fbpx

2 dubna

Fenomén jménem Smart Cities

0  comments

Smart Cities je jedním ze smart projektů. Jeho cílem jsou fungující města, která umí dobře hospodařit a zajišťují svým obyvatelům komfortní život. Přitom využívají nejmodernější technologie a šetří životní prostředí. Do projektu se zapojil např. Amsterdam, Vídeň, Barcelona, Shockholm, Santa Cruz (Kalifornie). I u nás jsou již první kroky k zavedení standardů Smart Cities, a to třeba v Pardubicích, Zlíně, Praze, Brně nebo v Ostravě.

Amsterdam

Každý rok město Amsterdam pořádá Smart City Challenge, kdy přijímá nové návrhy na vylepšení stávajícího systému.
V ulicích Amsterdamu můžete najít chytré pouliční osvětlení, jenž reaguje na vytíženost ulic chodci a dle toho reguluje osvětlení a tím snižuje energetickou náročnost. Město také vyvinulo aplikaci Mobypark, která umožňuje majitelům parkovacích míst svá místa za poplatek pronajmout dalším řidičům a zvýšit tím ve městě počet volných parkovacích míst.

Barcelona

Barcelona využívá prvky Smart City např. ve svých parcích, kde monitoruje úroveň potřeby zavlažování rostlin. Podle ní se pak zavlažuje – tam, kde je třeba. Díky této metodě město ušetří ročně zhruba 25% svých zásob vody. Z finančního hlediska se jedná o asi 550.000$.

Město také využívá chytré semafory, které umožňují optimalizaci počtu zelených světel na vytížených trasách. Tyto semafory dále pak dokáží zvýhodňovat na základě GPS vozidla IZS, např. vozidlo záchranné služby se dostane k nehodě bez zbytečného prodlení.

Stockholm

Stockholm má za cíl snížit dopad na životní prostředí svým programem Green IT Strategy. Za pomoci nejmodernějších technologií se snaží vytvořit energeticky účinné budovy. Snaží se o co nejlepší monitorování dopravy. Usilují o rozvoj elektronických služeb, což povede k minimalizaci spotřeby papíru.

Dále pak chtějí zvýšit komunikaci se svými obyvateli prostřednictvím e-Governance (politické oznámení, městské informace, rezervace parkovacích míst). To je dále rozvíjeno za pomoci GPS k lepšímu naplánování cesty městem.

Santa Cruz

Santa Cruz využívá Smart Cities trochu jinak. Za pomoci jejich nejmodernějších technologií analyzuje trestnou činnost v historii na základě výsledků je schopné posilovat hlídky tam, kde bude třeba. Každý den mají seznam 10 míst, kde je pravděpodobnost vyšší kriminality.

Z českých měst např. Praha plánuje městský eshop, funkci elektronického úředníka, nebo energetický monitoring. Brno diskutuje o elektronickém objednávání na vyšetření a plánuje pomocí šířky ulic v některých částech města zvýšit počet chodců a cyklistů, omezit počet aut. Pardubice uvažují nad inteligentními systémy řízení parkovacích míst, bikesharingem a chytrými cyklostojany.

Myšlenka Smart Cities je především u nás teprve v počátcích. Můžeme se jen těšit, s čím vším města ještě přijdou.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center