fbpx

2 dubna

Etiketa pro podnikatele aneb co je potřebné znát

0  comments

Vybrané chování, upravený vzhled, adekvátní oblékání – přežitek nebo cesta k úspěchu?

Platí stále, že šaty dělají člověka, nebo je v dnešní době jedno, co si na sebe obléknete?

Pro zodpovězení několika otázek jsem si jako povolanou osobu vybrala Sylvu Cerhovou – majitelku butiku Arabella Fashion.

Mezi její klienty patří jak muži, tak ženy, kterým pomáhá vhodně se oblékat a vystupovat ve společnosti (ať už na soukromých, či obchodních akcích) a to už od roku 1993.

Související články: Více než vzhled aneb věci, jež vás dělají více atraktivními


Sylvo, co říkáš na současné oblékání a chování podnikatelů?

Určitě je to téma, které se zanedbává a je opomíjené nejen firmami, ale i samotnými podnikateli.

Pokud se podíváme například do 30.let minulého století na film Kristián – byl vzorem gentlemana. V té době skvěle fungovaly společnosti, nám dobře známé jako Baťa nebo Jan Nehera (Zdroj Wikipedia – Jeho výrobky představovaly vrchol textilní tradice v ČSR, která začala v roce 1858 první konfekční továrnou v Evropě, právě v Neherově Prostějově. Tato tradice je dodnes živá ve spoustě prostějovských nebo trenčínských oděvních firmách).

Měli skvělý systém péče o zaměstnance, vychovávali profesionály. Zaměstnanci se nemuseli jen umět dobře chovat ke klientovi, ale museli také dobře vypadat, profesionálně poradit a co řekli, to platilo.

Etiketa rozhodně není žádný přežitek, je to základ životního stylu každého z nás a měla by se učit ve školách. Je to systém pravidel chování, který se zanedbává a podceňuje.

Jak tedy být dámou a gentlemanem za každé situace?

Být dámou za každé situace je velmi těžké, ale dá se to zvládnout. Pokud člověk pracuje sám na sobě, má rozvinutou intuici, tak cítí, jak s ním druhý chce manipulovat, nebo kam se ho snaží natlačit.

Důležitý je úsměv. Lidé v Čechách se všeobecně málo smějí. Chápu, že jsou situace, kdy vám není do smíchu, ale ruku na srdce, když to budete každému vyprávět, stejně se tím nic nevyřeší. Nejlépe je vyřešit si problém sám a co nejrychleji. Proto mě přátelé a klienti přezdívají „Sluníčko“.

Dáma i gentleman jsou vždy upraveni, příjemní, usměvaví a diplomaté.

Které oblasti bychom mohli považovat jako základní pro vybrané chování pro dámy a gentlemany?

Rozdělila bych to do několika oblastí:

  1. Oblečení, obuv, doplňky, účes, líčení
  2. Držení těla a gesta
  3. Řeč, řeč těla, podání ruky
  4. Chování při jídle
  5. Chování jako takové

Úspěch životní závisí od množství nejrůznějších vědomostí a zkušeností v mnohém oboru. Znáti jednu věc dokonale ze všech stran, oblíbiti si jenom ji, věřit v ni a věnovat se jí mozkem a srdcem vytrvale bez výhrad, s myšlenkou jenom na ni uléhat, s myšlenkou na ni vstávat, poznat vše, co ji podrývá půdu, co ji škodí, krátce soustřediti se – to jest cesta k úspěchu.

Tomáš Baťa
Máš radu, jak se chovat na networkingových setkáních tak, aby bylo co nejúspěšnější a udělali jsme ten nejlepší dojem?

Na tato setkání jsem dlouho nechodila, ale v loňském roce jsem se rozhodla udělat si osobní průzkum. Ať už to bylo na snídaních, obědech, či večeřích, musím říct, že jsem byla nemile překvapena. Lidé si dle mého neuvědomují, že ze 70% prodávají sami sebe, že tím, jak vypadají, vzbuzují určitý stupeň důvěry či nedůvěry.

Čistý a upravený vzhled by měl být samozřejmostí. Zápach z úst lze vyřešit žvýkačkou, bonbony, či ústními spreji. U dam by zase samozřejmostí mělo být adekvátní líčení a oblečení na daný typ postavy. Ležérní či sportovní oblečení také není vhodné pro obchodní setkání.

Jakým faux-paux se tedy na obchodních setkáních raději vyhnout?

Rozhodně neupravené nehty, u dam – oprýskaný lak na nehty, zápach z úst a nevhodně zvolené oblečení.

Co bys tedy poradila, co si obléci, jak to udělat, aby člověk toho druhého na obchodní schůzce zaujal?
Pan Werich už tenkrát ne nadarmo zpíval „ je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka. Kdo v hadrech čeká na štěstí, ten se načeká“.

Image je váš nejdůležitější (nejen) pracovní nástroj. Říká o vás, kdo jste. Nepodceňujte ho. A pokud potřebujete poradit, přijďte k nám a já vás to naučím (směje se).


Chcete-li si zvýšit šance na úspěch při obchodních setkáváních, zapracujte na svém zevnějšku. Upravený a čistý vzhled, vhodně zvolené oblečení, slušné chování, úsměv a zdravé sebevědomí, vás udělá zajímavějšími a přitažlivějšími. Pokud k tomu přidáte ještě profesionalitu, čestnost a férovost, vašemu úspěchu nic nebrání.

Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.

Tomáš Baťa

Související články: Podnikatel gentleman, aneb muž s velkým M. Část I.


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše nové v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, který je i tentokrát plný exkluzivního obsahu.

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center