fbpx

2 dubna

Čím víc je pro nás škola než naše skutečná hodnota?

0  comments

Školská problematika je velmi rozporuplné téma. Vedou se o něm různé spekulace: Jak moc je pro nás škola důležitá? Jaký na školu klást důraz? Od studentů často slýcháváme: ,,Stejně mi to bude k ničemu“… Toť otázka.

Když slyšíme slovo škola, snad každý to vnímá jako povinnou školní docházku, kterou jsme museli absolvovat od útlého dětství až do dospělosti, někteří po jejich rozhodování i déle. Pro nás dlouhé období učení, získávání teoretických informací, ale jistě také všeobecného přehledu. Škola nás zasvětila do historie naší země a celého světa, ukázala nám, jak poznávat krásy přírody, jak logicky myslet, obklopila nás literaturou proslulých spisovatelů nebo nás seznámila s kulturami jiných zemí.

Základní škola je pro nás základem, jak už plyne z názvu. Pro náš životní začátek velká změna a rozšíření obzoru. Bez toho by to nešlo. Učíme se vnímat okolní svět, poznáváme nové spolužáky a učitele, kteří nás zčásti ovlivňují a dávají nám určitý pohled na život. Do jaké míry náš škola ovlivňuje a co je pro nás stěžejní?

Maturitní zkouška, kterou absolvujeme po dokončení střední školy, je dnes vnímána téměř také jako základ. Je to jakýsi průměr, podle kterého někteří měří inteligenci a hodnotu člověka. Pokud se však rozhodnete pro studování na vysoké škole a úspěšně ji dokončíte, máte vyhráno, myslí si někteří. Je tomu skutečně tak?

Když se zamyslíte nad slovem „škola“ hlouběji, někteří si jej možná spojíte s životem. Ne nadarmo se říká ,,škola, základ života“. Tímto heslem však právem není myšlená výše zmíněná povinná školní docházka, nýbrž rovnice, kdy na levé straně stojí škola a na pravé straně život. Dvě slova, která se významem rovnají. Celý život je pro nás škola, celý život se učíme. Pokud pochopíme tuhle základní rovnici, kterou matematika nezná, ulehčíme si mnoho věcí. To, co sesbíráme na cestě, po které kráčíme, a jak jsme schopni s tím nakládat, to je pro nás praxe, která nám dává mnohem víc.

Systém vzdělávání nám není poskytován jen ve školských lavicích. Vzdělávat se můžeme i my sami. Je spousta možností jako motivační knihy, cvičení, vzdělávací kurzy, semináře aj. Máme svobodnou volbu rozhodování, důležité je vědět, co vás baví. Co bychom dělali pro radost a ne pro peníze. Z čeho máme potěšení. To je slibná cestička k našemu úspěchu.

Myslíte si, že všichni moudří, chytří a úspěšní lidé excelovali ve škole? Pokud vás od vašeho snu odrazuje vaše vysvědčení, které nezáří samými jedničkami, nebo neprocházíte s vyznamenáním, není důvod k panice. Žádný učený z nebe nespadl. A hlavně, nikdo nemůže vynikat ve všem. Každý má vrozené předpoklady k něčemu jinému. To ostatní můžete zdokonalovat celý život.

Mnoho lidí se snaží vyvarovat chyb. Jediné, čeho se vyvarují, je úspěch. Pokud nechybujeme, nemůžeme se tak učit, i když jsou naše školní výsledky na výbornou. Budeme postrádat zkušenosti, které potřebujeme do života, po kterém tolik toužíme. Co k němu tedy potřebujeme více než pouhopouhý papír s nesmyslnými čísly, která o člověku zdaleka nevypovídají?

Otázky, které zůstaly nezodpovězeny, se můžete dočíst v našem tištěném magazínu, jehož vydání už pomalu, ale jistě klepe na dveře. Článek bude obohacený velmi inspirativním příběhem odvážné slečny, která se poprala se svým osudem a získala tak nespočet zkušeností, které ji dovedly tam, kde je teď.

Zda za tím stála pouze škola, se dočtete již brzy. Leden 2016 se blíží a spolu s ním 365 pozitivních změn právě pro vás. Máte se na co těšit!

button


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center