fbpx

2 dubna

Einstein nikdy nepropadl, je to mýtus! Vyřešte jeho hádanku a vyhrajte

0  comments

Při zaznění tohoto jména si nejspíše každý vybaví pána s rozcuchaným účesem, s knírkem pod nosem, popřípadě s vyplazeným jazykem. Dále si vzpomenete, že jste jeho jméno možná zaslechli ve fyzice. Vaše domněnky jsou správné. Albert Einstein je jeden z nejznámějších lidí na planetě. Nejznámější vědec, fyzik a nositel Nobelovy ceny. Kromě toho, jaká to byla „kapacita“, měl rád humor. Když se ho někdo zeptal, kde má laboratoř, ukázal s úsměvem na své plnicí pero. V tomto článku se dozvíte další  zajímavosti o tomto géniovi . . .

Jedině život pro druhé je smysluplný.

Život jedince má smysl pouze tehdy, pokud pomáhá učinit život každé živé bytosti důstojnějším a krásnějším. Život je posvátný, jak je třeba říci, je to nejvyšší hodnota, ve srovnání s ní je vše ostatní vedlejší.

Dětství

Narodil se 14. března 1879 do německé židovské rodiny. Albert nebyl příliš krásné dítě. Měl velkou zdeformovanou hlavu a ostatní se obávali, že je duševně zaostalý. Mluvit začal až ve třech letech a měl problémy s formulováním vět. O fyziku se začal zajímat už ve 4 letech. To když mu otec dal na hraní kapesní kompas. Míval záchvaty zuřivosti, jehož obětí bývala většinou mladší sestra Mája. Když neměl záchvaty, tak býval tichý a samotářský.

Jednou ale udeřil židlí svou domácí učitelku, která se vyděsila, utekla a už ji nikdy neviděli.

Školní léta

Snad nikdo už nevěří na mýtus, že Einstein propadal z matematiky. I samotný Einstein se tomu musel smát, když mu kolega na univerzitě v roce 1935 ukázal článek v novinách: Největší žijící matematik propadal z matematiky.

„Nikdy jsem z matematiky nepropadl,“ odvětil tehdy Einstein se smíchem. „Derivaci a integrál jsem zvládl, než mi bylo patnáct.“

Také z výpovědi příbuzných vyplývá, že byl Albert v matematice vysoce nadprůměrný. Mýtus vznikl nejspíše proto, že v německých a švýcarských školách byl odlišný systém známkování. Známka 6 = výborný, známka 1 = nedostatečný. U maturity měl z matematiky, fyziky, geometrie i deskriptivní geometrie samé šestky. Problémy mu dělala francouzština, z níž měl trojku.

Milovník žen

Málokdo ví, že Einsteinovou slabostí byly ženy. Jeho první ženou byla Mileva Maričová. Albertův dopis své milované z roku 1900:

Jsem tak šťastný, že jsem tě našel stvoření, které se mi vyrovná a které je tak silné a nezávislé jako já.

Ještě než se vzali, tak spolu měli dceru Lieseri. Po svatbě v roce 1903 měli ještě dva syny. Mileva byla ale žárlivá a jejich manželství nebylo procházkou růžovou zahradou. Vadily jí jeho milostné zálety a pro Alberta se stává nesnesitelnou.

V roce 1912 se Einsten setkal se svou sestřenicí Elsou Loewenthalovou, do které se ihned zamiloval. V roce 1913 napsal své budoucí ženě Else dopis, kde psal o Milevě drsným tónem.

Má žena je nepřátelská stvůra beze smyslu pro humor, která nemá ze života nic a která už jenom samotnou svou přítomnosti bere radost ze života jiným.

V roce 1919 se Einstein rozvedl a pár měsíců na to si vzal svou sestřenici Elsu za ženu.

Einsteinův mozek

Ještě než Einstein zemřel, souhlasil s tím, aby jeho tělo bylo zpopelněno a mozek byl použit k vědeckým účelům. V době vyjmutí mozku se věřilo, že za genialitu může větší hmotnost. To bylo následně popřeno (vážil 1230 gramů). Mozek byl rozřezán na 240 kousků a byl poměřován a fotografován. Až v roce 1996 odborníci z McMasterovy univerzity v Hamiltonu zjistili, že Einsteinův mozek je o 15% větší ve spodní oblasti temenního laloku v obou hemisférách, než je tomu v průměru.

