fbpx

2 dubna

Co se miliardář Mark Cuban naučil ze svých 6 největších chyb

0  comments

Mark Cuban, americký miliardář, podnikatel, spisovatel, televizní osobnost a dokonce vlastník NBA týmu Dallas Mavericks, je dnes častokrát k vidění jako velmi úspěšný muž. Je téměř až nemožné si jej představit bez jeho bohatství. Nicméně mu musíme poděkovat za to, že mluví i o stinné stránce úspěchu. I on kdysi normálně pracoval jako pokládač koberců, žil z ruky do úst. Jako všichni ostatní bojoval o prosté přežití a dokonce zažil i etapu, kdy neměl na zaplacení účtů za elektřinu.

Tento dolarový miliardář se dokonce nebál popsat pár chyb, které v životě udělal. Hlavně se pak podělil o to, co si ze svých neúspěchů vzal.

1. Když si nemohl udělat zadní vrátka

Mark se narodil v Pittsburghu a jeho rodiče mu radili, aby si našel práci, do níž by se mohl v případě nouze vrátit. Prozíravá rada od nejbližších. Nicméně Mark byl až neuvěřitelně špatný ve všem, na co sáhl. Zkoušel pokládat koberce a mnohé jiné. Nicméně velmi brzy zjistil, že tam mu pšenka nepokvete.

Ani o trochu lepší to nebylo, když byl kuchařem nebo číšníkem. Jenže potom mu něco došlo. „Naučil jsem se, že je jedno, kolikrát selžete. Stačí totiž uspět jen jednou.“

2. Když se mléko v prášku neuchytilo

Studoval na univerzitě v Indianě a krátce po škole rozjel vlastní podnik – mléko v prášku. Jeho motivy byly jednoduché. Všichni potřebujeme mléko a pokud by se všechny živiny a chuť podařilo dostat do prášku, je to jasný úspěch.

Nicméně jeho rodiče byli ve výsledku jedinými zákazníky. „Byl jsem upřímně přesvědčený, že to bude obrovský byznys,“ podělil se o vzpomínky.

Jakou si z toho vzal lekci? Nikdy mylně nesuďte trh ani produkt. Mark své mléko testoval jako jediný a nakonec se ukázalo, že je tu několik důvodů, proč normální mléko zůstalo.

3. Když se po vyhazovu z práce utvrdil ve svých ambicích

Přestěhoval se do Dallasu a našel si práci v softwarové firmě. Popravdě neměl v tomto oboru valné znalosti a tak se poctivě učil. Dokonce se nebál „udělat něco navíc“, aby získal zákazníka. Ani jeho snaha a iniciativa jej nezachránily před vyhazovem. Jednou získal velikého klienta a odvolal kvůli tomu jednu směnu, aby mohl obchod dotáhnout do konce. Vrátil se zpět s šekem na patnáct set dolarů. Ještě toho dne byl propuštěn.

Avšak to mu jen pomohlo si přiznat, že potřebuje svůj vlastní podnik. Častokrát dokonce používá tamějšího CEO jako odstrašující příklad v tom, jak se zachovat. „Dokonce i nyní si rekapituluji věci, které jsem udělal a dělám jejich přesný opak.“

4. Když si nemohl dovolit zaplatit účty

V jednom zahraničním magazínu byl s Markem kdysi rozhovor, v němž řekl krásnou věc. Ptali se jej, co by měl každý úspěšný podnikatel zažít. Odpověděl něco ve smyslu, aby se vrátil domů a nemohl rozsvítit světla, protože jej odpojili. Podle jeho slov takový zážitek v člověku probudí pokoru a ještě důrazněji mu připomene, že by měl začít něco dělat.

5. Když Steve Nash dosáhl obrovských úspěchů mimo Markův tým

Steve Nash, legendární hvězda NBA hrál dlouhou dobu za Dallas Mavericks. Dokonce i v době, kdy už tým vlastnil Mark a percentil vítězství se zvedl ze čtyřiceti na šedesát devět procent. Od roku 2000 vlastnil Cuban většinový podíl Mavericků. Rozhodl se neobnovit smlouvu s Nashem. „Mysleli jsme, že se jeho tělo úplně zničí, což se nestalo.“

Špatné rozhodnutí zasáhlo celý tým. Dokonce se po tomto zkratu nechal několikrát slyšet, že jeho úsudek byl velmi špatný.

6. Když byla jeho první televizní show odpískána

V současné době je jeho televizní show Shark Tank (Žraločí nádrž) jedním z nejsledovanějších televizních programů v pátek večer. První epizoda tohoto veleúspěšného programu vyšla v roce 2009. Nicméně o pět let dříve se měl začít vysílat The Benefactor (Patron). V něm se mělo šestnáct soutěžících utkat o výhru jeden milion dolarů.

Nicméně očekávané hodnocení diváků bylo nízké a proto se do vysílání nedostal ani první díl.

Když neuspějete napoprvé…

Jak Mark píše ve své knize: „Je jedno, kolikrát to téměř dokážete. Nikoho vaše neúspěchy zajímat nebudou a neměly by ani vás.“ Dále pak dodává, že když se to konečně jednou podaří, „budou všichni říkat, jaké máte štěstí.

Foto: dailyspread


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center