fbpx

2 dubna

Dva základní druhy motivace

0  comments

Motivace je nedílnou součástí naší cesty za úspěchem.

Bez ní by cesta neměla smysl. Důležité je si uvědomit, jak velkou má hodnotu. Dodá tolik energie, že jí máte najednou na rozdávání. Rozdělila bych ji na dvě části.

Moje a okolní motivace.

Shodneme se na tom, že moje je nejdůležitější. Už právě proto, že je moje. Udává směr. Podpoří i když se nechce. Připomíná, co nás čeká. Podporuje radost, odhodlání a povzbuzuje, i když se vyskytnou překážky. Možná někdy také pomáhá nevidět ty, co nás pomalu ale jistě opouští. Když se mě lidé ptají, kde se bere, tak odpověď je velmi jednoduchá. Vše je v hlavě. Jak má vidina, tak i motivace. Díky tomu, že si připomínám svůj sen a postupně si mapuji mini úspěchy, se motivace zvyšuje. Bez mapování by tak silná nebyla. Je důležité si to uvědomit a pomyslně nebo i reálně odškrtnout mini úspěchy.

Zkuste si představit, že se pro něco nadchnete. Vidina se “zhmotní” a motivace vystřelí jako rtuť teploměru, když ho ponoříte do horké vody. Chvilku vydrží nahoře, pak přijde klesání, jako když chladne voda, a je po všem. V tento okamžik se vracíme na začátek, na bod mrazu a hledáme ji od začátku, což je škoda, že? Z vrcholu dolů se padá lehce. Pád ale moc bolí. Způsobí deprese, pád sebevědomí a samé “příjemné” pocity. Umění je si udržet motivaci alespoň v horní části nad polovinou. Až tady se vám podaří odškrtávat si své mini úspěchy. Otázkou zůstává, jak se udržet nahoře. Zaměřte se na svou vidinu a neustupujte ani o kousek.

Pokud jí věříte vy, je to ta nejlepší vidina, která existuje. Pochybnosti hoďte za hlavu a zaměřte se na své mini úspěchy. Jen tak máte šanci se posouvat dále a dále. Pamatujte a někam si to klidně i poznamenejte, že vždy potkáte někoho, kdo vás bude odrazovat. Znepříjemňovat vám vaši cestu. Bude vám tvrdit, že jste blázen a že se vzdáváte něčeho a někoho kvůli snu, který se stejně nesplní. Ne a jednou provždy ne. Je sen váš? Ptám se znovu. Znáte rizika? Jste smířeni s tím, že to nebude jednoduché? Že se objeví i pomluvy? Ano? V tom případě máte a budete mít spousty sil se i zbavit těch, kteří vás odrazují. Můžete samozřejmě zvolit i variantu, že nikomu nic neřeknete. Nebudeme si nic nalhávat. I přes velkou snahu se dopracujete do stádia “zbavení se”. Jen pár lidí, velmi silných, umí vše dotáhnout do cíle, aby nikdo nic nepoznal. Jestli se bojíte, že zůstanete sami, nezoufejte.

V tento okamžik právě přichází druhá motivace. Motivace od okolí. Je druhou nedílnou součástí.

Umí skoro to samé. Cennější je ovšem v tom, že je právě od lidí, kteří stojí při vás. Ti umí i v dobrém říci rizika, jen abyste se nespálili. Přitom vám neuvěřitelně fandí. Umí ocenit vaši snahu, odhodlání a i když se s nimi nevídáte třeba moc často, tak jedna z jejich prvních otázek je: “Tak co? Jaký je posun?” V tento okamžik se vaše mini pochyby rozpustí a vy začnete spontánně vyprávět, co už máte za sebou. Co máte dále v plánu apod. Vidíte se? Přirovnala bych to ke svému rannímu cvičení. Moc lidí nevěřilo, že ráno vstanu a půjdu na sobě makat. Jak krásně se poté poslouchalo, od “cizích” lidí, že jsem fakt dobrá a je to vidět.

Tohle jsem potřebovala slyšet, protože se dobrovolně přiznám, že po čase přišel útlum a z postele se mi už tolik nechtělo. Když jsem jednou ráno odcházela později a paní uklízečka mě zastavila, sdělila mi, že jsem neuvěřitelná. “Víte, já jsem přímo u zdroje a nic. Vy máte dítě, dojíždíte a ještě zvládáte ráno chodit sem? Jste úžasná.” Takové shrnutí po ránu mi dodalo tolik energie, že mi vydržela na dalších několik týdnů. Nemusela říkat nic. Mohla si myslet, že jsem blázen a honím se za ptákovinou. Ne, vše bylo jinak. Byla to tak samovolná pochvala, že jí to v tu chvíli ani nedošlo. Tohle jsou totiž důležitá slova, která potřebujeme slyšet. Upřímná, chválící a motivující.

Nezapomeňte, že je dobré umět motivovat sami sebe.

Je to podobné jako s pochvalou. Když se nedostává, je důležité pochválit se sami. Není na tom nic složitého. Když budete jen trochu chtít, tak za den dokážete vykouzlit minimálně tři věci, které se vám povedly. A kdyby to náhodou nešlo, tak si vlezte na “své” místo, pusťte si svou oblíbenou píseň, jednoduše udělejte cokoliv, aby vám šlo vypíchnout tři povedené věci. Ten, kdo tvrdí, že nikdy tři nenajde, se mýlí a bohužel se nachází ještě hodně daleko od své cesty. Aby na ni mohl vkročit, musí myslet pozitivně. Když bude myslet pozitivně, tři povedené věci najde a hned za nimi se dostaví i osobní motivace. Není nic lepšího, než pozorovat sebe při plnění si svých mini cílů. Úsměvů, které následují a dobré nálady, kterou umíte nakazit okolí aniž byste se o to snažili. Tak vzhůru. Pochvala a motivace vás nebudou stát nic a získáte hodně.


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, který je i tentokrát plný exkluzivního obsahu.

 

.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center