fbpx

2 dubna

Desatero úspěšné prezentace před lidmi. Část I.

0  comments

Prezentace, přednáška nebo také schůzka s klientem. To jsou v dnešní době velmi časté situace, ve kterých se nachází obrovské množství malých i velkých chyb. Věřte, že pokud se naučíte a pochopíte základy, už nikdy nebudete na prezentování koukat tak jako doposud. Budete si všímat všeho špatného a dokonce to dopracujete do takového stavu, že si těchto chyb budete všímat i v běžném rozhovoru s kamarády nebo rodinou.

Zní to děsivě viďte? Na druhou stranu to může pomoci vám i lidem ve vašem okolí. Protože i zde platí pravidlo:

Buďte takovým člověkem, jakého byste chtěli mít ve svém okolí.

V minulém článku jsme si představili „4 rady k perfektnímu přednesu s minimem stresu“. Tento článek byl zaměřen na přípravu prezentace, přednášky či obyčejné řeči, se kterou se může každý člověk setkat například na rodinných oslavách.

Dnes a v průběhu dalších týdnů se dozvíte informace týkající se prezentování jako takového. Ptáte se proč v průběhu dalších týdnů? Je to jednoduché. Začal jsem psát a první dva body zabrali tolik místa, že jsem článek musel rozdělit na několik dalších článků. Alespoň se budete mít na co těšit a budete moci snadněji pochopit a využít dané rady.

Možná si řeknete, že většinu z těchto bodů znáte, ale já vím jedno. Velmi často se setkávám na prezentacích s tím, že přednášející dělají stále dokola ty nejzákladnější a zároveň velmi známé chyby.

Nemyslete si, že když se perfektně připravíte na přednášku, docílíte tak maximálního úspěchu a tyto body můžete vynechat. Je to jako s narozením dítěte. Dítě nevznikne, pokud budete mít jen muže nebo ženu, potřebujete obě pohlaví a ani tehdy nemáte jistotu, že se dítě narodí. A stejné je to i prezentování. Můžete být perfektně připraveni na prezentaci a také můžete bravurně ovládat přednes před lidmi, ale stejně se může naskytnout něco nečekaného, co vám celou přednášku pokazí.

Teď už dost řečí okolo, pojďme se společně podívat na první dva body, díky kterým úspěšně zvládnete prezentaci:

1. Uvedení

Uvedení je v prezentování něco jako cement v maltě – základní stavební jednotka úspěchu. Tato slova neplatí pouze u přednášení, ale samozřejmě také na uvedení člověka na schůzku s klientem.

Můžete se setkat se dvěma druhy uvedení:

A) S uvaděčem

Pokud osud vaší prezentace leží v rukou uvaděče, dbal bych na to, abych s tímto člověkem mohl v několika minutách pohovořit. Když jej znáte osobně, není problém domluvit si, aby vás vyzdvihl před posluchači, tak jak chcete vy.

A pokud jej osobně neznáte, i tak není od věci promluvit si s ním. V této situaci se snažte být co nejvíce usměvaví, upřímní a pokuste se o sobě zmínit ty nejpodstatnější věci. Garantuji vám, že i pro uvaděče bude příjemnější, když bude moci hovořit o věcech, které jste mu řekli vy osobně.

B) Bez uvaděče

Dle mého názoru je vlastní uvedení mnohem složitější. Lidé vám paradoxně nebudou věřit to, co jim o sobě v úvodu řeknete. Snažte se být co nejdůvěryhodnější a nesnažte se o sobě říci příliš věcí.

Mně osobně funguje jedna jednoduchá věc. Vždy se snažím začít něčím, co lidé absolutně nečekají. Ať už jde o nějakou otázku, která se přímo netýká tématu nebo třeba nějaký vtípek, který dokáže rozesmát i to nejkritičtější publikum. S tím ovšem musíte pracovat velmi opatrně. Vždy záleží na tom, kolik času jste věnovali komunikaci s posluchači před přednáškou (viz minulý článek).

2. Úsměv

Nedávno mi v komentářích jeden čtenář vytkl to, že neustále omílám úsměv a celkově pozitivní postoj jako základ úspěchu. Tímto bych mu chtěl odpovědět:

Přestanu to omílat, až když se bude usmívat alespoň polovina lidi, které potkávám a to ať už na prezentacích nebo třeba někde ve městě.

Lidé tomu stále nevěří anebo věří, ale pouze po dobu, co se na úsměv soustředí.

Publikum si při prezentaci všímá obrovského množství maličkostí. Lidé nechtějí koukat na ně zamračeného přednášejícího.

Může se totiž stát, že si budou pokládat otázky typu: Je nešťastný/á, že je tady? Je nucen/a hovořit o tomto tématu? Mluví vůbec pravdu?

Nalaďte se na tu správnou vlnu, dbejte na to, aby z vás vycházelo množství energie, které se vám několikanásobně vrátí díky postoji publika.

Pokud máte problém s úsměvem, poradím vám jednu věc. Vezměte si dva prsty a dejte si je mezi zuby. Hotovo? Teď je vytáhněte, ústa nechte tak, jak jsou a běžte na to pódium a udělejte maximum, abyste uspěli!


Budu rád, když se v komentářích podělíte o své zkušenosti, názory či připomínky. Rád také zodpovím otázky týkající se tohoto tématu.

V průběhu následujícího týdne se můžete těšit na pokračování tohoto článku.

Připomínám, že ty nejlepší komentáře budou otištěny v prvním vydání našeho magazínu.

Návrh_02_CMYK

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center