fbpx

2 dubna

Chci stát na stupních vítězů, říka Zlata Ondráčková, žena pracující v oblasti energetiky

0  comments

Zlata Ondráčková – mladá, sympatická usměvavá žena, která už čtyři roky pracuje v mužském prostředí.

Co vedlo Zlatu k práci v energetice a co je pro ni největší motivací?

K podnikání jsem přičichla už ve svých třinácti letech. Moje máma je OSVČ a vlastní prodejny se smíšeným zbožím. Výpomoc v prodejně mě naučila pravidla obchodu a chování k zákazníkům.

V osmnácti letech jsem dokonce měla na chvíli zodpovědnost za celý obchod a musela se téměř o vše postarat sama. Po této zkušenosti se objevila touha stát se svým vlastním pánem a zjištění, že pod tlakem podávám vyšší výkony. Táta mě zase naučil: „výdělek se investuje a utrácí se až zisk“. Podle této rady se řídím.

Během střední školy jsem si vyzkoušela brigády v různých oborech. Po maturitě přišel odjezd na dva měsíce do Anglie na farmu, kde jsem přespávala dobrovolně ve stanu, do dražších maringotek mě dostal na pár dní jen silný déšť. Vařila jsem si ze surovin, které jsem si odnesla po kapsách z pole. Byla to obrovská životní zkušenost, která posunula moje hranice.

Na vysoké škole jsem splnila zkoušky dopředu, abych mohla pracovat celý semestr na plný úvazek a vyzkoušela si být zaměstnancem.

První setkání s energetikou byla účast v soutěži mezi vysokými školami vyhlášená společností E. ON. V týmu se třemi spolužáky jsme vyhráli.

Po vysoké škole přišlo rozhodnutí, také díky mému manželovi, stát se obchodním zástupcem Optimal Energy. Během čtyř let jsem pronikla hlouběji do problematiky a zaměřila se na větší a složitější případy a stala se produktovým specialistou a naceňovačem. Za usilovnou práci přišlo v roce 2015 ocenění Zlatý obchodník – stala jsem se tak třetím člověkem ve firmě a první ženou, která ocenění získala.

Práce v energetice znamená především práci v mužském světě, a to jak uvnitř společnosti, v konkurenčním prostředí i v tom klientském. Na schůzkách bývám většinou jediná žena a nejedenkrát jsem musela zlomit počáteční nedůvěru v mou odbornost. Přesto mi tento „mužský“ svět vyhovuje. Práci vždy odvedu dobře a zodpovědně. Jsem detailistka a nesnáším polovičatost a neférovost. Nemůžu a nechci dělat práci, která mne nenaplňuje a nepřináší výsledek.

Musela jsem se naučit najít rovnováhu mezi prací a volným časem.  Občas je to těžké, proto s manželem často cestujeme. Tento relax mi přináší novou energii, nadhled a toleranci. Učaroval mi New York a Melbourne, ale také nádherný Zéland.

Dříve jsem se pracovně srovnávala s muži, snažila se mezi ně zařadit, vyrovnat se, uspět mezi nimi. Největší zlom v mém myšlení přišel na přednášce Kristýny Žůrkové, díky níž jsem si uvědomila, že si můžu vést pracovní rozhovor po svém a můžu si dovolit ukázat svou ženskou stránku a emoce.

Mojí největší motivací je svoboda myšlení a pohybu. Peníze jsou pro mě nástroj k tomuto cíli.

Mám velikou podporu v rodičích a v manželovi. Mé ego mi nedovolí dělat zbytečnou práci a žene mě kupředu. Chci být neustále lepší a lepší.

Nemusíte být dokonalí ve všem. Najděte si něco, v čem chcete vynikat a na tom usilovně pracujte. V ostatních věcech si můžete dovolit být nedokonalí a vůbec se tím netrapte.

Buďte originální. Normálnost je často jen iluze, obecný průměr v daném místě a čase. Průměr nestojí na stupních vítězů.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center