho takových startupů opravdu existuje. Nezapomínejme však na to, že firemní kultura se vyvíjí a mění podle toho, jak se vyvíjí projekt. V praxi to znamená, že každý úspěšný startup dojde jednou do fáze, kdy se jeho tým rozroste a již nebude možné řídit pracovní činnosti v rámci ploché organizační struktury a sdílených rolí.

Uchovat si startupovou kulturu není utopie, vyžaduje to ovšem určitý stupeň profesní zralosti.

Kdy se firemní kultura startupu mění?

Existuje několik jednoduchých indikátorů změny, resp. nutnosti změny firemní kultury, většinou jde o milníky související s expanzí. Patří mezi ně:

  • masivní rozšíření projektového týmu
  • rozšíření produktového portfolia
  • monetizace produktů a obchodní činnost
  • změna obchodního modelu
  • vstup investora

Téměř žádný startup nemá ambice stát se procesním a korporátním molochem. Naopak většina se takovému modelu fungování brání. Obává se především ztráty volnosti, kreativity a agility. Na svobodné firemní kultuře staví také svou personální strategii včetně lákání nových talentů na palubu.

Uchovat si startupovou kulturu není utopie, vyžaduje to ovšem určitý stupeň profesní zralosti. Stejně tak, jako roste naprosto běžná firma, roste i startup. Je tedy třeba projít si určitými vývojovými fázemi, zažít si je, ukotvit to, co je nezbytně nutné (procesy, nástroje), a zbavit se toho, bez čeho lze „přežít“.

Firemní kultura je jednoznačně o lidech a jejich přístupu k vytvoření prostředí, které bude reflektovat společné cíle a hodnoty, krok po kroku. Startupy mají jednu neocenitelnou výhodu. Díky postupnému růstu od nuly někam mohou věci testovat, nebát se dělat chyby a experimentovat.


Nevíte jak začít realizovat své sny nebo jak nastartovat správným směrem své podnikání? Právě této oblasti a problematice se věnuje nové v pořadí již 5. vydání magazínu Světa úspěšných, ve kterém najdete mnoho inspirativních a motivujících článků a rozhovorů s úspěšnými osobnostmi z české i slovenské scény. Magazín vám pomůže vystartovat směrem vpřed a udělat ten nejdůležitější první krok – ZAČÍT. Vše podstatné, co naleznete v tomto čísle magazínu se dočtete ZDE.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center