fbpx

2 dubna

David Špunar: Když začnete podnikat už ve třinácti letech

0  comments

Čechy a potažmo celý svět se jen hemží zajímavými lidmi. Samozřejmě že každý člověk je jedinečný, ale je potom už jen na něm, jak bude svůj potenciál projevovat. Jsou dokonce i takoví, kteří už v útlém věku dokázali úžasné věci. Jedním z nich je i David Špunar, čerstvě zplnoletněný mladík, který i přes to, že by jej někdo mohl stále nazývat dítětem, pracuje na projektech celorepublikového a celosvětového rozsahu.

„Vlastně podnikám už od třinácti.“

společně se svým kamarádem Janem Slámou ve frontě na školní oběd vymysleli aplikaci pro mobilní telefony Taháky do kapsy, která se následně stala velmi vyhledávanou a v současné době má podle Davidových slov přes sto tisíc. „Následně jsem tedy založil studio pro vývoj aplikací. Bohužel to muselo být studio a ne firma, jelikož jsem ještě nebyl zplnoletněný,“ nastiňuje vztyčné body své dosavadní kariéry.

„Zanedlouho budu mít narozeniny (sedmnácté; pozn. red.) a chci studio předat kamarádovi, kterému věřím, abych měl více času na své stávající projekty.“ Je až s podivem, kolik toho za svůj život dnes šestnáctiletý David Špunar stihl.

„Trávím spoustu času prací na Nenech To Být, což je určitá platforma a alternativa pro školy a žáky, jak se bránit proti šikaně.“ Na tomto velmi zajímavém projektu spolupracoval David s již výše uvedeným Honzou Slámou, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. „Celé NNTB je neziskové, naopak cesty do Prahy jsou pro nás prodělečné. Něco podobného teď ale plánujeme i v zámoří, což už bychom rádi nějakým způsobem zpeněžili.“

 „Rodiče mají pochopení,“

„táta je podnikatel, takže chápe, jaké to je. Navíc od třinácti stále něco dělám, takže to pro ně ani nebyl šok. Jejich podpora mi strašně pomáhá. Není finanční, ale například když se občas vracím o půlnoci z Prahy, tak mě z nádraží odvezou domů a podobně.“

Nemohl jsem se nezeptat na nadcházející studium. „Zas takhle do budoucna nepřemýšlím,“ směje se David. „Nicméně chci teď zapracovat hodně na FaceUpu, což je zámořská alternativa Nenech To Být, jak jsem již zmiňoval.  Naším investorem je Jiří Havelka, který stál například u zrodu Kiwi.com.“

51

„Veliký potenciál vidím ve virtuální realitě.“

Od nadcházejícího studia a vizí současných projektů je už jen krůček k tomu se mladého podnikatele zeptat na to, čemu by se jednou rád věnoval. David předpovídá, že v budoucnosti bude lenivost nadále vítězit.

„Představ si sociální síť ve virtuální realitě,“ vypráví s nadšením, „i když už se o něco podobného například Facebook snaží, tak je to celé v počítačovém stylu. Postavy nevypadají reálně, ale jako kdyby byly z her. Je to vlastně virtuální realita, ale prvek reality v ní chybí.“

„Popíšu dnešek, to bude nejlepší…,“

začíná odpověď na otázku, co obyčejně přes den dělá: „…do školy jsem nešel, pak jsem měl tady schůzku na Václaváku, potom jsem měl chvilku volno, pak další schůzku, teď sedím s tebou a pak mě čeká ještě jedna další. Snažím se to všechno dávat sem na Václavák, abych to měl blízko,“ směje se.

„Ale jinak do školy normálně chodím, neřekl bych, že  se v něčem zásadně liším od vrstevníků. Možná jen v tom, že svoje nápady realizuji. Ale musím říct, že i lidi kolem mě určitě nosí v hlavě úžasné nápady, nevím, co jim brání v tom je přenést ve skutečnost.“

David ve společnostech většinou vede tým vrstevníků. Takzvaný leadership považuje za svou silnou stránku. Podle jeho slov je nejdůležitější, aby se on sám pro myšlenku nadchnul, jelikož poté i kdyby celý projekt nevyšel, tak to spolupracovníci neberou jako ztracený čas. Jeho nadšení se totiž přenese na ně a potom je z neúspěchu vcelku pozitivní zkušenost. „Většinou firmy chtějí několikaletou praxi, ale my si vybíráme ke spolupráci lidi podle toho, jaké z nich cítíme nadšení a talent. Nesmí to být tak, že je ve škole programátor a doma se věnuje něčemu úplně jinému.“

„Nejvíce si doposud cením kontaktů, které jsem získal a samozřejmě taky ohromného množství zkušeností, které mi to dalo. Navíc to byla i celkem zábava.“

„Zdá se mi, že spoustu lidí nosí v hlavě nápad, ale říkají si, že ho nejsou schopni realizovat. Možná že bych si to ve dvanácti říkal taky, ale ve třinácti už jsem se pokoušel o jejich realizaci,“ zní vzkaz pro Vás od Davida Špunara, mladého podnikatele a studenta.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center