fbpx

2 dubna

Co by vám nemělo chybět v knihovně?

0  comments

Není nad dobrou knihu, v poctivé vazbě, která je po ruce, i když nefunguje internetové připojení, která poradí, pobaví, inspiruje. Každý z nás by si měl vytvořit svou osobní knihovnu a jako její základ mohou posloužit následující tituly.

Životopis vaší oblíbené osobnosti

Ať už obdivujete Winstona Churchilla, Steva Jobse nebo Johna Lennona, opatřete si jejich životopis. Vyznačte si v něm zlomové momenty jejich životů, to, proč jsou vám sympatičtí, citáty, které k vám promlouvají. Nechte se inspirovat jejich činy a rozhodnutími. Zkuste být trochu jako oni. Většina úspěšných lidí začínala tak, že chtěli „být jako“ někdo před nimi.

dale Carnegie

Jestliže dílo Dalea Carnegieho neznáte, utíkejte do knihkupectví hned teď. Jeho knihy jsou absolutní must have každého, kdo to chce někam dotáhnout, kdo jedná s lidmi, kdo pracuje v jakékoliv firmě.
Stačí zmínit názvy některých jeho bestsellerů – Jak získávat přátele a působit na lidi, Jak se zbavit starostí a začít žít, Jak mluvit a působit na druhé při obchodním jednání. Jsou to knihy zrozené k podtrhávání. Nečtěte je jako klasickou knihu, mějte je po ruce jako přítele a dobrého rádce, na kterého se často obracíte.

Cizojazyčný román

Ať už v jazyce, který skvěle ovládáte, který se právě učíte nebo který se naopak za boha naučit nezvládáte – je to malá investice, která se vyplatí. Nemusíte si kupovat rovnou kompletní Tři mušketýry v originále, můžete začít třeba pohádkami. Skvěle si osvojíte cizí jazyk, byť pasivně. A tituly jako Catcher in the Rye nebo Boule de suif ležící na poličce určitě udělají dojem na hosty.

Dobrá detektivka

Moderní severská krimi nebo třeba Agatha Christie a Arthur Conan Doyle. Čtení detektivek člověka zabaví a skvěle si i procvičíte „šedé buňky mozkové“. Je tu ale jeden problém –  jakmile jeden detektivní příběh dočtete, musíte hned mít další. A další. Až vykoupíte nakonec celý autorův regál v knihkupectví a nemáte místo na poličce. Přitom se tam ještě alespoň dvě další knížky musí vejít…

Stoletý stařík

Nebo podobná kniha. Konkrétně tenhle román je ale perfektní – člověk bez ničeho, nijak zvlášť chytrý nebo nadaný se v podstatě z nouze stane odborníkem na výbušniny, na čemž pak, dnešními slovy, vybuduje kariéru, procestuje svět, stane se svědkem historických okamžiků a pozná významné osobnosti. Jeho přístup k životu (naprosto flegmatický, bez plánů do budoucna nebo silnějších emocí, kdy stačí jen najíst se a napít, ideálně kořalky) je sice nereálný a nerealizovatelný, ale například ten absolutní nezájem o politické a mocenské dění – umíme si představit, kolik by nám to ušetřilo nervů.

Oblíbená kniha z dětství

Já mám třeba ráda Malého Mikuláše, ohmatané a rozpadající se vydání, které mi dala maminka, aby se mi nestýskalo na táboře. Abychom někam v životě došli, musíme vědět, odkud jsme vyšli, co a jak nás formovalo. Příběhy, třeba ty úplně první, které jsme přečetli, jsou toho symbolem.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center