fbpx

2 dubna

Čím rozhodně neztrácet čas?

0  comments

V momentě, kdy se člověk rozhodně vydat se svou vlastní cestou a jak se říká „stvořit něco velikého“, téměř hned narazí na desítky, stovky překážek a důvodů, proč to nejde, stejně jako na několik, naštěstí mnohem silnějších důvodů, proč to lze. S čím však zápasí téměř všichni, obzvláště v posledních padesáti letech, je čas.

Říká se, že více než osmdesát procent úspěchu je vůbec začít. A z těch zbylých dvaceti je přinejmenším devatenáct procent otázkou správy vašeho času. Není potřeba mít propracované plány, rozvrhnutou každou minutu dne anebo mít neustále svůj seznam úkolů před očima. Snad největším rizikem pečlivého plánování je, že plán nebude vyhovující, ač se může zdát velice efektivní. Není totiž vždy pravidlem, že naložit si co nejvíce úkolů, jež je potřeba udělat, je nejlepší řešení.

Naprosto stačí, dokonce je to možná i účinnější, vědět, co nedělat.

Všichni víme, jaké úkoly na nás nyní v tuto chvíli čekají a stejně tak to budeme vědět, až je splníme a otevře se nám tak cesta k dalším. Není třeba si je všechny někam napsat, ačkoli pokud vám to pomáhá, tak ano, ale mně osobně, a věřím, že nejsem sám, více vyhovuje užívat si život jako jednu nepřetržitou jízdu a radovat se z něj.

Spousta úspěšných lidí se místo ustavičného snažení se plnit plán do puntíku snaží nemít plán a nedělat věci, které tuto jízdu životem přerušují. Spousta aktivit, jež provozujeme denně, nás zdržují, a ani o tom nevíme.

Sociální sítě

Jenom lidé z MLM společností a ti, kteří na sociálních sítích pracují, mají právo na těchto internetových portálech trávit více jak třicet minut denně. Upřímně řečeno, ať už se jedná o jakoukoli sociální síť, není vlastně k ničemu kromě krátkých konverzací užitečná. Primární úkol těchto portálů není komunikace a propojování mezi lidmi, jak to je často prezentováno, ale skutečně je to nástroj hlavně pro cílenou reklamu a komunikaci mezi výrobcem a zákazníkem skrze osobní data a reklamy.

A co vaši přátelé, se kterými jste skrze tyto sítě v kontaktu? Pokud nejsou z jiného města nebo země a jste v kontaktu vlastně jen přes internet, jaký vztah vlastně máte k tomu či onomu člověku? Vztah na dálku je samozřejmě něco jiného a i když na sociální síti hledáte potenciálního partnera, dříve či později se s ním budete muset osobně sejít. Tak proč si neušetřit čas a místo poskakování okolo horké kaše si rovnou nedomluvit schůzku?

Zabíjení času

Přijde vám jako ztráta času hraní počítačových her nebo večerní odpočinek u televize či večerní výprava do města? Proč? Pravdou je, že nemůžeme  neustále pracovat nebo dělat jednu činnost a nutně musíme odpočívat. Máte-li zábavu, ať se může zdát sebevíc nesmyslná a nepřínosná, její hlavní přínos spočívá právě v tom, že vám dovolí relaxovat. Baví vás se jen tak válet v posteli a přemýšlet, či raději vyrazíte na výlet do lesa?

Dělejte to! Jen nechoďte nikam, kde se trápíte a kde to pro vás osobně nemá přínos. Bořte hrady nepřátelských válečníků, bojujte s draky nebo skládejte modely lodí, pokud je to pro vás zábavné. Proč byste měli raději trávit čas aktivitou, která vám sice dovolí nepracovat, ale ve skutečnosti si u ní neodpočinete, jelikož vás nebaví a vyčerpává, ačkoli není fyzicky ani psychicky náročná? Povalování se a zírání na svítící displej často vyčerpá mnohem více než dlouhá túra.

Internet

Neoddiskutovatelným faktem je, že internet změnil svět. Je to snad nevyčerpatelná studnice vědomostí, návodů a know-how z nejrůznějších oborů. Pravdou ale také je, že je plná temných vod naprosto neužitečných věcí, ať už se jedná o takzvané pranky či politické diskuse pod články v internetových médiích, nemluvě o tom, že více než 80% objemu dat na této síti je věnováno pornografii.

Z vlastní zkušenosti vím, že čím hlouběji se do těchto vod internetu noříte, tím hůř se pak dostává ven. Může se zdát, že je tam naprosto všechno, zjistíte například, jak vypadá, když se spolu páří šneci nebo jak by Obamovi slušely blond vlasy a náušnice. Kdo zná 4Chan či jiná obrázková fóra mi dá za pravdu v tom, že na samé dno internetu nejde dojít, jelikož je vždy o kousek hlouběji, než se zdálo být předtím a zvědavost vás nutí dívat se dál. Je úžasné sledovat, co se lidem honí hlavou a jaké obrázky, videa či články jsou schopni vytvořit. Většinou je však přínos naprosto nulový.

Přesvědčování a chození okolo horké kaše

Na všech těch rčeních, na co všechno je život krátký, je něco pravdy a sice, že život skutečně není příliš dlouhý. Hádkami a přesvědčováním ostatních o svém názoru se většinou nedosáhne ničeho jiného než toho, že se obě strany urazí nebo rozhádají.

Proč je komunikace mezi obchodníky většinou tak rychlá a efektivní? Protože předem vědí, co chtějí a prostě to řeknou. Nevzpomínám si, že bychom se na jakékoli schůzce s nakladatelem nebo s klientem nebavili narovinu. Je pravda, že občas musíte z osoby ženského pohlaví téměř násilím a dlouhým, výmluvným, rozhovorem vymámit, co se jí vlastně děje. Ale jistě sami víte, jak moc tato hra, nemusí se týkat jen přítelkyně, připomíná spíše tanec v minovém poli a jak moc je vyčerpávající.

Vzdávání se

Ze všech zabijáků času je právě rezignace tím nejhorším. Je to, jako když si koupíte výhodné balení „dva v jednom“, jen přesně naopak. Ten čas, který jste investovali do projektu či aktivity, s níž chcete skončit, už nikdo nikdy nikomu nemůže vrátit, stejně jako ztrácíte čas trápením se a přemýšlením o kapitulaci, nemluvě o časové náročnosti jí samé, kdy musíte vše, co již bylo dohodnuto, zrušit, obeznámit s tím vaše spolupracovníky… Vlastně samotný akt vzdávání se je častokrát časově náročnější než studium a pokoření překážky, která vás k tomuto rozhodnutí přiměla.

Avšak jako vždy je třeba mít na paměti, že nic není jednoznačné a žádná pravda není platná vždy a za všech okolností, ať vám ji kdokoli prezentuje jakýmkoli způsobem a má sebepřesvědčivější argumenty.


Vy sami si musíte najít, zda je pro vás lepší zjistit, jaké činnosti vám nejvíce berou čas a jich se pak vyvarovat, či jim předcházet vyplněním každého dne seznamu úkolů.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center