Patříte mezi ty, kdo jsou na sociálních sítích? Jistě, dnes má facebookový profil téměř každý.
Dáváte tam osobní příspěvky?
Používáte funkci „jak se cítíte“ (cítí se spokojeně, šťastně, má radost, má se fantasticky…), když se vám něco povede, uzavřete velký obchod, dostali jste přidáno, pojedete na dovolenou?
Nebo na Facebook dokonce dáváte aktuální fotografie z dovolené z pláže, kde zrovna sedíte a popíjíte drink nebo se koupete v moři?
Pokud ano, zde je pár důvodů, proč si tyhle úspěchy a radosti nechávat jen pro sebe:
Za českou negativní vlastnost je považována ZÁVIST. Nemyslím, že Češi na ni mají privilegium, nicméně je to rys, se kterým se pravděpodobně setkal každý z nás. Jak si myslíte, že se cítí někdo, kdo vás úplně nemusí, když na vašem facebookovém profilu zrovna vidí váš příspěvek z dovolené z pláže, kde svítí sluníčko, kde je azurová voda a vy se náramně bavíte. Myslíte si, že vám to přeje? Že mu hlavou neprojdou myšlenky, kéž by vám celou dovolenou propršelo nebo něco takového?
Nemusíte být duchovně založení, abyste věděli, že myšlenka je hybná síla vesmíru. Když vám samotným o něco jde, hlídáte si myšlenky a veškerou svou energii soustředíte na to, že to prostě vyjde. Stejně tak sportovci, když jdou do důležitého zápasu, jdou do něj s tím, že vyhrají. Na pochybnosti není prostor.
Ať už věříte či nevěříte tomu, že cizí nepřejícnost vám může nebo nemůže ublížit, zamyslete se nad tím jako nad imaginární komplikací a překážkami, které musíte zdolávat. A to naprosto zbytečně, můžete totiž tomu předejít.
Neříkám, ať přestanete dávat na Facebook jakékoliv vaše fotky, kdy jste spokojení a šťastní – klidně. Jen vám doporučuji dávat fotky až třeba druhý den po tom, kdy se vrátíte z dovolené… zkrátka poté, co už se to stalo.
Postupujte stejně i v případě, kdy se teprve má něco rozhodnout, aby to klaplo (jste před uzavřením nové zakázky, jste v užším výběrovém řízení na novou pracovní pozici, funguje to i v případě, že máte nového partnera a dáte si na sociální sítě, jak jste šťastní a zamilovaní…).
Nejedná se jen o sociální sítě, platí to i v případě sdílení informací a skutečností s vaším okolím. Věci, které ještě nejsou definitivní, jsou zatím ve fázi jednání a vypadají, že 100% dopadnou ve váš prospěch, ty si také nechte pro sebe. Nebo je sdělujte a sdílejte jen s těmi, kterým opravdu důvěřujete a víte, že oni vám úspěch doopravdy přejí.
Jak tedy postupovat tak, aby to bylo pro vás „nejbezpečnější“ a pro vás bez zbytečných komplikací?
O svých příspěvcích na sociálních sítích přemýšlejte!
Pokud máte potřebu se o své úspěchy a radosti dělit veřejně, zveřejňujte je až poté, kdy jsou definitivní (např. podepsaná smlouva, už jste z dovolené zpátky doma…). Počet lajků od facebookových „přátel“ vám jistě nenahradí sdílené pocity radosti např. při domácí oslavě)
Nevyprávějte na potkání, jak se máte skvěle a všechno se daří (buďte malinko zdrženlivější, odpovídejte neutrálně ve stylu „děkuji za optání, mám se dobře“ apod.). Zdržte se superlativů. Ostatním tak nedáte k závisti a nepřejícnosti (i když třeba podvědomé) důvod.
Stejně tak si nechte pro sebe či pro své nejbližší (důvěryhodné a přející) okolí své plány, přání, další projekty, které chcete zrealizovat…
Neberte si osobně, že mohou být lidé, kteří vám nepřejí nic dobrého. Oni sami mohou být momentálně v situaci, kdy se jim moc nedaří a tak každý, kdo je „úspěšný“ jim je trnem v oku.
Pokud je to i váš případ, že sdílíte na sociálních sítích a na potkání informace, jak se vám daří, co se vše podařilo, zkuste se zamyslet, zda to vždy doopravdy „klapne“. Nestala se vám někdy situace, kdy to bylo naprosto jasné a pak to zničehonic nevyšlo?
Neříkám, ať se přestanete radovat a být pozitivně naladění. To v žádném případě! Jen říkám, buďte obezřetnější v tom, s kým svoji radost a úspěchy sdílíte. Jsem přesvědčená o tom, že pokud si některé věci budete nechávat pro sebe, bude se vám více dařit.
Související článek: Proč blogování pomáhá lidem i vám samotným?