fbpx

2 dubna

Dvaapadesátiletý Jan Kopka a jeho výkony za hranicemi myslitelného

0  comments

Příběh tohoto extrémního sportovce je pravděpodobně znám mnoha lidem. Ptáte se, co tento příběh dělá na portále o úspěchu, bohatství a podnikání? Doufám, že až dočtete tento článek tak pochopíte jak má tento extrémní sportovec blízko k úspěšnému podnikateli.

Jan Kopka je český extrémní biker. Absolvoval závody jako Crocodile Thropy, Great Divide Race nebo Závod přes Aljašku. V čem je vůbec extrémní cyklistika tak zajímavá? Dovedete si to představit? Závodník je sám v těch nejdrsnějších podmínkách bez GPS navigace, bez telefonu a žádného jiného druhu kontaktu. Trasa je vyznačená jen na bílém papíře, kde je jen cesta a její slovní popis. Ale bloudění je jen jeden problém. Mnohem větší překážka je samotné přežití. Co si s sebou závodník nevezme, tak to nemá. Každý defekt na kole si musí opravit sám. Každý účastník musí být skvěle připraven fyzicky, ale daleko lepé psychicky. Psychika hraje rozhodující faktor. Dokázat překonat sám sebe. Objevit skryté rezervy, které každé tělo má, ale jen někteří je v sobě dokážou probudit a využít je. Sám Jan Kopka přiznává, že nezávodí se soupeři, ale především sám se sebou.

Jan Kopka se narodil v Jablonci nad Nisou. Je až neuvěřitelné, že i ve svých 50 letech dokáže vydržet tak náročný závod. Je prvním Čechem, který absolvoval Crocodile Thropy v Austrálii. Všechny tyto výkony dokázal jen díky síle jeho mozku a velké psychické odolnosti.

Crocodile Thropy

Crocodile Thropy je závod po Austrálii, ale v roce 2000 byl zvláštní tím, že byl nejdelší. Závod byl vytyčen od jihu na sever, tudíž přes celý kontinent. Náročné podmínky stěžuje fakt, že na jihu končila zima, takže byly teploty mezi 10 – 15 stupni, ale severu teplota dosahovala až 60 stupňů. Závod byl dlouhý více než 2000 kilometrů a trval kolem 14 dnů. Po prvních několika etapách se velmi mění priority většiny závodníků. Hlavní cíl není vyhrát, ale dokončit. O vítězi nerozhodují strhující finiše nebo závěrečný sprint do cíle. Jde o vytrvalou a dlouhodobou práci a pořádnou dávku odvahy a štěstí. Každá etapa měří 100 – 200 kilometrů. Na konci vás nečeká masáž a regenerace, ale shánění jídla, stavění stanu, oprava kola, příprava na další etapu a krátký odpočinek. Jedete stovky kilometrů po rovné prašné cestě, která se v mžiku může proměnit na kamenité stezky, které jsou těžko sjízdné i pro terénní vozy.  Vašimi jedinými společníky budou stáda dobytka, jedovatí hadi, koně, klokani a všudypřítomní komáři a mouchy. Projíždíte místy, které jsou zapomenuté civilizací. Narazíte na malé osady, kde žije pár lidí a kteří vám mohou pomoci nebo vás mohou potopit. Počet účastníků byl dříve omezen na 50 závodníků, ale v posledních letech organizátoři zvýšili počet na 75. Je nepsaným pravidlem, že závodník by měl mít najeto 5000-7000 kilometrů a vydržet denně 4-8 hodin v sedle. Takto ve zkratce vypadá extrémní cyklistika.

Tento druh závodu není o vítězství nad soupeři. Ale jak sám říká Jan Kopka, hlavní je překonat sám sebe. Dostat ze sebe to nejlepší. Říká se, že závod v těchto podmínkách člověku změní pohled na svět. A je to pravda. Jan Kopka přiznává, že závody ho mravně obohacují. Díky nim vidí i jinou než materialistickou stránku věcí. Uvědomuje si, že není samozřejmost mít pitnou vodu, mít topení a elektřinu. Není to samozřejmost pro celý svět. Ale hlavní stránka, která nás zajímá na těchto závodech, je stránka psychická. Jet v 50 stupňových mrazech nebo 50 stupňových vedrech vyžaduje obrovskou psychickou sílu a odhodlání, které nesmí zakolísat. Každý, kdo se jen odváží jet tento šílený závod, musí být velmi dobře psychicky vyspělý.

Teď už vidíte, jak se extrémní a vrcholoví sportovci podobají podnikatelům? Napište do komentářů jaká je podle vás vlastnost, kterou musí mít výborný sportovec a úspěšný podnikatel. Rádi se s vámi pobavíme o vašich názorech.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center