fbpx

2 dubna

Co je opravdové vůdcovství?

0  comments

Jedna věc je jistá – náš svět potřebuje skutečné vůdce.

Ne jenom lidi, kteří se postaví do čela a budou si užívat výhody, a když se objeví problémy zbaví se zodpovědnosti. Ale skutečně lidi, kteří když dostanou určitou moc, využijí ji na zlepšení toho, co dostali na zodpovědnost, a samozřejmě ze kterých lidé budou cítit důvěru a touhu jít za nimi.

Jak však takové lidi rozeznat? Čím se odlišují? Dá se jen tak stát takovou osobností a nebo se s tím člověk musí narodit?

Je sice pravda, že někteří lidé mají přirozeně povahu vůdce, ale to není vše. Myslím, že je to dobrý základ, ale opravdové vůdcovství jako takové je nekonečný proces, který můžetě začít na páté úrovni a pokračovat dál, protože jte přirozený vůdce, nebo začnete od nuly a půjdete postupně od začátku.

Můžete mít jakoukoli vůdcovskou povahu, ale pokud se nebudete rozvíjet, nedosáhnete ničeho, a váš talent bude zbytečný. V konečném důsledku tedy nezáleží na tom, kde začínáte, ale na vás, jak moc se budete snažit na sobě pracovat.

Čím se však vůdce odlišuje od ostatních?

V první řade tím, že na sobě pracuje. Jak jsem již zmínil, je to o nekonečném procesu, kdy se někdo snaží rozvíjet a posouvat dál. Skutečný vůdce však nenechá své okolí pocítit to jaký je on, ale to, jak jsou lidé kolem něj důležití a jaká je jejich hodnota. Jde to různými způsoby, od osobní pochvaly, skrz odměnu až po speciální vyznamenání. Zkrátka něco speciálního podle jeho vlastních možností.

Kromě pocitu hodnoty taky nabízí druhým možnost rozvíjet se, předává to, co sám dostal. Je to nejúčinnější způsob jak zvýšit svůj vliv. Jak říká John C. Maxwell ve své knize (21 nevyvratitelných zákonů leadershipu) ‚‚Když chceš růst po jednom, veď následovníky – když se chceš znásobit, veď vůdce.‘‘ Tahle jasná věta nám ukazuje důvod, proč odevzdávat to, co máme v plánu a pomáhat druhým růst.

Každou osobou, která nás následuje a sama se postupně stává vůdcem, současně znásobí také náš vliv a úspěch. Vůdce má mít na druhý lidi vliv, pokud ho nemá, nikdy je nedokáže vést, ač by se snažil jakkoliv. Jak se říká, strom poznáš po ovoci. To je taky ta jediná možnost, jak rozeznat vůdce. Nevidíš knihy, které pročítal, ani hodiny, které na sobě pracoval a jeho oblečení absolutně nemusí vypovídatt o jeho osobnosti. Ale když uvidíš člověka, který ví co dělá, pracuje společně se svými lidmi, povzbuzuje je, umí přijmout konstruktivní kritiku, a kterého lidi následují s radostí, protože mu důvěřují a jsou si jistí, že se na něj můžou spolehnout, to je opravdivý vůdce.

Ovšem, nikdo nedokáže být vždy dobrý vůdce, proto je nejlepší, když je jeden vůdce, který má oficiálně v rukách moc, a má kolem sebe tým lidí, kteří jsou specifičtí v konkrétních oblastech, ve kterých má on sám slabiny. Tohle je další kvalita vůdce. Umět potlačit své ego a přijmout pomoc, nebo ještě líp, vyžádat si pomoc, když ví, že na něco nemá. Jsou věci, které jsou těžké, ale dokáže je zvládnout i jeden člověk.

Pak jsou tu věci, které jsou pro jedince nemožné. Přerozdělení moci je důležitým aspektem úspěchu. Pokud tohle vůdce nedokáže udělat, jestli se nedokáže vzdát části své moci, tak se velmi jednoduše může stát, že brzy začne být paranoidní, že ho chce někdo nahradit a to může mít katastrofální následky.

Jako poslední bych zdůraznil, že vedění druhých neznačí, že vůdce je hodnotnější člověk. Je to pozice, kterou je vidět (hlavně pokud je oficiální) nejvíc, ovšem vůdcovství je služba druhým, těm, kteří vůdce následují.

Když jsi to shrnu, tak se mi až kroutí hlava z toho, co všechno musí vůdce zvládnout. Ovšem povězme si upřímně, kdo by čekal, že to bude jednoduché? Přece věci, na kterých skutečně záleží, nejsou zdarma, stejné je to i s věděním jiných lidí, cena je vysoká, to ano, ale vyplatí se ji zaplatit.

Jak jsem již na počátku zmínil, náš svět potřebuje takové vůdce, takže vám přeju, abyste rostli ve všech směrech, ne jako následovníci, ale jak vůdci a lídři.


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše nové v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, který je i tentokrát plný exkluzivního obsahu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center