Tato oblast mozku je důležitá pro vizuální a prostorové myšlení, pro trojrozměrné představy a matematickou úvahu. – šéfka studie, neuroložka Sandra Witelsonová.

Einstein měl sice špatnou paměť na jména, data a čísla, přesto je jeho IQ odhadováno na 160 bodů.

Nobelova cena

V roce 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku, konkrétně za své práce o fotoelektrickém jevu. Peníze za Nobelovou cenu daroval své bývalé manželce Milevě (slib při rozvodu). Za Einsteinovu nejpřevratnější teorii relativity nikdy Nobelovu cenu nezískal.

Další zajímavosti

 • Nikdy se netajil tím, že byl kuřák

 

Podle mě kouření dýmky velkou měrou přispívá k objektivnímu náhledu na řešení všech lidských problémů.

 • Nerad nosil ponožky

 

Když jsem byl malý, zjistil jsem, že palec vždy udělá díru do ponožky. Tak jsem je přestal nosit.

 • V roce 1952 dostal nabídku, aby se stal prezidentem Izraele. Nabídku odmítl se slovy:

 

Nemám ani fyzické schopnosti ani zkušenosti se zabývat lidskými bytostmi.

 • Mezi jeho oblíbené činnosti patřila hra na housle a plachtění na lodi

 

Kdybych nebyl fyzikem, pravděpodobně bych se stal hudebníkem. Často myslím na hudbu. Hudba je mým snem. Chápu svůj život v hudebních termínech. Největší radost v životě mi poskytuje hudba.

 • Einsteinovy ​​oči jsou uloženy v trezoru v New Yorku
 • Yoda = Einstein? Ty vrásky? Ty oči? Tvůrci série filmů STAR WARS se skutečně nechali inspirovat Albertem Einsteinem
 • Po Einsteinově smrti v r. 1955 krátce na to objevili vědci prvek s atomovým číslem 99, který pojmenovali „einsteinium“

Vyřešte EINSTEINOVu HÁDANKu a vyhrajte první číslo našeho časopisu

 • Sdílejte tento článek na Facebooku. Ke sdílenému článku připište větu: „Chci časopis Světa úspěšných, chcete ho také?
 • Vyřešte hádanku umístěnou níže
 • Správnou odpověď odešlete na adresu knobloch@svetuspesnych.cz. Do předmětu uveďte: „Soutěžím se SÚ
 • Při splnění všech podmínek budete zařazeni do slosování, ve kterém bude 30. 9. 2015 vybrán jeden výherce našeho magazínu. Výherce bude kontaktován a v lednu 2016 mu bude odesláno první číslo magazínu Světa úspěšných.

 

Návrh_02_CMYK

Tuto hádanku napsal ještě v minulém století Albert Einstein. Tvrdil, že 98% lidí ji nedokáže vyřešit. Patříte mezi ta 2% ?

Fakta:

V řadě vedle sebe je 5 domů v 5 rozdílných barvách.

V každém domě žije osoba rozdílné národnosti.

Těchto 5 obyvatel pije svůj nápoj, kouří svoje cigarety a chová zvířata.

Nikdo nepije to co ostatní, nekouří co ostatní a nechová to co ostatní.

Rady:

Angličan žije v červeném domě.

Švéd chová psy.

Dán pije čaj.

Zelený dům je bezprostředně nalevo od bílého.

Obyvatel zeleného domu pije kávu.

Ten, co kouří Pall Mall, chová ptáky.

Obyvatel žlutého domu kouří Dunhill.

Ten, co žije ve středním domě, pije mléko.

Nor žije v prvním domě.

Ten, co kouří Blend, žije vedle toho co chová kočky.

Ten, co chová koně, žije vedle toho co kouří Dunhill.

Ten, co kouří Blu Master, pije pivo.

Němec kouří Prince.

Nor žije vedle modrého domu.

Ten, co kouří Blend má souseda, který pije vodu.

Otázka zní:

Kdo chová ryby?


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center