fbpx

2 dubna

Chtěli byste začít podnikat? Jediné co vám brání, jste vy sami!

0  comments

Mladý, starý, tlustý, tenký, vysoký nebo malý. V podnikání se nenachází žádná pravidla a ideály, jak by měl člověk vypadat. Nemusíte mít vysokou školu ani jazykové certifikáty. Ve spoustě oblastí nebudete potřebovat ani vlastní kapitál. Jediné co potřebujete je odhodlání, chuť se rozvíjet a potřebu něco dokázat. Budete se muset učit, ale trochu jinak než ve škole. Žádné testy na známky a ústní zkoušení. První věc, kterou se budete muset naučit je nevzdávat se a učit se z vlastních chyb. To je základ úspěchu!

Jestli chcete začít podnikat, nemusíte vymýšlet nic nového. Možná nevíte, že firma Nokia se původně neproslavila prodejem telefonů, ale prodejem barevných krytů na mobil. Vzala něco, co už tu dávno je a použila to ke svému prospěchu.

Firma Ikea také nevymyslela nic, co by tu už nebylo. Jen zkombinovala několik faktorů a díky tomu je ve své cenové hladině takřka bezkonkurenční. Cílem firmy bylo: prodávat kvalitní nábytek, mít nízké ceny, mít pobočky co nejblíže k zákazníkům a aby se veškerý nábytek dal snadno sestavit.

Takovýchto příkladů je opravdu mnoho. Možná už vás někdy v minulosti napadl nápad, ale řekli jste si, že to nemá smysl, už na trhu takový produkt je nebo jste se báli zkusit něco nového. Možná byste se chtěli začít věnovat jiné aktivitě, seknout se zaměstnáním a dát se na dráhu živnostníka či podnikatele. Tak co vám brání?

Ideální čas s něčím začít nikdy nepřijde. Existuje pouze TEĎ!

Máte spoustu koníčků a rádi byste z nich udělali vlastní byznys? Začít podnikat v několika oblastech zároveň je ovšem příliš náročné a proto vám ukáži 7 jednoduchých kroků, které některým z vás možná pomohou se rozhodnout.

Sedněte si na klidné místo, vezměte si papír a tužku a postupně odpovídejte na body níže:

1. Do sloupečků si vypište:

Vaše silné stránky – Můžete je zjistit testem osobnosti, kterých je na internetu celá řada.

Všechny životní úspěchy – Nezapomeňte, že i malý úspěch je důležitý.

Aktivity, ve kterých jste dobří nebo vás baví  – Může to být nějaký sport, pěstování květin. V dnešní době se dá podnikat v jakékoliv oblasti.

2. Zamyslete se nad tím, které aktivity a životní úspěchy z předchozího bodu by mohly být užitečné pro společnost. Ostatní vyřaďte. Silné stránky si necháme na později.

Pro příklad: V mládí mě bavilo fotografování, vyhrál jsem několik soutěží. Mohlo by to být užitečné pro ostatní? Určitě ano, často se mě ptají známí, jestli neznám nějakého dobrého fotografa.

Nemusíte hned opouštět svou práci. Spousta činností se dá dělat při ní.

3. Určitě vám zbylo několik možností výběru. rozdělte je na činnosti, které nejsou v začátcích finančně nákladné a na ty, ve kterých byste potřebovali větší počáteční kapitál.

Záleží na vás, jestli budete ochotni do svého budoucího podnikání vložit větší kapitál. V tomto bodě je čistě na vás, jak si činnosti rozdělíte. Pokud ovšem nemáte zkušenosti s podnikáním, doporučil bych vám finančně nenáročnou aktivitu.

4. Postupně si projděte každou položku a zamyslete se nad budoucností. Můžete si položit otázky typu: Bavila by mě tato činnost celý život? Mohu se v této činnosti někam posunout?

Vynechte otázky typu: Co by mi na to řekli kamarádi? Nebudou se mi smát? Mám se jich zeptat? Žijete vlastní život. Máte cíle, které chcete splnit. Neomezujte se kvůli názoru někoho jiného.

Důležitější, než to co si o tobě myslí druzí, je to, co o sobě víš ty.

5. Pokud vám stále zbylo vícero možností, zkuste si zjistit, jak je daná činnost rozšířena ve vašem okolí. Pokud je ve vašem okolí spousta pekáren, neznamená to ovšem, že otevírat další pekárnu nemá smysl. Můžete mít výtečné pečivo, jen budete mít těžší začátky. Záleží na vás, jakou cestou se chcete vydat.

6. Vytřídili jste si aktivity podle těchto bodů? Teď je řada na silné stránky. Ke každé aktivitě doplňte vlastnosti, které podle vás budete v dané oblasti potřebovat.

6. Seřaďte si aktivity od nejvyššího počtu vlastností po nejnižší. Čím vyšší počet vlastností, tím máte větší šanci, že v činnosti uspějete.

Toto cvičení je samozřejmě jen orientační. Možná vám pomůže, možná taky ne. V prvním bodu můžete také vypsat aktivity, které byste chtěli umět. Fungovalo by to na stejném principu.

Ať už vám cvičení pomohlo, či nikoliv, jedna věc platí pro všechny: Začít s činností, které se bojíme, je první část úspěchu. Můžete několikrát spadnout na kolena, ale nejdůležitější je se znovu postavit a poučit se z vlastních chyb.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center