CEO ve startupu je ve start- upu holka na všechno
Studentský život obnáší mnohá úskalí . Může jít i o tak zásadní věci jako je nedostatek času či financí. Obdobnou situaci už poté řeší každý podle svých schopností a možností. Jednu alternativu řešení problému, který sužuje mnohé studenty, tedy obtížné skloubení studia a brigády, přinesl i tým Dalibora Herbricha, zakladatele start-upu QuickJOBS.
Jak to začalo
„Prvotní myšlenka vznikla kvůli situaci mého kamaráda, který se mi svěřil, že přemýšlí o odchodu ze školy kvůli nedostatku financí na život,“ popisuje Dalibor, proč start-up vznikl. Celý nápad je ve spojení lidí, kteří hledají krátkodobé brigády a těch, kteří poptávají jednorázové brigádníky. „Snažíme se o jednoduchost a rychlost, drtivá většina brigádníků se přihlásí během prvních dvou minut.“ Inzerát je totiž zveřejněn jen patnáct minut, avšak tisícům uživatelů přijde notifikace přímo do telefonu. Na nabídku může odpovědět jedním kliknutím kladně či záporně, v případě zájmu jim zaměstnavatel obratem zavolá.
„Dlouhou dobu jsem nápad validoval a zkoumal, zda by skutečně měl cenu realizovat.“ Průzkum a prověřování myšlenky zpočátku probíhalo buď dotazy, které Dalibor psal na svůj facebookový profil nebo prostým zeptáním se jiného člověka. Nakonec došlo i na porady s odborníky v oboru. „Nakonec se mi skutečně podařilo ověřit, že to má cenu a celý proces začal.“
„Hledej lidi vizí.“
Moudro, které Daliborovi kladl na srdce Martin Hausenblas, zakladatel Liftaga a člověk, který Daliborovi velmi pomáhal. Zpočátku prý jeho slova nechápal, ale postupně jim porozuměl: „Je to o přístupu lidí k firmě. Někdo se skutečně zajímá, ptá se, má nápady a jiný mluví jen o penězích a o podílu. To se pozná vcelku rychle, kdo je kdo.“
„O hodně věcech jsem měl velmi zkreslenou představu,“ směje se, „třeba o programátorech. Myslel jsem, že jeden programátor dokáže všechno od mobilní aplikace až po web, ale ukázalo se, že je to trošku více komplexní.“ Podle Daliborových slov se nelze na všechno připravit ani předvídat budoucnost. Jeden z nárazů s realitou bylo, když byl vyvinut zkušební prototyp, ale lidem mnoho věcí nepřišlo intuitivních. „Když je člověk v něčem každý den, přijde mu to dost jasné. Ostatní s danou věcí ale takové zkušenosti nemají,“ vysvětluje.
„Na druhou stranu jsou na světě knížky a to je dobře. Osobně strašně rád čtu, hlavně si ale myslím, že knihy dokážou velmi dobře suplovat zkušenost.“ Začínající podnikatel se totiž na své cestě setká s mnohem více věcmi, které je potřeba vyřešit, než by byl čekal. Popravdě řečeno se častokrát jedná o záležitosti, které by ani nepředpokládal. „Protože jsme budovali něco od nuly, tak jsme museli řešit úplně všechno, ani nevím kolik dílčích problémů. Musím však říci, že mi neskutečně pomáhá, že máme mentora, který nad námi tak nějak bdí a usměrňuje nás.“
„V týmu jsme všichni mladí, jde o největší věc, kterou jsme kdy budovali a nemáme tolik zkušeností s budováním start-upu. Proto pomáhá mít někoho, kdo zkušenosti má a občas řekne, abychom nebyli tak hrrr,“ vysvětluje. „CEO to je ve start-upu taková holka na všechno,“ směje se.
„Student totiž neví…“
„…jaký bude mít ve škole rozvrh, zvláště když nastupuje do prváku na vysokou. Vize je taková, že studenti ve školách odpoví ano nebo ne na jednorázovou brigádu a zaměstnavatel nebude muset čekat.“ Je totiž pravda, jak Dalibor zmiňuje, že student odpovídající na inzerát skrze existující portály musí napsat životopis, snažit se, aby vypadal hezky, občas prokrastinuje a zaměstnavateli trvá příliš dlouhou dobu, než se objeví první zájemci.
„Vidím budoucnost mnoha prací v tom, že přijde nabídka a jde se pracovat. Už se nebude muset čekat v kanceláři, než je člověk potřeba. Člověk bude v práci pouze tehdy, když bude opravdu vytvářet hodnoty.“ vysvětluje Dalibor svůj pohled, proč lidé budou moc trávit více času s rodinou a koníčky. „Až tato situace nastane, bude potřeba platforma, jak lidi oslovovat a tím se chce stát právě QuickJOBS.“
Vzkaz od Dalibora Herbricha, čerstvého absolventa vysoké školy a mladého podnikatele pro vás, čtenáře Světa úspěšných, zní:
„Začněte co nejdříve. S čímkoli, o čem sníte, že to budete dělat. Nemá smysl otálet, čím dříve začnete, tím více zkušeností získáte, jste ve věci déle ponořeni a zjistíte možnosti, o jejich existenci jste neměli ani tušení. Navíc chyby v mladém věku vás stojí mnohem méně peněz než v budoucnu.“